Skocz do zawartości

Uszkodzony GRUB


lestat85

Rekomendowane odpowiedzi

hej,

nie wiedziałem gdzie to wrzucić... a to jedyne forum w jakim się udzielam więc postanowiłem tutaj napisać...

mam problem... zainstalowaną mam Vistę i Ubuntu na lapku.. chcę teraz zainstalować XP... wkładam płytkę, pomieli chwilę i wchodzi do GRUB'a tak jak przy normalnym starcie... nie bootuje z płyty, a bootowanie mam ustawione 100% prawidłwo. Macie jakiś pomysł jak to rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 32
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

no pewnie że tak... spieprzyłem jeszcze bardziej... sformatowałem z poziomu windowsa partycje linuxowskie... teraz przy starcie pojawia mi się grub rescue i kupa... nie jest w stanie ruszyć ani w jedną ani w drugą... bo nie bootuje a systemu nie odpali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz cedeka bez opcji bootowania (tak, jest też taki cd windowsa). Jeśli sformatowałeś partycję z linuksem to troszkę lipa, ale jeśli pamiętam dobrze to instalacja ubuntu pozwala też zainstalować gruba od nowa, i takie wyjście Ci proponuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CD działa... już nawet przez dysk usb próbowałem bootować... to samo... włącza się grub rescue... i tyle... generalnie grub jest instalowany na partycji windows... kiedy usunie się linuxa zaczyna się on gubić i wtedy robi się to co zrobiło się u mnie... czyli Vista jest dalej zainstalowana ale nie odpalę jej bo grub nie przepuści... z prostego powodu.. nie widzi linuxa. Tylko czemu kurde nie bootuje? Już próbowałem nawet płytkę rozruchową z Ubuntu... dalej kicha...

płytka jest z opcją bootowania sprawdzałem na innym kompie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z GRUB-em problem jest ten, że od swoje ustawienia czyta z normalnej partycji (w twoim przypadku z tej linuksowej). Skoro jest pusta, nic nie może odczytać i głupieje. Próbowałeś wyjąć dysk i bootować z czegokolwiek innego (cdrom, pendrive)? Trochę dziwnie dla mnie to wygląda, że komputer dobiera się do GRUB-a jeśli powninien najpierw coś innego przeczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwnie dla mnie to wygląda, że komputer dobiera się do GRUB-a jeśli powninien najpierw coś innego przeczytać.

 

Więc sam widzisz że coś jest nie tak... i problem jest nie mały... właściwie na chwilę obecną nie mam żadnego pola manewru bo nie bootuje więc nie odpalę nic czym mógłbym go uratować... i cholera nie wiem jak to przeskoczyć...

jak to w czymś pomoże to jest to HP compaq 6830s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O. To super ;)

Na jakiej partycji masz windowsa zainstalowanego? Załóżmy, że na /dev/sda3.

Spróbuj wpisać tak:

grub rescue> rootnoverify (hd0,2)
grub rescue> makeactive
grub rescue> chainloader +1
grub rescue> boot

(gdy windows jest zainstalowany na prtycji /dev/sda x, to pierwsze polecenie wygląda tak: rootnoverify (hd0, x-1))

 

Zobaczymy, czy ładuje Windowsa. Jeśli tak, to pomyślimy, jak przywrócić windowsowe mbr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O. To super ;)

Na jakiej partycji masz windowsa zainstalowanego? Załóżmy, że na /dev/sda3.

Spróbuj wpisać tak:

grub rescue> rootnoverify (hd0,2)
grub rescue> makeactive
grub rescue> chainloader +1
grub rescue> boot

(gdy windows jest zainstalowany na prtycji /dev/sda x, to pierwsze polecenie wygląda tak: rootnoverify (hd0, x-1))

 

Zobaczymy, czy ładuje Windowsa. Jeśli tak, to pomyślimy, jak przywrócić windowsowe mbr.

 

"Unknown command 'rootnoverify'"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po moich zabawach z komendami wygląda to teraz tak po wpisaniu set:

grub rescue> set

==makeactive

--boot-drive=hd0

prefix=(hd0,5)/boot/grub

root=hd0,0

grub rescue>

 

 

jak zmienic nazwę i na jaką??

wiem regualmin... ale jaka będzie trafna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prefix wyrzuć, tutaj chyba niepotrzebny jest, makeactive daj po poleceniu root. Zamiast hd0,0 wpisz to, gdzie trzymasz windowsa. Czyli np. hd0,2. Jeśli zadziałają po poleceniu set takie polecenia jak chanload +1, to użyj.

Wpisz:

grub rescue> boot

 

Może jakoś zadziała.

 

A najlepiej podłącz dysk do komputera, z którego możesz wystartować płytę instalacyjną windowsa i, jak pressenter radził, fixmbr'em napraw boot sektor na tym dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prefix wyrzuć, tutaj chyba niepotrzebny jest, makeactive daj po poleceniu root. Zamiast hd0,0 wpisz to, gdzie trzymasz windowsa. Czyli np. hd0,2. Jeśli zadziałają po poleceniu set takie polecenia jak chanload +1, to użyj.

Wpisz:

grub rescue> boot

 

Może jakoś zadziała.

 

A najlepiej podłącz dysk do komputera, z którego możesz wystartować płytę instalacyjną windowsa i, jak pressenter radził, fixmbr'em napraw boot sektor na tym dysku.

 

problem polega na tym ze nie mam możliwości podpięcia takiego dysku.

czyli jakich komend mam użyć po kolei... bo nie bardzo szczerze mówiąc rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam pojęcia, co to jest grub rescue. Niby jakiś zestaw ratunkowy, a nic tam normalnego nie działa. Ten dysk masz w komputerze stacjonarnym, czy w notebooku? Jeśli w stacjonarnym, przepnij ten dysk do innego kontrolera (na drugi kanał, ustaw slave, jeśli to ATA) i spróbuj odpalić płytę CD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sformatowałeś również partycję /boot więc grub nie może załadować konfiguracji grub.cfg lub grub.conf. Kto ci doradził formatowanie partycji? Przecież to że CD nie startuje nie ma nic wspólnego z Linuxem.

Najpierw sprawdź dlaczego płyta nie bootuje. Sprawdź czy nie uszkodzona. Potem zabootuj jakiegoś Linux Live np. Ubuntu, Puppy, DSL, i z poziomu Linuxa poustawiaj partycje tak jak chcesz i poformatuj tak jak chcesz. Wszystko teraz zależy czy miałeś starter w partycji głównej czy MBR. Jeżeli w partycji głównej to prosta sprawa gdyż ustawiasz sobie w GParted partycję windy jako boot i powinno wystartować wprost do windy przy restarcie. Tam już możesz sobie kombinować z instalacją tego całego XP.

Jeżeli w MBR to winda na instalce ma opcję ratunkową która powinna nadpisać MBR na swoją, ale tego nie jestem pewien gdyż dawno nie używałem tego "systemu".

 

Grub rescue pozwala po prostu ręcznie wprowadzić konfigurację boota jak nie znajdzie pliku. Dla większości ludzi bezużyteczne, chyba że mają super pamięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udało się... generalnie miałem 4 płyty... 3x windows... 1 x ubuntu... bootowały na wszystkich kompach poza tym jednym... w końcu jakimś cudem wykombinowałem starą instalkę xp home i jest okej.. wszystko działa... bez problemu z niej wystartował... nadal tego nie rozumiem, ale najważniejsze że w końcu działa jako tako bo później pojawiły się inne problemy z którymi teraz się męczę...

 

dzięki wszystkim za pomoc

pzdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wieczny

Witam wszystkich!

Wiem, ze minelo dosc sporo czasu od ostatniego postu w tym watku ale chcialbym Was poprosic o pomoc. Jestem dokladnie w takiej samej sytacji jak opisywana powyzej, tylko ze nie mam mozliwosci uzycia jakiegokolwiek livecd ani liveusb. Z gory bardzo dziekuje za wszelka pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności