Jump to content
Sign in to follow this  
mirass

Portal - kilka pytań

Recommended Posts

Hej. Mam kilka pytań odnośnie stron internetowych.

Planuję zlecić projekt strony o architekturze. Byłby to portal połączony z forum - jakieś artykuły, galerie, wymiana doświadczeń. Coś większego, ale raczej w przystępnych rozmiarach. Jaki cms do takiej strony byłby najlepszy?

W grę wchodzą raczej te darmowe typu Joomla, php-fusion - z tymi silnikami miałem już do czynienia. Czy jest sens stawiać taką stronę na darmowym silniku?

Gdzie najlepiej szukać dobrego grafika do stworzenia layoutu? Przyznam się, że mam dość duże wymagania i chciałbym żeby layout był tworzony bardziej na zasadzie współpracy tj. mam dużo pomysłów, ale i wymagań. Czy grafik musi mieć jakieś zrozumienie co do typu cmsu? Tzn. czy musi jakoś odpowiednio dopasować grafikę, żeby potem ktoś mógł to pociąć i zakodować?

Share this post


Link to post
Share on other sites

hej... na joomli możesz spokojnie stawiać duże portale... w zasadzie do tego została stworzona...

... co do wyboru grafika... to polecam siebie.. ;) portfolio: http://torm.vot.pl/tomb

 

Joomlą też się zajmuję, więc mogę Ci zrobić wszystko od początku do końca kompleksowo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mirass, tak jak mówi torm joomla da radę. Pamiętaj tylko ze ze swoimi pomysłami i wspólna pracą sprawisz, ze grafik będzie się męczył i w efekcie dostaniesz gorszy produkt niż mógłbyś. To tak jakbyś razem z lekarzem omawiał detale operacji. Każdy Twój pomysł kosztuje analizę itp. więc pamiętaj, że - pewnie - nie masz nieograniczonego budżetu, a pewne rzeczy w projektowaniu są ustandaryzowane właśnie po to, bys mógł z ograniczonym budżetem dostać rzecz na poziomie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może źle to opisałem. Mam jakąś tam wizję strony, wiem mniej więcej czego chcę, muszę to teraz ogarnąć. Chciałbym, żeby grafik stworzył dla mnie stronę w takim zamyśle jaki sobie stworzyłem, może przedstawię jakieś dokładniejsze swoje pomysły, ale wiem, że się na tym nie znam i grafik będzie sam tworzył layout, jednak nie dostanie wolnej ręki do stworzenia po prostu "ładnego projektu", a chcę żeby to powstało tak jak ja sobie to wymarzyłem. Mam świadomość tego, że grafik powinien tworzyć sam, jednak wcześniej chciałbym, żeby zrozumiał wizję tego co mam w głowie, ogarnął ją i dzięki swojej wiedzy na temat tworzenia layoutów i ogarnięcia graficznego stworzył coś fajnego. Może za bardzo to rozkładam na czynniki pierwsze, ale chciałbym dostać produkt indywidualny, taki jakiego potrzebuję. Nie mam na celu prześladowanie grafika w dzień i noc :)

 

Powiedzcie mi jeszcze czy mogę zlecić grafikowi layout, on mi go zrobi, a dopiero potem się przejmować kodowaniem czy to jednak musi się jakoś łączyć?

Edited by mirass

Share this post


Link to post
Share on other sites

ola-f dobrze prawi, im bardziej będziesz się wcinał w projekt... tym będzie gorszy jak to mówią "gdzie kucharek 6, tam nie ma co jeść".

 

Jak zaczynałem... miałem klienta, który chciał siedzieć obok mnie w trakcie projektowania, nie byłem wtedy świadomy na co się godzę... ktoś kto nie ma wprawy... będzie wrzucał każdy pomysł, który wyda mu się fajny i przy nim obstawał, a to na prawdę wymaga wielu analiz.

 

Najlepsze co mógłbyś zrobić, to sporządzić tkzw. "brief" z dokładnym opisem czego chcesz i jak to ma wyglądać. Podać strony przykładowe (chodzi chociażby o styl w jakim chciałbyś mieć utrzymany portal). I wówczas na podstawie tego briefu.. grafik opracuje wszystko zgodnie z wytycznymi. Niektórzy graficy mają też gotowe zestawy pytań, które kierują do klienta i po odpowiedzi na nie jest im łatwiej pracować. Bo muszą wiedzieć też czego klient oczekuje.

Najlepiej też by było, gdybyś taki brief miał już ostatecznie przygotowany. Ponieważ każda rzecz, która później wychodzi w trakcie pracy, jest strasznie uciążliwa. Więc jeśli w trakcie projektu stwierdzisz, że chcesz jednak co innego, może to kosztować ekstra.

 

Co do przygotowania Layoutu i cięcia, możesz to spokojnie robić niezależnie. Ale dobrze by było gdyby grafik miał od początku do końca kontakt z osobą, która będzie składać layout.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy