Jump to content

materiał metalu i płaskie powierzchnie


Ponciusz

Recommended Posts

Witam!

Chciałbym poruszyć pewnie dość typowy problem a dokładniej materiały metalu na płaskich powierzchniach. jak wiadomo większość materiałów metalo-podobnych dobrze wygląda jedynie na powierzchniach nie płaskich:

 

[ATTACH=CONFIG]88185[/ATTACH]

 

Na obrazku powyżej widać ten sam materiał na 3 powierzchniach czajniczek jest w porządku prostokąt z modyfikatorem bend daje rade ale płaski już totalnie odpada. Potrzebuję zrobić materiał blachy a takowa jest płaska i niestety rezultat widać powyżej. Na materiał dodałem bumpa co najlepiej widać na bendowanym prostokącie.

 

 

Tak wygląda moja scena:

[ATTACH=CONFIG]88186[/ATTACH]

 

Mam też dodaną mapę hdri w reflection/refraction ale słabo wpływa to na powierzchnie płaskie bo wszystko zależy od tego pod jakim kątem odbije się ona na obiekcie płaskim a czasem trafia na czarny punkt i wtedy materiał trafia...

 

Tutaj pojawia sie moje pytanie jak radzicie sobie z takimi przypadkami?? próbowałem już wielu rodzai metalu/aluminium/brushed i nie osiągnąłem zadowalającego rezultatu. Myślałem żeby może nałożyć na to teksture zrobionego zdjęcia ale wygląda to strasznie sztucznie.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

A dlaczego w realu metal na płaskim nie wychodzi tak jak w renderze? Przecież fizyka się zgadza więc musi chodzić o coś innego...

 

Otóż sęk w tym, że refleks jest zakłócony nawet przez najmniejszą niedoskonałość formy. Teraz im dalej się znajdujesz od obiektu odbijanego tym efekt niedoskonałości jest lepiej widoczny. Łatwo to zaobserwować na szybach wieżowców, które niby są idealnie płaskie, a tymczasem różnica ciśnienia po dwóch stronach przegrody powoduje wygięcie.

 

Odpowiedź na Twoje pytanie brzmi więc następująco: Zrób tak aby płaska powierzchnia nie była idealnie płaska. Wystarczy dodać minimalnego noise'a albo np. mapę gradient jako bump. Sposobów jest wiele.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy