Skocz do zawartości

Program do czołówek TV, krótkich animacji


1976

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od dłuższego czasu śledzę to forum i jest tutaj sporo osób mających doświadczenie zawodowe nie tylko freelancerskie z branżą TV.

 

Mam do Was pytanie jakie program najlepiej się sprawdzi w przygotowaniach materiałów jak z tytułu wątku czyli krótkich 5-30s czołówek, mini reklam na potrzeby TV.

 

Przetestowałem programy 3ds max 2011, C4D R12, Maya 2012, Blender 2.5x. Houdini nie testowałem bo i cena zaporowa nawet gdybym się zdecydował...

 

Co ciekawe najlepiej się czuje w C4D. Niestety nie wiem jak z popularnością i użytecznością tych programów do celów TV ?

 

Pytanie dodatkowe w jaki renderer się zaopatrzyć na rynku krajowym i poza ? Jakie dodatkowe oprogramowanie będzie potrzebne ?

 

W zakupach chciałbym się zmieścić w kwocie do 40tyś zł netto.

 

Do zakupu planuję pakiet Adobe Master Collection 5 lub 5.5 - koszt około 10tyś netto do tego Zbrush 4 - koszt około 2tys netto. Zatem pozostaje około 38tys netto na zakupy.

Program 3d + renderer.

 

Jakie są wasze sugestie w co najlepiej byłoby się zaopatrzyć w moim przypadku na jaki program postawić ? Może coś innego polecicie ?

 

Wszelkie sugestie będą mile widziane.

 

 

Pozdrawiam

1976

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ae + c4d + jakis photoshop i inne z pakietu dadza na pewno rade, pytanie ile przeplacisz (chociaz w sumie master to raczej standard uniwersalny)

 

Dlaczego przepłacisz ? Dotyczy się to Adobe MC ? Jest drogi to prawda ale nie ja ustalam ceny na rynku.. Co do samej zawartości to potrzebuję jeszcze oprócz AAE, Phtoshopa, illustratora takie programy jak Indesign i Dreamweaver i tutaj niestety wybór pakietu mi się ogranicza do master col.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy ten news byl na max3d.pl (jak nie to go zaraz wstawie)

od jakiegos czasu mozna kupic Production Premium za 50% ceny, promocja wazna na caly swiat do konca przyszlego miesiaca:

 

http://blogs.adobe.com/sforde/2011/07/01/50-off-cs-5-5-production-premium-or-premiere-pro/

 

moze warto kupic ten zestaw a potem upgrade do master ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe info z tą promocją. Pytanie jak to się ma do używania programu w Polsce czy nie naruszam licencji kupując program np. w USA ? Zawsze są z tym problemy. Druga sprawa zakupy będę mógł zrobić dopiero listopad / grudzień.

 

 

 

Pozdrawiam

1976

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kazdy z nich tak samo wygodnie zrobisz oprawe tv. Kup to w czym czujesz sie najepiej. To czego bedziesz pracowal nie ma absolutnie zadnego znaczenia na wplyw tego co stworzysz.

 

 

Traitor spojrzałem sobie na Twoją stronę. Do części efektów stosujesz AAE (np. film Rage) ?. Jakie oprogramowania używasz jako 3d ? Może coś więcej napiszesz o tym co robisz pod kątem oprogramowania ?

Może jakież porady na początek ?

 

ps. wstępnie oprogramowania będę potrzebował do rzeczy jakie masz w dziale broadcast oraz w reklamie w stylu filmu Delik, Centrum sama animacja 3d... .

 

Osobiście skłaniam się ku zakupowi C4D R13 ponoć we wrześniu ma się pokazać a zakupy tak dopiero listopad/grudzień. Chciałbym jednak się utwierdzić w tym, że dobrze robię. Nie są to dla mnie małe zakupy (to nie windows, że w razie czego kupie inny).

 

 

 

Pozdrawiam

1976

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się że trochę nie rozumiem tych rozterek.

Moim zdaniem sprawa jest oczywista - kup program który umiesz obsługiwać.

Jeśli chcesz robić czołówki i reklamy to zakładam że masz już jakieś portfolio którym chcesz

zachęcić zleceniodawców, a przecież w czymś musiałeś je zrobić.

Kupując program za kilkadziesiąt tysięcy złotych warto znać go w znaczącym stopniu.

Dobrze czujesz się w cinemie - kup cinemę, do tych zastosowań sprawdzą się wszystkie dostępne na rynku. Inna sprawa jeśli zechcesz podłączyć się do jakiejś firmy i zaczniesz wymieniać pliki. Tu Cinema może się okazać zbyt mało popularna.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze czujesz się w cinemie - kup cinemę, do tych zastosowań sprawdzą się wszystkie dostępne na rynku. Inna sprawa jeśli zechcesz podłączyć się do jakiejś firmy i zaczniesz wymieniać pliki. Tu Cinema może się okazać zbyt mało popularna.

Pozdr.

 

O to właśnie mi chodzi, że nie wiem jak jest na rynku TV z "kompatybilnością" C4D. To co mam przygotować będzie dla małych firemek na potrzeby prezentacji które jak już się w TV ogłaszają to częściej w kablówkach lokalnych niż w Polsacie... Generalnie nie chciałbym zmieniać oprogramowania w momencie gdy trafi się nawet za niewielkie pieniądze zlecenie od poważniejszego klienta z destynacją na rzeczony Polsat. Jak sami Wiecie to, że jest duży klient nie oznacza, że dużo zapłaci zwłaszcza nieznanej firemce . Ale od czegoś trzeba zacząć.

 

Niestety zakup oprogramowania nowego zapewne przez dłuższy czas nie będzie wchodził w grę tylko ewentualnie upgrade tego co zakupie.

Stąd te rozterski...

 

Co do czucia się to można się wczuć w każdy program kwestia opanowania "layoutu" reszta to praktyka. Nie napisałem, że w maya czy 3ds max źle się czułem po prostu jakoś tak w C4D gro rzeczy przychodziła mi szybciej i łatwiej. Problem dla mnie to też wybór odpowiedniego renderera , gdybym robił vizki kupiłbym vray i po temacie a tutaj mam zagwózdkę.

 

Może dopisze jeszcze jakiego typu rzeczy będę robił w na tym oprogramowaniu:

na potrzeby prezentacji to w 90% części mechaniczne, przekroje , zasady działania, obroty 360% podzespołów, pokazanie kolejności składania danego podzespołu itp

potem 10% to wariacje z logiem, do tego jakieś fotki na szybko do pokazania, mini czołówki z zaproszeniem do odwiedzenia firmy, warsztatu, serwisu itp.

generalnie nic szczególnego jednak chciałbym się rozwijać pod kątem czołówek TV i ewentualnie kierunek reklama typu jakby to napisać... kierunek farmacja, spożywka i reklamy leków , serków itp. Generalnie drobne rzeczy, krótkie , szybkie, dynamiczne.

 

 

Pozdrawiam

1976

Edytowane przez 1976
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe info z tą promocją. Pytanie jak to się ma do używania programu w Polsce czy nie naruszam licencji kupując program np. w USA ? Zawsze są z tym problemy.

 

wedle tego co pisza na blogu to promocja jest na caly swiat. Ja sprawdzalem ze sklepu z UK i dziala. Wiec mozesz kupowac przez sklep europejski/polski i nie masz wtedy zadnego problemu z licencja.

Co do licencji to temat rzeka i nikt sie nie moze do konca zgodzic, jedyne co jest pewne to ze w europie zaplacisz 2 razy tyle za ten sam produkt co w usa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie chciałbym zmieniać oprogramowania w momencie gdy trafi się nawet za niewielkie pieniądze zlecenie od poważniejszego klienta z destynacją na rzeczony Polsat. Jak sami Wiecie to, że jest duży klient nie oznacza, że dużo zapłaci zwłaszcza nieznanej firemce . Ale od czegoś trzeba zacząć.

 

Jeśli chodzi o Polsat - to nie chcę rozczarowywać - ale nie współpracują z małymi firmami ani freelancerami bezpośrednio.

Mają swoje agencje kreatywne i można co najwyżej pracować pod ich skrzydłami.

Tak wyszło że pracuję dla jednej z nich i od razu powiem, że z cinemą byłyby olbrzymie problemy. Ogólnie robi się tam bardzo proste projekty, najczęściej spot od strony graficznej musi powstać w 2-3 dni więc musi być pewność że freelancer (czy też firma) będzie w stanie przekazać komuś pliki na wypadek jakby 'coś się stało'.

Firma z którą współpracuję używa Mai i sporadycznie Houdiniego, musisz też mieć obowiązkowo jakiś pakiet do trackowania w 3d - wiele spotów opiera się na wpasowaniu jakiegoś elementu w ujęcia z kamery (np

)

 

Dlatego ze swojej strony polecę Mayę - za rozsądne pieniądze dostajesz

program w którym zrobisz na pewno wszystko na ich potrzeby i dość przyzwoity tracker.

 

Pozdr.

Edytowane przez ca mel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności