Skocz do zawartości

Skomplikowany układ kolorystyczny posadzki kamiennej-jak to zrobić ?


Kyrie Eleison

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, otóż mam duży problem z projektem posadzki , a zwłaszcza z jej bump mapą. Projekt wygląda następująco :

podlogamax3d.jpg

 

 

kryzysbumpcopymax3d.jpg

 

Pracuje w blenderze i yafaray, odcienie posadzki będą zrobione z pomocą blend material (górny obrazek pokazuje jak mają się mieszać materiały, czyli czarny to 100% materiału 1, a biały to 100 % materiału 2.

 

Główny problem polega jednak na zrobieniu bump mapy. Do tego celu miał mi posłużyć drugi obrazek, który pokazuje układ płyt kamiennych. Zrobiłem go w autocadzie, najcieńszą linią, wyeksportowałem do photoshopa i dalej wrzuciłem jako bump mape do blendera. Niestety fuga pomiędzy płytami jest stanowczo zbyt gruba, a w autocadzie i photoshopie nie da rady zrobić jej już cieńszej. Co zrobić w tej sytuacji ? Jak wy radzicie sobie w takich przypadkach ? Będę wdzięczny za pomoc

Pozdrawiam, Damian Bończyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

modelowanie podłogi na pewno nie jest prostsze, choć taka brutalna metoda na pewno dała by najlepszy efekt :)

 

Na moje oko szczuro (jak zwykle) radzi najlepiej, czyli wciągnij to jakoś do inkscape i tam ustaw wymiary realne, bo się da - czyli ileś metrów na ileś... a potem odpowiedniej grubości kontury na fugi, czyli ileś milimetrów na ileś. i wyeksportuj to, przy eksporcie ustawiając na prawdę dużą rozdzielczość, taką by linia była szerokości 2-3 pikseli ale jednocześnie proporcjonalna do rozmiaru fugi.

Rozdzielczość będzie na prawdę duża, więc zastanów się, czy to ma sens, to znaczy, czy tą fugę w ogóle będzie widać. Z tego co się orientuję, to kamienne elementy się pasuje dość ściśle, więc może wystarczy delikatna szara kreska na teksturze tej pierwszej (wtedy renderer domiesza tam inny materiał i będzie wyglądało jak szczelinka, czy coś. bump taki prawdziwy jest potrzebny, żeby "krawędzie" się błyszczały albo pojawiał się cień zależny od kierunku światła - jeśli na to nie ma szans na wynikowym renderze, to nie ma co świrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wypadku modelowania za pomocą curves, także proponuje wciągnąć do inkscape i zapisać w postaci SVG, a potem włączyć dodatek blendera do importu svg i już prawie gotowe. tylko że każda płytka z tych białych płytek, to by musiał być osobny prostokąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za pomoc, ostatecznie skończyło się na tym, że zwiększyłem dwukrotnie rozdzielczość. Linia pomiędzy płytami jest taka jak powinna, niestety minusem tego rozwiązania jest duże spowolnienie w pracy blendera. Prawdopodobne jest, że to wina yafaray- czytałem na ich stronie, że nie radzi sobie jeszcze z dużymi teksturami. Opcje z modelowaniem poszczególnych płytek uznaje więc narazie jako ratunek ostateniej szansy i mam nadzieję, że program będzie działał na tyle sprawnie, że nie będe musiał jej użyć. Jeszcze raz dzieki i pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności