Jump to content

Szkolna klasa animacja blender+vray


Guest Łukasz_Kania

Recommended Posts

Guest Łukasz_Kania

Zrobiłem ostatni animacje w blenderze sali od polskiego z mojej szkoły renderowana była natywnie w fullhd choć nie było sensu robić takiej rozdziałki do czego doszedłem po wyrenderowaniu niestety. 1 klatka renderowała się około 35min na i7 920 więc nie najgorzej ale straszne plamy widać na animacji z powodu zbyt niskich setów ale to tylko animacja na pokaz dla gimnazjalistów na targi więc nie chciałem z kumplem który pomógł mi w renderze zbyt żyłować kompa. W wyższych setach prezentuje się to tak

1h20min.jpg

 

Animacja na yt:

http://www.youtube.com/watch?v=qSi_bM6UKps

link do pobrania w ludzkiej jakości jest w opisie.

 

Parę rzeczy technicznych na prośbę jednego z użytkowników forum.

Używam wersji blendera ze zintegrowanym exporterem pobranego z tąd:

http://blender.bevice.ru/download.html

wersja 2.49 jest sprawna w 100% natomiast 2.5 nie udało mi się zmusić do poprawnego działania.

vray który jest potrzebny to wersja 1.5x ja posiadam 1.5 wyższe chyba też działają ale nie ten 2.0 można go pobrać z tąd :

http://www.evermotion.org/modelshop/show_products/0

by działał trzeba kupić vray standalone i dongle for vray łącznie około 1150 zł co ,przy kupnie maxa jest kosztem naprawdę niewielkim.

 

Przejdę teraz do ustawień vray. Jeżeli na scenie porusza się tylko kamera to sprawa jest bardzo prosta włączamy gi i ustawiamy primary bounces irradiance map secondary bounce light cache (domyślnie tak chyba jest) tryb dla IRR dajemy incremental a dla LC fly-trough. Powinno to mniej więcej wyglądać tak

 

96674190.jpg

 

Wartości są zależne od sceny więc te ze screena nie muszą Wam pasować. Ważne jest by zaznaczyć opcje save by zapisało mapke LC do pliku i by przed ostatnim renderem zmienić zakres klatek w zakładce scene blendera (F10) tak by obejmował całość naszej animacji bo może stać się coś dziwnego :p. jak już policzymy i zapiszemy LC to trzeba go jakoś wczytać więc dla trybu LC wybieramy from file potem pokazujemy mu plik i odznaczamy auto save i odznaczamy don't render które wcześniej zaznaczyliśmy by nie tracić czasu na finalny render.

 

Natomiast jeśli na scenie jest jakiś obiekt który zmienia kształt/przemieszcza się to takie ustawienia gi mogą się nie sprawdzić i niestety trzeba chyba użyć trybów single frame co wydłuży czas renderingu dość znacznie. Ale to nie jedyna rzecz o której trzeba pamiętać. Trzeba także zmienić dla animowanego obiektu w zakładce object vray type ze static na dynamic.

 

objw.jpg

 

O exporterze nie czytałem za wiele wiem tylko że jest 32 bitowy więc pojedynczy model (nie scena) nie może zajmować przy exporcie 4GB ram inaczej blender się zawiesi więc jeśli macie bardzo skomplikowany model będziecie go musieli podzielić. Jako tuoriale można wykożystać te maxowskie bo to w końcu ten sam vray .

 

Mam nadzieje że rozwiałem wszystkie twoje wątpliwości Mortom a jak nie to pytaj śmiało odpowiem na tyle na ile będę potrafił :p.

 

Piszcie też co sądzicie o animacji.

Link to comment
Share on other sites

Materiał drewna sprawia wrażenie jak by był świeżo po stolarce - surowe nie polakierowane drewno, pokombinuj żeby było lekko ciemniejsze i bardziej połyskliwe :) Tak to jest całkiem fajnie i jak słusznie zostało zauważone tekst na tablicy wygląda jak napisany przez robo-nauczyciela tak równiutko :)

Link to comment
Share on other sites

mnie też draznią tablica i piórniki :) a w animacji te walizki na podłodze

mam na myśli oczywiście dość widoczną powtarzalność tych rzeczy

na dalszym planie dość mocno posypał sie AA

no i mało praktyczne wystające łebki śrubek na blacie ale może tak jest

ściana troche plamista, to chyba wina lightcachea

 

ogólnie sprawia całiem sympatyczne wrażenie poza tym

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy