Skocz do zawartości

Pierwsze kroki w tworzeniu stron WWW


AccessX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Proszę o poradę. Jako iż funkcję Adobe Photoshop opanowałem już w sposób, wystarczający by korzystać z niego w sposób relaksacyjny.

 

Chciałbym, nauczyć się tworzenia stron internetowych, startując od Portfolii a z czasem chciałbym dążyć do robienia szablonów pod takie CMS jak NukedKlan itp.

 

Moja prośba:

1. Jakie wymiary strony powinny mieć dla : a) Portfolio b) Dla ogólnej strony o tematyce chociażby [zwierzęta,komputery itp.], poprostu ogólny rozmiar strony

 

2. Jak z kolorami na takiej stronie, czy liczy się styl strony (może być nawet czarno-biały, tylko by było z pomysłem to wszystko zrobione?), czy są może jakieś kryteria co do kolorów że np. czerwony nie może być blisko zielonego czy fioletowego.

 

3. Przypuśćmy że mam już gotowy szablon zrobiony w Adobe Photoshop. Prosiłbym o poradę, co jak pociąć (prosiłbym bardzo o link do takiej porady), najlepiej z dodatkiem .css bym wiedział jak to wszystko zrobić tak, by można było stronę wrzucić na FTP i działała zgodnie z moim zamiarem.

 

Może dużo wymagam, może nie. Licze na Was i pomoc jaką mi okażecie. Od siebie nie mogę dużo dać prócz: Dziękuję. Ale myślę, że chociaż takie coś to jakiś +.

 

Pozdrawiam, i proszę o porady. Za ewentualne błędy w pisowni przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 25
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witaj AccessX.

 

Tak naprawde to ciezko odpowiedziec na Twoje pierwsze dwa pytania. Jak dla mnie nie ma zlotego srodka na tworzenie strony www. Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraznia.

 

Jesli chodzi o rozmiar strony to z reguly jest to 960px szerokosci. Jako ze niewiele osob uzywa rozdzielczosci mniejszej niz 1024x768. Co do schematu kolorystycznego musisz sie trzymac pewnych standardow i dbac o to by wszystko bylo czytelne, a przedewszystkim uzyteczne. Poszukaj w sieci informacji na temat projektowania i typografii, zlotej proporcji, siatki. Jedna z fajniejszych stron jest http://www.smashingmagazine.com/

 

Jesli chodzi o pytanie trzecie. Coz tutaj moim zdaniem liczy sie doswiadczenie. Nabedziesz je z czasem. Na poczatek polecalbym Ci zapozanie sie ze skladnia HTML i CSS. Moze warto zainwestowac w jakas ksiazke o tej tematyce...

 

W internecie znajdziesz wiele tutoriali pokazujacych jak poprawnie zakodowac layout strony. Ale grunt to znajomosc skladni! Bez tego wiele nie zdzialasz, a jak bedziesz znal podstawy to bedzie Ci o wiele latwiej nad tym wszystkim zapanowac.

 

Na koniec chyba najcenniejsza rada. Podgladaj jak robia to inni i staraj sie zrobic cos swojego. Nie kopuj bezmyslnie tylko postaraj sie zrozumiec dlaczego tak to jest. Jest to moim zdaniem najlepsza metoda.

 

Pozdrawiam i zycze powodzenia,

 

xaoo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AccessX - nie ma za co. Tez zaczylem wiec wiem jak to jest. Zawsze lepiej miec jakis punkt zaczepienia. Mam nadzieje, ze Ci to w jakis sposob pomoze. Zapomnialem jeszcze napisac bys sie zapoznal z ogolnymi zasadami kompozycji i schematow kolorystycznych. Warto tez bys poczytal o usability (uzytecznosc) oraz o information architecture (architekturze informacji).

 

Przyznam, ze jest tego troche ale niech Cie to nie przeraza. Wszystko da sie opanowac tylko powoli i nie wszystko naraz :) Na poczatek eksperymentuj z layoutam. Do uzytecznosci dojdziesz pozniej na bazie tego co zrobiles - zaczniesz sobie zdawac sprawe z tego co mogles zrobic inaczej/lepiej.

 

Powodzenia i czekam na Twoj pierwszy projekt na forum.

 

Pozdrawiam,

 

xaoo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sam początek ja bym polecił Ci tę książkę: http://www.powernet.pl/ksiazka.php?id=3 , sam od tego zaczynałem i naprawdę sporo takiej podstawowej wiedzy, która warto mieć, do dziś często się do niej odwołuję. Potem to już tylko praktyka i jeszcze raz praktyka. Popytaj się znajomych czy ktoś nie chce strony internetowej, zrób mu taką dla zdobycia doświadczenia, startuj w MiniBitwach na forum, tam od razu będziesz miał odpowiednią krytykę, a prace możesz potem wrzucic w portfolio :-)

 

Pozdrawiam,

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z gnacik-iem. Bardzo fajna pozycja i zawiera pewne podstawy ktore powinienes znac ja rowniez z niej korzystalem tylko w angielskiej wersji jezykowej. Ksiazki wydawnictwa Sitepoint sa bardzo dobre na start. Wszystko jest wytlumaczone w bardzo przystepny sposob.

 

Serdecznie polecilbym Ci pozycje Sexy Web Design napisana przez Elliota Jay Stocks-a. Opisuje ona proces tworzenia strony od zebrania wymagan, wstepnych przez prototyp strony, pociecie layoutu po zakodowanie.

 

Zapisz sie rowniez do newslettera. Przynajmniej kilka razy w tygodniu dostaniesz maila z branzy. Co wiecej Sitepoint czasami robi fajne promocje i rozdaje ksiazki w formie pdf-ow. Ostatnio tak zrobili jak byli mistrzostwa swiata w pilce noznej :)

 

Pozdrawiam,

 

xaoo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z przedmowcami. Portfolio to portfolio. Jesli chcesz zarabiac kase na reklamach zaloz odobna strone lub blog o wybranej przez Ciebie tematyce. Wtedy jesli bedziesz mial odpowiednia liczbe odwiedzin mozesz zaczac myslec o reklamach. Jesli sie nie myle to ten etap powinien sie zaczynac na etapie 12000 odwiedzin w miesiacu. Wtedy masz juz okreslona liczbe odwiedzin na dzien i firmy zajmujace sie reklamami chetnie z Toba rozmawiaja. Oczywiscie mozesz probowac wczesniej i przygotowywac uzytkownikow na to by spodziewali sie reklam. Ale pamietaj ze to tresc przyciaga ludzi do Twojej strony, a nie rekamy wiec najpierw postaraj sie o ciekawa zawartosc, a reklamy to kolejny etap ewolucji strony.

 

Powodzenia z layoutem. Czekam na screeny.

 

Pozdrawiam,

 

xaoo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, troszkę mi zeszło. Brak czasu na wszystko ostatnio ;/ Dzisiaj, siadłem wkońcu do Photoszopa i zrobiłem coś takiego. Loga nie ma, ale póki co myślę nad stylem całego portfolia. Prosiłbym o poradę co do kolorów czy ogólnie ide w dobrym kierunku. Jest to moja pierwsza "praca" związania z Stronami internetowymi.

 

Link do screena:

stronaalfa.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Wszelaka krytyka, nawet ta najgorsza, mile widziana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim zaczniesz myslec kolorem i dobierac czcionki na howtomakeuglytypo.com pomysl nad celem tego co robisz - portfolio ma przedstawiac prace nie Ciebie na tle firanki. Ne pewno jest ktos, komu sie spodobasz, ale nie warto na tym opierać kariery w Twoim przypadku :D

zaprojektuj sobie kompozycję. sprzedajesz swoja pracę więc skup się na tym, czyli ekspozycji swoich prac i nie szukaj świętego grala dizajnu.

 

 

 

trzy linie pionowe, trzy poziome, treść i skupiasz sie na pracy z klientem a nie gmeraniem palcem w kalesonach, bo zawsze bedzie wieksza ryba i lepszy projekt. skup sie na tym by moc uderzac do klienta.

Edytowane przez olaf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja od siebie dorzucę jeszcze to: http://www.webcreme.com, napatrz się na te strony tutaj, a potem spróbuj zrobić lepsze. Chociaż i tak wg. mnie powinieneś zakupić książkę, którą Ci poleciłem, nawet z wiedzą zawartą tylko w pierwszych 30 stronach nie popełniłbyś wielu błędów, które już popełniłeś w swoim projekcie.

 

Co do tego co napisał torm to sam się zastanawiam czy jest sens zaczynać od portfolio, które bądź co bądź powinno być przedstawieniem naszej dotychczasowej twórczości, ja swoje zrobiłem gdzieś dopiero po roku jak już było co tam pokazać... a teraz siedzę nad nowym... lepszym :D hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AccessX - zgadzam sie z przedmowcami nie masz co zaczynac od portfolio. Sprobuj zrobic sam kilka przykladowych stron bys mial ogolne pojecie. Wybierz sobie strone ktora Ci sie podoba sprobuj ja odtworzyc w PS-ie a nastepnie zakoduj przy uzyciu HTML i CSS. Pozniej zrob kilka projektow dla znajomych i dopiero zabierz sie za portfolio. Bedzie to mialo wiekszy sens, bo jak na razie to nie masz nic do pokazania. Dzialaj dzielaj i sie nie poddawaj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności