Skocz do zawartości

Bump map tylko na jedną ze ścian obiektu.


PCCOREDUO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam taki problem, mam szybę i chcę by miała ona z jednej strony mapkę bump. Problem w tym, że nie do końca wiem jak to zrobić.

Na początek pokażę dwa rendery

1. box szyby obłożony w całości materiałem szkła z bumpem

 

2.jpg

 

Wszystko ładnie ale niestety wypukłości są po obu stronach szyby.

 

2. box szyby obłożony w całości czystym materiałem szkła

 

1.jpg

 

Wszystko ładnie tylko oczywiście nie ma bumpa.

 

Teraz przedstawię mój pomysł.

Wygląda on tak, że ogólnie na boxa nakładam czysty materiał, a później na jedna ściankę nakładam kopię tego materiału z bump mapką, wszystko ładnie gdyby nie to, jakie dostaję załamanie

 

3.jpg

 

Cień całkowicie w innym miejscu. I tutaj moje pytanie, jak zrobić by bump był tylko po jednej stronie, ale załamanie było tak jak przy użyciu jednego materiału, próbowałem w jednym z materiałów ustawić IOR na 1 lub 0 ale nic nie dało.

 

Jeszcze w ramach informacji, renderuje v-ray'em, materiały szkła też powstały z v-rayMtl

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 10
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Tak jak wyżej - Multi/Sub-Object

boxa Twojej szyby przekonwertuj do Edit Poly - zaznacz Face, który chcesz, żeby miał materiał z bumpem - nadaj mu ID np 3, a w Edytorze materiałów (M) zrób pod Multi/sub-object w 3cim slocie materiał z bumpem i zastosuj na boxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem taki test.

Zrobiłem Multi/Sub-Object i do obu kanałów dałem dokładnie ten sam materiał (nie kopie, a po prostu z jednego materiału dałem dwa łącza), i okazało się, że tym sposobem także dostanę dziwne załamanie, a jak tym samym materiałem po prostu zmapuje cały box bez Multi/Sub-Object to załamanie jest normalne. Wygląda na to, że jak tylko jest podwójnie zmapowany nawet tym samym dokładnie materiałem to odrazu zwiększa się załamanie, wie ktoś jak to naprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pomogło, dzięki wielkie :) Mam teraz inny problem, kaustyka. Gdy światło jest blisko to wszystko jest ładnie, niestety gdy już oddale, to wszytko jest ładnie z wyjątkiem tego, że kaustyka się nie generuje. Szyba rzuca zwykły czarny cień. Próbowałem zwiększyć search dist w ustawienia v-ray, ale nic nie dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się też, że gdy nawet z bliska rozszerzę średnicę światła (nie wiem czy dobrze się wyrażam, używam Free Direct Light i chodzi mi o rozszerzenie hotspot) to też kaustyka zaczyna znikać (jest dużo mniej szczegółowa). Jak zrobić by kaustyka była tak samo szczegółowa zarówno przy świetle bliskim i o małej średnicy, jak i dalekim o dużej średnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyraźność efektu przy rozszerzaniu średnic udało mi się naprawić poprzez zwiększenie caustic subvids z 1500 do 12000, ale po oddaleniu dalej nie liczy wogóle jej. Da się zrobić to jakoś prościej tą wyraźność przy rozszerzaniu (12000 dużo dłużej się liczy) i oczywiści jak zrobić by z daleka też wszystko działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności