Skocz do zawartości

Mitsuba renderer


adek

Rekomendowane odpowiedzi

Mitsuba to kolejny zewnętrzny renderer o całkiem ciekawych możliwościach, który uruchomicie bez programu na OSX, Windowsie i Linuxie. Projekt tworzony jest przez Jakoba Wenzela i rozwojowy. 

 

Pełna treść wiadomości znajduje się na

stronie głównej serwisu pod adresem:

http://www.max3d.pl/news.php?id=2600

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Production ready to on jest od dawna, zależy od produkcji, ale nie jest tworzony pod kątem produkcyjnym ^^' To kolejny z wielu rendererów, placów zabaw/poligonu doświadczalnego do portfolio. Jedyne co go wyróżnia na tle innych grzybowych renderów to to że jest całkiem niezły :)

 

Aktualnie jedynym aktywnie rozwijanym silnikiem produkcyjnym na licencji OS jest Cycles, kiedyś były to jeszcze Blender Render i Yafaray.

 

Jest jeszcze Lux, ale dla mnie to dalej hybryda placu zabaw z produkcją, niby chcą się integrować z programami 3D, ale mają za mało ludzi by zrobić to porządnie na taką skalę na jaką się porywają.

 

Tak czy inaczej Mitsuba to mój ulubiony renderer do zabawy, świetne źródło wiedzy oraz ciekawostek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kolejny z wielu rendererów, placów zabaw/poligonu doświadczalnego do portfolio. Jedyne co go wyróżnia na tle innych grzybowych renderów to to że jest całkiem niezły :)

 

Z tą małą poprawką, że nie jest to zabawka do portofio, tyle bardzo solidne narzędzie pisane przez pierwszą ligę naukowców dla innych naukowców. Wenzel chciał stworzyć renderer, który inni naukowcy będę używać do testowania swoich pomysłów, coś a'la matlab do renderowania - tak jak to robili dotąd w pbrt i innych koślawych programach.

 

Stąd "wtyczkowa" konstrukcja pozwalająca podmienić lub rozszerzyć dowolną funkcję programu bez rozwalania go na kawałki. iRay to raczej nie będzie, ale sądząc po zapale autora do popularyzacji swojego programu, są szanse, że z czasem zacznie mu przybywać funkcji pisanych z myślą o zwykłych śmiertelnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SYmek

 

Chyba masz rację, że Mitsuba zasługuje na wyrwanie go z kontekstu innych silników 4fun jakich wiele.

Używałem kolorowych określeń, ale dla geeka/nerda taka praca to dość przyjemne zajęcie, połączenie przyjemnego z pożytecznym :)

 

Jestem pewien, że społeczność Mitsuby będzie rosła. Jak już Adek napisał, ma świetną dokumentacje. Dodatkowo sam silnik jest bardzo przejrzysty z punktu widzenia użytkowania. Wystarcza nie bać się pisania materiału w pliku tekstowym.

 

Jednak kiedy mówię o silnikach produkcyjnych mam na myśli silniki bardzo dobrze "stopione" z pełną aplikacją 3D. Coś co poczuje Blenderowiec uruchamiając Cycles, albo Maxowiec który odpala Vraya.

 

Niestety różnie bywa z exporterami, zazwyczaj są dość pobieżne.

 

Taki silnik jak Mitsuba zawsze utrzyma się na powierzchni, nie ma co się martwić że zniknie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności