max_1989 Napisano 1 Kwiecień 2011 Napisano 1 Kwiecień 2011 Hej, Jak to jest z podkupowaniem domen, załóżmy, że ktoś widzi że powstała nowa marka xyz i nasz spryciarz widzi ze domena xyz.pl jest wolna i ją podkupuje. Po czym umieszcza na stronce po środku pogrubiony napis cena za domene: xxx zł, i mail. Czy to jest w pełni legalne? :). Pozdrawiam, Artur
Manver Napisano 1 Kwiecień 2011 Napisano 1 Kwiecień 2011 Kupujesz domenę, wstawiasz napis: "na sprzedaż" i czekasz. Ewentualnie są giełdy domen, ale nie przyglądałem się temu bliżej.
olaf Napisano 1 Kwiecień 2011 Napisano 1 Kwiecień 2011 oczywiście, są takie domeny. mozesz je sprzedawac ale mozesz tez zarabiac na pozycjonowaniu innych domen z ich wykorzystaniem dopóki nikt nie będzie chciał kupić.
sly Napisano 1 Kwiecień 2011 Napisano 1 Kwiecień 2011 Domain Grabbing [odmiana cybersquattingu] jest przestępstwem w wielu krajach. "Znanym polskim przykładem "cybersquattingu" była sprawa łódzkiej firmy "Microsoft", zajmującej się m.in. handlem ziołami, która zarejestrowała domenę microsoft.pl. Nazwa firmy, różniąca się jedynie formą prawną, była pretekstem do zgodnej z obowiązującym prawem rejestracji domeny. Domena została potem wystawiona na sprzedaż i ostatecznie przejęta w wyniku sporu sądowego przez firmę Microsoft. Dodatkowo były właściciel został ukarany karą odszkodowania w wysokości 30 000 złotych" /za wikipedia O tym czy taka praktyka w danym przypadku jest legalna, lepiej się przekonać po konsultacji z prawnikiem. Głośna była sprawa domeny mcdonalds.com - gdzie właścicielem był jegomość o tymże nazwisku - FastFood odkupił domenę, nie mogąc uzyskać jej na drodze sądowej. Prawdopodobnie pan McDonalds nie może narzekać teraz na brak gotówki.
max_1989 Napisano 1 Kwiecień 2011 Autor Napisano 1 Kwiecień 2011 dzięki za odpowiedzi, wątpliwości rozwiane :)
kwiek Napisano 6 Kwiecień 2011 Napisano 6 Kwiecień 2011 Dopóki nazwa firmy nie zostanie zastrzeżona jako znak handlowy (w urzędzie patentowym i jego odpowiednikach w innych krajach) rejestracja danej domeny nie podlega żadnym restrykcjom. Kto pierwszy ten lepszy.
maaaad Napisano 6 Kwiecień 2011 Napisano 6 Kwiecień 2011 Żebyście się nie zdziwili... http://www.iprawo.net.pl/node/76
marograf Napisano 6 Kwiecień 2011 Napisano 6 Kwiecień 2011 Domain Grabbing [odmiana cybersquattingu] jest przestępstwem w wielu krajach. "Znanym polskim przykładem "cybersquattingu" była sprawa łódzkiej firmy "Microsoft", zajmującej się m.in. handlem ziołami, która zarejestrowała domenę microsoft.pl. Nazwa firmy, różniąca się jedynie formą prawną, była pretekstem do zgodnej z obowiązującym prawem rejestracji domeny. Domena została potem wystawiona na sprzedaż i ostatecznie przejęta w wyniku sporu sądowego przez firmę Microsoft. Dodatkowo były właściciel został ukarany karą odszkodowania w wysokości 30 000 złotych" Dla mnie cały ten proceder "odzyskiwania" domen to jedna wielka kpina. Skoro taki Microsoft czy inne Google nie zadbały o swój interes, wykupując za wczasu wszystkie interesujące je domeny to niech teraz płacą frycowe. To zwykły przykład handlu (kup tanio - sprzedaj drogo), na podstawie ogólnodostępnych informacji. Oczywiście negatywnym zjawiskiem jest podszywanie się pod inną firmę korzystając z wykupionej domeny.
sly Napisano 6 Kwiecień 2011 Napisano 6 Kwiecień 2011 Sytuacje jak można się spodziewać bywają niejednoznaczne, sąd ma decydujące zdanie - jednak wygra ten który ma lepszego prawnika. Sprawiedliwość to pojęcie abstrakcyjne.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się