Skocz do zawartości

Specyfikacja obiektu do druku 3d


flamaster69

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

czy ktoś mógłby mi napisać jak mają być przygotowany obiekt do druku 3d? Mogę dostać takie zlecenie na figurki 3d, przy czym klient pyta mnie o wiedzę w tym zakresie. Z doświadczeń w poligrafii, tam była cała kupa rzeczy których należało przestrzegać.

A jak się to ma w drukowaniu 3d? Szukałem po necie i na tym forum też, zebrałem takie rzeczy:

- geometria musi być w formacie stl

- to co drukujemy musi być jednym obiektem

- geometria nie może mieć brakujących poligonów

 

Ktoś coś jeszcze wie? Albo mnie poprawi?

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Czołem.

Plik nie musi być w formacie stl, to zależy od tego, jakie formaty łyka oprogramowanie drukarki. Ale fakt - stl jest popularny.

 

Przed eksportem do stl musisz zamienić poligony na trójkąty. W przeciwnym razie z modelem mogą się cuda zdarzyć.

Potem warto sprawdzić tego stl-a w jakimś programie. Ja używam Netfabb - wersja basic jest darmowa.

 

Jest jeszcze kwestia, jaka technologia druku będzie wykorzystywana, bo z tym się wiąże szczegółowość modelu. Np. przy ABS-ie nie warto się spinać ze szczegółami, bo i tak drukarka tego nie wydrukuje.

 

Mamy drukarkę która drukuje w tej technologii, więc jakbyś miał jeszcze jakieś pytania, to daj znać, postaram się pomóc.

 

Pozdrawiam,

H.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci jak diabli, będzie do tego użyta drukarka Zcorp, a więc z mojego rekonesansu to gipsowoceramiczny proszek spajany za pomocą lepiszcza. Do druku przygotowuję takiego 'toy hero', więc to małe będzie (nie wiem dokładnie jakie, pewnie z 10cm). Czy siatka którą dam do druku musi być gęsta? Ja wykonałem model w low poly i przypisałem modyfikator MeshSmooth. Drukarka "rozumie" smooth groups? Czy widzi fasetki, które im drobniejsze, tym bardziej gładko model wygląda?

 

Aby być mniej enigmatyczny, sam łeb figurki (reszta nie gotowa):

 

34p1czk.jpg

 

Dopytuje bo udało mi się złapać zagranicznego klienta i bardzo mi zależy żeby wypaliło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z firmowych doświadczeń z drukowaniem modeli dzbanków mogę powiedzieć, że drukarka nie widzi smoothing groups. Robiliśmy druki w kilku firmach i gdy tylko model był odpowiednio duży żeby zauważyć poszczególne ścianki - nie było z tym problemu. Niektórzy marudzą też, jeśli w jakimkolwiek miejscu obiekt jest cieńszy niż np. milimetr, ale to kwesta dość względna bo jeden nie zrobi, a inny zrobi. A potem ten pierwszy, gdy dowie się, że drugi zrobił, to jednak decyduje się też zrobić... Nvm :D

Generalnie zagęść trochę siatkę, ale sprawdź czy przypadkiem nie ma jakiegoś ograniczenia co do ilości poly (kontakt z wykonawcą powinien rozwiać wątpliwości).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arev dobrze mówi. Modyfikatory typu smooth nie są przenoszone przez pliki drukarek, więc trzeba wymodelować nie używając wygładzania z automatu. I tak jak mówi arev - im siatka gęstsza, tym lepiej.

 

Co do kolorów - plik stl nie przenosi ich, więc nie ma znaczenia, czy ludzik będzie biały, czy kolorowy. Kolory zadaje się dopiero w oprogramowaniu drukarki.

 

Jeśli chodzi o drukowanie full kolor - to trochę wprowadza w błąd w porównaniu do poligrafii. W druku 3D nie ma przejść tonalnych kolorów. Jest to dość uproszczone. Są 4 kartridże z kolorowymi atramentami (identyczne, jak w normalnych drukarkach biurowych) i w odpowiednim miejscu jest aplikowany kolor. Popatrz, jak są kolorowane modele na ZCorpie: http://www.3d-lab.pl/pl/zastosowania/edukacja.

 

Co do wypalania tekstur, to nie sądzę, żeby było możliwe załadowanie takiego pliku do drukarki, ale głowy nie dam sobie uciąć :) Zapytaj klienta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że klient zwracał mi uwagę głównie na to, że nie może być szczelin mniejszych niż 2mm. Bo takie coś może się nie wydrukować. Siatka miała zawsze polygony, a nie trójkąty i było ok. Im gęstsza tym lepiej. Czasami na prawdę miałem baaaaardzo gęste siatki. I oczywiście nie może być żadnej dziury w modelu. (Ale właśnie są programy, które sprawdzają poprawność modelu przed wydrukiem i czasami nawet naprawiają cały). Moje modele to zawsze był jeden mesh, ale to nie znaczy że wszystkie polygony musiały być ze sobą zespolone. Najważniejsze, żeby jeden wchodził w drugi i nie było otwartej przestrzeni pomiędzy nimi. Zawsze eksportowałem do STL'a i tak jak piszą poprzednicy - ten format nie zabiera ze sobą tekstury.

 

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Ja mam zupełnie odmienne doświadczenia z poligonami nie zamienionymi na trójkąty. Mnie zawsze znikała jakaś część modelu kiedy eksportowałem poligony bezpośrednio do stl-a.

No, ale oczywiście nie twierdzę, że tak nie można.

Jednakowoż, jest kilka stron z modelami do druku (np. http://www.thingiverse.com), gdzie można zassać i pooglądać, jak eksportowane są modele. Wydaje mi się, że wszystkie, jakie widziałem były zamienione na trójkąty.

 

Co do kolorów - skoro koledzy mówią, że można załadować bitmapy - to ja nie mam nic przeciwko temu :)

 

I chciałbym zaznaczyć, że to, co piszę wynika tylko z mojego doświadczenia i rozmów z innymi zainteresowanymi. Mam u siebie taką drukarkę i musiałem trochę się nakombinować, żeby sobie podrukować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiego typu drukarki używacie? jesteście w stanie mi powiedzieć, czy jest sens patrzeć na tego typu drukarkę? http://up3d.pl/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=16&virtuemart_category_id=12&Itemid=109

Cena jest dość przystępna :) ale nie wiem, czy jakościowo patrząc na podobny sprzęt powiedzmy do 20-30 000zł uda się uzyskać o wiele lepsze rezultaty.

 

Co do drukowania na zewnątrz jesteście w stanie polecić jakąś w miarę przystępną drukarnię? bo obecnie swoje modele wysyłałem do http://i.materialise.com/w Belgii i w sumie wszystko ok poza czasem oczekiwania na wydruk :/ wydruk zamówiłem 14 grudnia i prześlą mi go 7 stycznia..

Edytowane przez xrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy, co chcesz drukować. Jeśli zależy Ci na mega dokładnym odwzorowaniu, to lepiej kieruj się w stronę drukarek proszkowych. Ale ceną jest mała wytrzymałość modeli. Jeśli interesuje Cię większa wytrzymałość, a mniejsza dokładność, to drukarki drukujące ABS-em i pokrewnymi tworzywami.

Co do tej drukarki - ma malutkie pole robocze - więc na raz nie duży model wydrukujesz. Ale, materiał dobrze się klei, więc zrobienie większego modelu nie jest wielkim wyzwaniem. Osobiście mogę polecić firmę, która sprzedaje te drukarki.

 

Co do przystępnej drukarni - zapraszam na priva - żeby nie zaśmiecać wątku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności