Skocz do zawartości

Modelowanie bardziej złożonych kształtów Splain+Extrude


Mihboss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Szukałem w Google, ale nie znalazłem. Forum też przeryłem. Otóż w ramach ćwiczeń, postanowiłem "porysować" troszkę samolot. Znalazłem sobie rysunek z kształtem kadłuba i jego przekrojami. Przy pierwszych przekrojach, nie było kłopotu, bo można było je wymodelować z box'a. Drugi przekrój (przekrój B) narysowałem splain + extrude + editable poly. Ale nie wiem jak go zamknąć. Bridge nie działa, a Cap sobie nie radzi. Chciałem z niego zrobić edytowalną bryłę.

 

 

3dmax1.gif3dmax2.gif

I drugie pytanie. Czy takiego rodzaju modele lepiej modelować z elementów (box, cylinder, etc.), czy używać splain + extrude ? Moim skromnym zdaniem splainy najlepiej nadają się do brył obrotowych (splain + Lathe + TurboSmooth) i nie wiem czy znajdują zastosowanie w tego typu modelowaniu.

 

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Edytowane przez Mihboss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Korzystając z modyfikatora "lathe" możesz na "ścieżce" umieścić kolejno wiele przekrojów. Jeżeli już zacząłeś stosować tę metodę to spróbuj wymodelować (przynajmniej zgrubnie) kadłub samolotu właśnie w ten sposób. Uzyskany kształt, po przekształceniu w "editable poly" możesz dalej modelować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za rady.

 

A czy przypadkiem nie chodziło Ci o narzędzie "Loft" (zamiast Lathe, które obraca obiekt wokół osi).

 

Tutorial tutaj:

 

Czyli narysować "splainem" przekroje, a później "Loft". Z tym, że chyba, aby kadłub był symetryczny i kształtny, musiałbym Pivoty umieszczać w osi przekrojów.

 

Pobawię się tak, i postaram się wrzucić screen z tym co wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś miałem czas nad tym usiąść.

 

Wnioski:

- Loft działa takie cuda, że nie wiadomo jak interpretować bryłę, a nawet gdybym chciał poprawiać siatkę, to jest ona zdecydowanie za gęsta,

- próbowałem eksperymentu z Cross Section + Surface - efekt jak wyżej,

- Cap nie działał przy Extrude, ponieważ z vertexami było coś nie tak. Kilkanaście z nich poprawiłem Weld'em z parametrem granicznym, i nagle Cap zaczął działać.

 

Kadłub samolotu bo chyba jeszcze nie dla mnie, trochę popracuje jeszcze nad prostszymi rzeczami. A jak już dojrzeje do kadłubu, to na pewno zacznę go rysować przy użyciu brył.

 

PS. Jeszcze wiele tutoriali mam do przerobienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności