Skocz do zawartości

Polska domowa drukarka 3D


Smoku

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

co mnie zastanawia w tych "tanich" drukarkach, to brak "support material", czyli material wspierajacy. wyobraz sobie ze chcesz drzewo wydrukowac taka drukarka, to pien sie uda, ale galezie juz nie, bo nie ma "na czym" ich wydrukowac.

a jezeli faktycznie tak jest to tym mozna tylko ekstruzje robic lub jakies piramidki, ale to niestety tyle.

w pracy mamy "drozsza drukarke", i powiem wam ze ta technologia dopiero sie rozwija.... i jeszcze troche potrwa az bedzie naprawde uzyteczna. zwlaszcza czas wydruku pozostawia duuzo do zyczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co mnie zastanawia w tych "tanich" drukarkach, to brak "support material", czyli material wspierajacy. wyobraz sobie ze chcesz drzewo wydrukowac taka drukarka, to pien sie uda, ale galezie juz nie, bo nie ma "na czym" ich wydrukowac.

 

Najlepiej nadają się modele CAD, ale oprogramowanie jest na tyle sprytne, że potrafi wygenerować tam gdzie potrzeba tzw. “rafty” czyli podpory wypełnione powietrzem lub użyć materiał rozpuszczający się w wodzie. Podpory podtrzymują model gdy ścianki są wychylone pod kątem większym niż 45 stopni.

:)

Mnie bardziej zastanawia dokładność/rozdzielczość druku. Patrząc po tych próbnych wydrukach, które widać na filiku, to widać lekką "pikselozę", chyba, że tak właśnie był przygotowany model

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak.... ale do drukowania podpor trzeba uzyc innego materialu, a na zdjeciu jest tylko jedna glowica do drukowania (normalnie za dwie obok siebie, jedna do druku materialu, druga do druku podpor) wiec albo slepy jestem albo trzeba co warstwa zmieniac material = sick, no chyba za maszynka sama to robi, w co nie bardzo uwierze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego podpora musi byc z innego materialu? Moze jest na tej zasadzie jak te modele plastikowe ktore wylamujesz z ramki? Moze trzeba po prostu pozniej te podpory usunac i tyle..

 

Nie zapominajmy o cenie tego urzadzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominamy. Jest 3 razy większa niż RepRap którego ta maszynka jest zwyczajnym klonem. ;D

Swego czasu bardzo mocno się interesowałem tematem i niestety te reprapy można odpuścić. Technologia tego druku nie ma żadnej przyszłości. FDM czyli metoda osadzania topionego materiału jest najbardziej prymitywną metodą druku 3d i ma całą masę wad których nie da się przeskoczyć. Były próby używania materiałów podporowych ale nie daje zadowalających efektów.

Na tych drukarkach zwyczajnie nie ma możliwości wydrukować większości złożonych obiektów. Nie myślcie że wydrukujecie sobie swój model w jakości jak zabawka i postawicie na biurku, nie da się. Głównie sprowadza się to do drukowania kolejnych reprapów i prościutkich obiektów o bardzo słabej rozdzielczości. Ta metoda mogłaby się przydać w połączeniu z techniką proszkową, jako budowa włókien zwiększających wytrzymałość konstrukcji.

W prawdziwym druku 3d liczą się tylko techniki proszkowe, stereolitografia i spiekanie laserem. Zanim którakolwiek z tych metod będzie mogła wejść pod strzechy naszych domów minie bardzo dużo czasu.

Edytowane przez Monio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności