Skocz do zawartości

Jakie duze znaczenie maja parametry ramu?


goped

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! :) Od tygodnia zbieram sie do usprawnienia mojego PC i potrzebuje pomocy. Na wstepie zaznaczam, ze przeszukalem mase for, przeczytalem sporo artykulow itp. wiec prosze nie odsylajcie do w. google bo on juz nie lubi jak go o to pytam :D

Platforma:

Core i7 920 2.66Ghz

GA-EX58-DS4

3x1Gb ram(nie pamietam jakie taktowanie, ktos wie jak latwo to sprawdzic?)

Radeon HD4670

Jako dysk ktoras barracuda 320Gb.

Komputer ma swoj wiek, jednakze patrzac na testy i faktyczne osiagi nawet najnowe 4 rdzeniowe i5 go nie przeskakuje tak o. Przy okazji pytanie czy ktos nie chce sprzedac uzywanego i7 980x lub cos kolo tego na LGA1366 posiadajacego 6 rdzeni?

 

Dobra do sedna. Zamierzam dokupic ram i dysk SSD.

Ram:

W rzeczywistosci ile potrzebuje ramu do spokojnej pracy z aplikacjami 3D, edycji video i zdjec(photoshop i AE) oraz renderowania(maxwell i vray) w 64 bitach? Wymagania zalecane to zazwyczaj jak czytalem 6 - 8gb jednak relatywnie. Czytalem jak ludzie czesto marudza ze maja 16gb ramu a wykorzystuje im komputer 2. Zastanawiam sie nad kupnem konkretnych kosci:

3x

kingston 1333 4gb

kingston hyperx 1600 4gb

kingston/goodram 1333 2gb

 

Roznica miedzy 4 a 2 gb w sumie jest spora bo ponad 100zl na wszystkich kosciach a w polaczeniu z aktualnymi bedzie 9 lub 15gb ramu. Warto inwestowac?

Drugie pytanie dotyczy taktowania. Jaki realny wplyw ma ono na prace w wymienionych warunkach? Wiem ze mozna mocniej krecic procka, ale sam nie wiem, jak renderuje podkrecam go do 3.4ghz i pracuje, niby majac 1600 mozna z latwoscia dociagnac do 4ghz, ale watpie by byla to jakas ogromna roznica. Co o tym sadzicie?

 

SSD:

Wiem ze jest osobny dzial, ale nie chce niepotrzebnie tworzyc 2 watkow.

Dyskow jest kilka, moim faworytem jak narazie jest Kingston SSDNow V+200 120gb 320zl, jednak widze w cenach po 350 - 380 inne, jak Kingston HyperX czy OCZ Vertex 3 Agility 4 etc. Czytam rozne testy ale tak w sumie nie wiem czy ma sens inwestowac w te lepsze, parametry nie zawsze sa jakos duzo wyzsze a zwazajac na to, ze w aktualnym sprzecie mam SATA2 to i tak nie wykorzystam ich w pelni. Jednak zawsze jakas dobra trwalosc, niezadnosc niewiele drozsza moze byc sensowna, koniec koncow to dane.

 

Chetnie uslysze wasze opinie i porady bo chcialbym wreszcie cos wybrac i kupic, ale jakos nie moge sie zdecydowac.

 

Dodam, ze glownie interesuja mnie rozwazania na podstawie sklepu www.proline.pl

(linki do dzialu dyskow i ramow z wlaczona opcja pokazywania tylko SSD i DDR3)

Oczywiscie jakies super oferty na allegro czy gdzies sa mile widziane, jednak rzadko spotykam sie z cena lepsza niz w proline, a mam go 200m od siebie wiec tez zyskac 20zl i brac przez internet to wole isc do sklepu.

 

Dzieki wszystkim za rzut okiem i mam nadzieje ze z wasza pomoca zakupie cos w najblizszym czasie.

Pozdrawiam!

 

Ps. rozpisalem sie troche i temat nie do konca opisuje tresc powyzsza, jednakze uruchamiajac edycje nie moge edytowac tematu :(

Edytowane przez goped
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

To ja jako tako odpowiem na temat:P

 

Do grafiki szybkością ramu się absolutnie nie przejmuj - ja wziąłem dość tanie pamięci, byleby były sprawdzonej firmy. Co do podkręcania - wszystko zależy JAK będziesz podkręcać. Teraz praktycznie przede wszystkim podkręca się mnożnikiem, gdzie rachu ciachu procesor podkręcony. Ram wtedy stoi w miejscu, tak jak karta graficzna itp. Więc no stress :)

 

Co do ssd - z trwałością i niezawodnością to bym się tak nie zapędzał :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ssd ocz agility 3 sata 3 i jestem bardzo zadowolony. System dostał mega kopa. Tylko jak kupowałem to były drogie, za 60 gb dałem prawie 500 pln. Co do awaryjności to nie mam z tym problemów. Nowe generacje które wychodzą przeważnie są pozbawione błędów itp starszych urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, W takim razie mysle ze ten kingston za 320zl bedzie ok, bo w testach jest podobny do agility 3, teraz jeszcze zostalo pytanie ilosci ramu. Jezeli mam sie nie przejmowac czestotliwoscia ramu to do wyboru jest miedzy 6gb za 105zl lub 12gb za 195zl, jest roznica 90zl mimo wszystko, po prostu moge wydac spokoj 500 zl i kupic wiecej, ale jezeli nie bedzie mi to potrzebne to wole wydac mniej. Wiec jak sadzicie, 9gb wystarczy czy lepiej miec te 15gb lacznie?

Dzieki za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał więcej ramu. Nie wiem jakie projekty sobie będziesz smażył - ale 90 złotych bym spokojnie dopłacił. Komfort jaki może Ci dać porcja 6 gigabajtów ramu za 90 złotych jest moim zdaniem jak najbardziej opłacalny.

 

Tylko nie wiem jak to teraz wygląda z pamięciami - pamiętam że "dawno, dawno temu" najlepiej było ram dobrać w taki sposób, żeby dodatkowo wyciągnąć coś za pomocą "dual channel". Jak to wygląda teraz - absolutnie nie mam pojęcia, lepiej niech ktoś mądry się wypowie na ten temat dodatkowo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dlatego kupuje 3 kosci bo i7 920 ma wbudowany kontroler pamieci triple channel, wiec musze wsadzic po 3 kostki :) W takim razie chyba kupie 3x4gb kingston hyperX 1600, wiem ze mowiliscie ze taktowanie nie ma znaczenia, ale 2gb kosci sa po 35zl 1333, wiec jakbym bral 2gb to wtedy olewam taktowanie, jednakze 4gb 1333 - 65zl, a 4gb hyperX 1600 75zl wiec mala roznica to sobie doplace. Ktos jeszcze ma jakies pomysly czy opinie na te tematy? Zawsze jeszcze moge zmienic dysk ale w sumie nikt sie konkretnie na jego temat nie wypowiedzial, a w testach przy niekompresowalnych plikach wydajnoscia glowy nie urywa(no niestety Sandforce jako sterownik) ale przynajmniej dosc tani.

 

edit: sprawdzilem w biosie, aktualne kosci to 3x1gb 1066, czy to oznacza ze jak dam szybsze to zwolnia do 1066? widzialem tam mozliwosc sterowania osobno kanalami ale nie wiem czy do czestotliwosci to podziala. Mysle teraz zeby kupic HyperX 1600 a te stare wyciagnac, a moja dziewczyna bedzie sobie za jakies 0,5roku skladac komputer to jej dam hyperX a sobie kupie 6gb i razem bedzie 9gb na 1066 a puki co 12gb 1600

Edytowane przez goped
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy syntetyczne sobie daruj. W realnym użytkowaniu nie ma to znaczenia bo nie spełnisz takich warunków jak w testach. Agility 3 jest na sf2 i bije na głowę wydajnościowo talerzowce, do tego czas dostępu do danych jest bez porównania szybszy na korzyść SSD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wiem o tym, ale o sandforce widzialem rozne niepochlebne opinie o jego dzialaniu, tanszy kingston tez jest na tym samym sandforcie, teraz widze agility 4 za 355zl 128gb, ale nie wiem czemu vertex/agility 4 maja mniejsze transfery niz poprzednicy. Zreszta to nie ma znaczenia, bo wiem ze w dzialaniu beda podobne, warto wiec wybrac moze agility 4? nie moge znalezc zadnych sensownych testow. Tez o wydajnosc mi chodzi wiec dlatego ssd nie hdd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź tylko pod uwagę możliwości Twojego mobo.... zakupiliśmy vertexa 4 do firmy z myślą o przyspieszeniu i lipa... bo okazało się że mobo ma lipny kontroler sata 3 marvela. wyszło na to że mój agility 3 przy tym vertexie to demon prędkości właśnie przez mobo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności