Jump to content

Rozmiar materiału do druku?


Simple_man
 Share

Recommended Posts

czy otworzysz mały dokument z wyzszym dpi czy duzy dok. z małym dpi obrazek w PS otworzy się taki sam więc nie ma znaczenia. Ma znaczenie natomiast przy importowaniu do innych programów - wtedy grafika mimo ze ma wlasciwą rozdziałkę otworzy się np. jako 2x mniejsza. Dlatego lepiej wpisac wymiary i odpowiednie DPI, by nikt nie klął albo nie zasadził babola, bo to będzie niestety Twoja wina wtedy.

Link to comment
Share on other sites

przy zakładaniu pliku w PS jest rozmiar nadany - nie mozesz bez tego podac DPI, bo nie ma z czego liczyc dpi jak nie ma rozmiaru w calach/mm. Jezeli chodzi Tobie o np. render 3x2k i wyslanie informacji np. w mailu na ile maja to drukować to tak - tak mozesz. Polecałbym jednak, zalozyc dokument np. w ps o okreslonych rozmiarach i wrzucic tam Twoja grafikę. Niby detal ale ułatwisz innym pracę na produkcji.

Link to comment
Share on other sites

ola-f ma rację. Jak puścisz w złym wymiarze, to drukarnia zawsze będzie zwalała na ciebie. Powiedzą że oni nie ingeruja w pliki przesyłane od klienta. Poza tym w takich przypadkach nie zawsze otrzymujesz to o co prosiłeś.

Miałem jedną drukanię offsetową w której nie wiedzieli jak im sie projekt pomieści na papierze. Zwykły katalog 60x21. Z tym że mówili że może im się uda pomieścić 21cm albo troszke mniej. Klienta poinformowałem i dałem drukarni zgode na zeskalowanie jedynie z 21->20,5 czyli tylko po jednym boku (akurat projekt na to pozwalał). Jak się okazało grafik złapał i myślał że trzeba skalować po skosie. Wyszło 20,5x56 zamiast 20,5x60, czyli o blisko 4 cm za krótko po długości. I był klops na 20000 szt. Na szczęście wszystko było mailowo i dobrze opisane także był dodruk i mnie to nic nie kosztowało, ale klient musiał poczekać dodatkowe 4 dni.

Także jak chcesz mieć porządnie to zrób sam. Oszczędzisz sobie trochę nerwów, kilka dni i może troszkę gotówki. A zrobienie samemu nie zajmie ci dłużej niż 5 minut + chwila na wysłanie.

Poza tym skalowanie daje różne efekty, które jak robisz sam to masz możliwosc jeszcze w PS poprawić i wyredukować(ukryć), jak zrobi to drukarnia to drukną jak drukną i zapewniam cię, że nie bedą się bawić w to czy jest ok czy nie. A potem klient bedzie miał do ciebie pretensje że jest dziadoska jakość, bo drukarnia powie że druknęli tak jak dostali od ciebie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy