Skocz do zawartości

Luźne pytanie o displacement.


Monio

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio biorąc prysznic się zastanawiałem nad mi znanymi efektami i bajerami graifiki 3d.

To też pytanie do was, bardziej doświadczonych.

Czy istnieje mapowanie które poza modyfikacją wysokości "wyteselowanych" verteksów względem pierwotnej powierzchni (1 wymiar - wysokość) zmienia też ich ustawienie w 2 pozostałych wymiarach. Czyli dodatkowo góra dół, lewo prawo jeśli byśmy patrzyli na powierzchnie od frontu.

 

Obrazowo przedstawiając. Czy za pomocą map(y) da się z płaskiego plane'a uzyskać coś takiego:

 

srgdgrty.jpg

(sorry za te zaokrąglenia na rogach plane'a, nie potrafię okiełznać subsufa)

 

Głównie chodzi mi o to wcięcie pod kulką.

 

Czy ktoś wymyślił i zrealizował już coś takiego? Jeśli napiszecie że nie to podeśle moją wizje jak takie coś wykonać bo chyba dałoby się. ;) Jak ocenialibyście przydatność takiego wynalazku? Teoretycznie dałoby się wygenerować prawie każdy nie-ażurowany kształt z minimalnej ilości poly. Np cała głowa postaci z jednego boxa (tyle że statyczna, nie do animowania). Myślę że w filmach przy małych pierdółkach mogłoby to być przydatne ale ja to jestem noobem to więcej już nie piszę. Wy piszcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Tak, nazywa się to to 3d displacement i umożliwia przesunięcie według wektora, czyli w dowolnym kierunku. Aby jednak wymodelować kulę, którą pokazałeś, trzeba by wykonać przesunięcie wielokrotnie, co przestaje być opłacalne czasowo.

 

Tak się w istocie robiło w czasach, kiedy używano w filmach nurbsów do modelowania ze względu na ograniczenia pamięci. Nie można było po prostu policzyć kilku milionów poligonów. W tej chwili rzadko kiedy ma to zastosowanie. Choć oczywiście zdarza się ;)

 

Zajrzyj choćby tutaj lub tutaj (polski akcent).

 

 

pozdr.

skk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności