Skocz do zawartości

Taran


santo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Bawię się w 3Ds MAXie, traktuję to jak hobby. Miewam jednak problemy, które są dla mnie nei do przeskoczenia. Co do mojego aktualnego problemu wyczuwam, że rozwiazanie jest banalne, ale od jakiś 3 godzin nie mogę znaleźć rozwiązania. Pomóżcie proszę.

Próbuję zrobić sznur, co już jest pewnym problemem dla mnie, aby on jakoś wyglądał. Póki co używam dwóch Helix'ów (jeden obrócony o 180stopni względem drugiego) i pogrubiam je (żeby był renderowalne). Jak ktoś zna lepsze pomysły chętnie posłucham.

Nie samo tworzenie sznura jest jednak problemem. Usiłuję tym sznurem uwinąć w pewnym miejscu (nie na środku i nie krańcach) w poprzek obiekt Loft, który na jednym końcu ma kwadrat, a na drugim okrąg. Jak zapewne się domyślacie kształt w tym miejscu jest bardzo nietypowy.

 

Załączam screena, żeby jakoś zobrazować o co mi chodzi. Mniej więcej w miejscu zielonego plane'a chcę umieścić sznur.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

 

huhuhus.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edytowane przez santo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 27
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

co do zrobienia sznura ja bym skręcił nieznacznie parę cylindrów bendem, a potem potraktował array i ew. path deform by nadać jakiś konkretny kształt liny . Pozdro

 

edit:

 

przepraszam nie bendem a twistem

Edytowane przez Vega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to sie zorgranizować, ale, żeby wątek nie tracił spójności napiszę tutaj o co chodzi:

Dogrzebałem sie ostatnio do fajnego rysunku, który postanowiłem przenieść w trójwymiarowy świat. Oto rysunek:

art.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Do rysunku nawiązuję dosyć luźno. Interpretuję tylko niektóre elementy, wiele się zmieni, co zresztą będzie widać już na pierwszych renderach. Mam nadzieję, że czas pozwoli i nie stracę zapału zbyt szybko.

Póki co wrzucam jakiś mały początek.

 

taranpocz.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Mozee zwykly sweep na spline pomoze?

Pozdr

Przyznam, że nie pomyślałem o sweepie, ale z drugiej strony jak ze sweepa zrobić sznur?

Bardzo pomocne okazały się sugestie smoku i Modzal - serdecznie dziękuję. Faktycznie zrobiłem 4 poukładane arrayem cylinderki, wrzuciłem Twista, wyciąłem section'em spline'a z mojego Lofta i na nim ułożyłem za pomocą pathdeform moje cylinderki. Dalej wystarczyło jeszcze tylko kilka dociągnięć i efekt jak dla mnie póki co wystarcza.

 

sznurnamloteczku.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam. Coś ruszyło do przodu, jednak ciągle jest sporo niedociągnięć. Planuję doklepać jeszcze trochę szczegółów na modelu (coś ala "nity" na łbie, gwoździe tu i ówdzie, chętnie też posłucham waszych pomysłów).

 

Uważny widz (właściwie to wielce uważnym to nie trzeba być) dostrzeże pewną... fizyczną niedoskonałość, ale postaram się to jakos poprawić.

 

Co do tekstur, jak zwykle popłynałem :| Potrzebuję jakiś porad, czy użyc jednego rodzaju drewna, czy kilku? Próbowałem te kolce przy kółkach zrobić nieco nadrdzewiałe, ale wyglądało to tragicznie kontrastowo. Chciałem przede wszystkim zapytać, czy jest jakiś inny sposób "zróżnicowania" tekstury, poza tym, że zrobie kilka takich samych materiałów i wrzuce offseta, albo lekko nazmieniam w parametrach. Pamiętam, bodajże KoMiC, budował wrak czołgu i pancerz teksturował o ile mi wiadomo jedną i tą samą teksturą, tylko, że ją "wypiekał". Chętnie bym się dowiedział czegoś więcej na ten temat, ale takim dosyć mocno przestępnym językiem.

 

33609402.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łeb prawdopodobnie cały pójdzie do wymiany. Na tym rednerze nie widać, ale na dole też się wysypał (nawet wiem czemu, ale nie umiem tego poprawić). Może się pokuszę na jakąś bardzo szczegółową formę tego łba.

 

A sznur nie pełni żadnej funkcji. Obok niego będzie jeszcze kilka "okuć" (tak jak na rysunku). Są na rysunku, podobają mi się, więcj je próbuję zrobić. Podejrzewam, ze są tam po to, aby w jakiś sposób wzmocnić przód, bo w końcu tym elementem się puka do drzwi, zatem może być narażony na uszkodzenia. Taka belka sama, wygląda zresztą mało ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Również dopiero raczkuję w branży 3D ale uważam, że są pewne kwestie które bez trudu można poprawić.

-"naciąg" łańcuchów. Teraz według mnie nie widać po nich ciężaru belki

-dwa pale w pobliżu kół chyba lewitują. Nie mniej jednak źle to wygląda bo nie mają żadnego elementu łączącego z resztą konstrukcji. Do tego przydałoby się trochę detalu na ich ostrych końcach. Jeśli używałeś wygładzenia to wystarczy parę przesuniętych edge

-jeszcze czepiłbym się kolców na kołach. Może niewielkie zmniejszenie średnicy?:)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-"naciąg" łańcuchów. Teraz według mnie nie widać po nich ciężaru belki

Wiem. To to miałem na myśli gdy pisałem "fizyczna niedoskonałość". Ta belka wisi w powietrzu. Zastanawiam się czy nei zrobić jakiś podpór pod tę belkę, czy naciągnąć faktycznie te łańcuchy, ale boję się, ze naciągnięte będą nieco psuć efekt. Poeksperymentuję, zobaczy się.

-dwa pale w pobliżu kół chyba lewitują. Nie mniej jednak źle to wygląda bo nie mają żadnego elementu łączącego z resztą konstrukcji.

Tak jak mówiłem, wielu rzeczy brakuje tak jak np. gwoździ. Z drugiej strony nie mogę sobie wyobrazić takiego gwoździa, który by taką belę utrzymał. Albo ją musiałbym zmniejszyć, albo zupełnie z niej zrezygnował. W ogóle zastanwiam się czy nie zabudować całości, ale nie mam rysunków, koncepcji, ani tak mocnej wyobraźni, żeby utrzymać to w jako-takim realiźmie.

Do tego przydałoby się trochę detalu na ich ostrych końcach. Jeśli używałeś wygładzenia to wystarczy parę przesuniętych edge

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Jeśli chodzi o te kolce to problem z przesuwaniem edge będzie nie mały, bo z siatki wynika, że tych edge w ogóle nie ma:

hyhy.png

 

Uploaded with ImageShack.us

I żadne łączenie punktów nie działa. Było to dla mnei dziwne już od samego początku, ale nie przejmowałem sie tym zbytnio..., aż do tego momentu. Aby rozwiać od razu rodzące się pewnie pytania odpowiem, że jest to cylinder, na tym modyfikator Edit Mesh (tylko on gwarantował punkt w srodku podstawy, bez konieczności dodawania dodatkowych segmentów na podstawach).

Ale nawet gdyby były tam te krawędzie, to jak miałbym je poprzesuwać? Do srodka, na boki?

-jeszcze czepiłbym się kolców na kołach. Może niewielkie zmniejszenie średnicy?:)

Akurat kolce mi się szalenie podobają. Miałem nawet nieco inna koncepcję co do tych nich, ale zostawię ją sobie na następny projekt ;). Zresztą jest to poprawka czysto estetyczna, więc gdyby w końcówce faktycznie raziły, to zmiana ich rozmiaru to raptem kilka kliknięć. Dzięki za porady.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łańcuchy juz lepsze czuć że coś na nich wisi jednak mapowanie leży strasznie jedynie co można uznać za porawnie zmapowane to koła jednak w tamtych czasach koła budowano z desek a nie z jednego kloca wiec tzreba to poprawić następna sprawa do kół strona jezdna była obijana do okoła pasem żelaza też by sie tutaj przydało te bale w kształcie ołówka łeb powinny mieć oddzielnie teksturowany pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem przysiąść dzisiaj. Skupiłem się na kołach.

Poszedłem za radą c4rl0s'a i obiłem koła żelazem.

Belami zajmę się innym razem, lub może całkowicie je wyrzucę. Nie podjąłem jeszcze decyzji.

@pim_pon, wielkie dzięki za linki. Przydały się i dały troche do myślenia.

5zmianak.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Wrzucam jeszcze samo koło:

5koo.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Edytowane przez santo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez użytkownika pim_pon nastąpiła zmiana koncpecji i teraz będę dosyć mocno odbiegał od początkowego zamiaru.

Teraz pytanie czy lepszy był z 2 osiami kół czy lepszy jest taki z 3?

Nie wiem też czy koła nie będą za duże.

Czekam na komentarze, spostrzeżenia. Póki co wrzucam tyle (samo "podwozie"):

6zmianakoncpecji.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z trzema kołami wygląda zdecydowanie masywniej, więc jeśli chciałbyś zostawić taką postać to uważam, że góra nie mogłaby odbiegać "ciężarem". Jednymi słowy jeśli będzie sporo na górze to takie podwozie może zostać:)

Ciesze się, że mogłem pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały up. Stan na dzień dzisiejszy. Nieco urosło, chociaż w bólach i mękach. Poszerzyłem całość (nie wiem czy trafnie). Wygląda to może nieciekawie, bo nei ma nic w środku, ale...

Mam problem z poprawnym zmapowaniem belki. Na drugim renderze widać wyraźnie, że ta belka na dole (wzdłóż całości) ma złą teksturę. I nie wiem jak to poprawić.

95848135.png

7wysypanabelka.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

 

Czekam na komentarze i uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na takie coś nie wytaczałbym działa w postaci Unwrap'a. Zwykłe mapowanie powinno dać radę. Może co najwyżej wykorzystać kanały mapowania tekstur i użyć dwóch modyfikatorów UVW: jeden na dłuższe boki belki i jeden na krótsze.

 

btw: nie wyglądałoby to bardziej z epoki gdyby te belki były okrągłe w przekroju?

 

Pozdrawiam,

AQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprostszym rozwiązaniem jest export do editable poly i zaznaczenie plejnów z osobnym nałożeniem tekstur na nie czyli w sześcianie 2 przeciwległe plejny dajesz teksture "normalną" zaznaczasz 2 koklejne plejny przeciwległe i nakładasz drugą teksture obruconą o 90 stopni i wtedy nie musisz mapować

 

końce tych belek powinny mieć teksture ze słojami drewna okragłymi, ale nie tak jak w pieńku tylko wycinek takiej całości

 

cała reszta jak narazie wygląda jak to teraz modne powiedzenie jest "poprawnie politycznie"

 

asdag ma racje wyglądało by bardziej z epoki gdyż wtedy nie mieli możliwości obróbki drewna w sposób taki jak teraz w tartakach czyli wykorzystywali naturalne struktury wyznaczone za pomoca selekcji

jednak w tym przypadku przy zmianie koncepcji uważam że niema to żadnego znaczenia

 

pozdrawiam

Edytowane przez c4rl0s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogrzebałem przy Unwrpaie. Działa. Dzięki bardzo :)

 

Co do okrągłego przekorju... Eh, nie kuś losu, bo znowu coś pozmieniam i ngidy nie skończe. Jakbyśmy tak ciągle szli na realizm to bym musiał wziąć pod uwagę, że to drewienko musi być nie tlyko okrągłe, ale różnie troche pozaginane, sękate, o różnym promieniu na końcach. Anyway, jak tak pomyślę, to przecież drewniane zamki, czy już kamienne, z drewnianymi elementami, drewniane bramy, mosty, płoty, drzwi, krzyże, statki, także inne machiny oblężnicze (katapulty, trebusze), to wszysto było budowane na drewnie o kształcie prostopadłościennych bloków. Drewniane prostopadłościenne bloki to mieli chyba już w starożytności (chociażby balisty, czy onagery rzymskie), także wydaje mi się, że niekoneicznie musi tam być przekrój okrągły.

 

Co do końcówek, ze tam powinny być słoje itd., myślę, że zajmę się takimi niuansami już pod koniec. Póki co skupię się na modelu. Tekstury na razie tylko tak podstawowe rozmieszczenie, żeby to było w miare dobrze zmapowane.

 

Dzięki za rady i pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem troche czasu i w przerwie między typami konstrukcyjnymi silników hydraulicznych a symbolem dwustopniowego rozdzielacza 4-drogowego, 3-położeniowego sterowanego dźwignią i spręzynami, o typowym schemacie połączeń dróg udało mi się uciułać tyle. Na materiał na razie nie zwracamy uwagi.

35568745.png

82702343.png

61170257.png

32893077.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności