Jump to content

Typografia - poszukuję inspirujące zestawy fontów


_Mich@l_
 Share

Recommended Posts

Witajcie,

staram się jakoś wyczulić bardziej mój gust, bo czasem wychodzi naprawdę topornie. Swego czasu znalazłem niesamowite źródło koncepcji jeżeli chodzi o Kulery, dobór kolorów, wzorów: colourlovers.com

Na doświadczeniu innych staram się dobierać kolory w pracach, by się nie gryzły.

 

Teraz nadszedł kolejny problem. Przeglądając google.com/fonts/ może i natrafiam na interesujące fonty, ale czasem ciężko jest zgrać kilka z nich na plakacie. Pomyślałem więc, że jeżeli istnieje zbiór wzorów z kolorów, to może gdzieś społeczność interesuje się typografią i potrafi zestawić ze sobą parę fontów w przeróżnych zastosowaniach.

 

Znacie coś takiego?

Link to comment
Share on other sites

Mysle ze lepsza prace wykona tu poznanie ogolnych zasad kompozycji. Chocby dlatego ze font jezeli jest masywny moze byc zrownowazony zarowno kolorem jak i otoczeniem. tym otoczeniem moze byc inny font. Z drugiej strony mozesz nie chciec niczego rownowazyc - to zalezy od koncepcji.

Dlatego kompozycja da Ci wiecej ogolnej wiedzy i wyczucia ktore w typografii tez zaczna sie sprawdzac.

To moje zdanie.

Link to comment
Share on other sites

Prawie, że mieszkam na tej stronie, a kompletnie nie wziąłem pod uwagi tej kategorii. Szukałem pod gotowymi plakatami, gdzie niechętnie wypisuje się wykorzystane fonty.

Dzięki :)

 

zapodaj link do twojego folio :> to follow

Link to comment
Share on other sites

Dzięki ogromne, jednak nie mam portfolio. Nie przechowuję swoich prac w sieci, bo nie ma ich dużo, a przeważnie nie ma czym się chwalić :) Jednak uwielbiam przeglądać prace innych, na ich podstawie w głowie ułożyć sobie własne pomysły, które kiedyś mógłbym wykonać itd.

dam znać, jak przybędzie mi umiejętności.

 

olafie drogi, więc pomysł literatury np o kaligrafii stwierdzasz za zbędny na tym etapie? Radzisz wziąć się za tutoriale, krótkie blogowe arty ludzi w temacie?

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że lepiej z ogółu przejść do detalu, czyli najpierw ogólne zasady. Wiele z nich będzie zawartych w kaligrafii ale są wspólne dla wielu elementów wizualnych więc to mogłoby pozwolić Ci szybciej późniejsza wiedzę przenieść na ogół projektowania. To w sumie ciągle ta sama gra, tylko w typo pionkami są litery.

Link to comment
Share on other sites

ja jeszcze od siebie mogę polecić takie teoretycznie podstawy, czyli pozycję... Jan Tschichold "Nowa Typografia".. fakt, że te zasady powstały zaraz po wojnie, ale do dziś sporo z nich obowiązuje

a jak już przebrniesz przez to... to możesz się zainteresować "WIDZIEĆ / WIEDZIEĆ" tam Tschichold też się sporo udziela, ale już z nieco świeższym spojrzeniem...

Link to comment
Share on other sites

[email protected]_ zdecydowanie polecam zacząć przygodę z typografią od przeczytania "Pierwsza Pomoc w Typografii" Forssman Friedrich. Książki takie jak "Elementarz w stylu typografii" lub "Nowa typografia" dość szczegółowo wchodzą w temat typografii i na początek zapewne Cię zniechęca.

Natomiast w "Pierwsza Pomoc w Typografii" masz opisane to co jest najistotniejsze w prosty i przyjemny sposób. Książka nie jest gruba i zawiera podstawy które na początek w zupełności wystarczą.

 

Co do zasady stosowania różnych krojów w jednym projekcie to nie ma z góry narzuconych zasad bo każde zasady można łamać, ale żeby robić to z powodzeniem to trzeba jednak znać podstawy.

 

A więc czytaj fachową literaturę i przede wszystkim oglądaj dużo plakatów typograficznych a wyczucie przyjdzie z czasem.

Link to comment
Share on other sites

jak "Nowa typografia" może zniechęcić? Ta książka jest tak łopatologicznie napisana... że każdy ją zrozumie.. :) a że wchodzi w szczegóły to chyba istotne... typografia opiera się na szczegółach...

... chociaż jak dla mnie to i tak jest zbyt ogólnikowa

Link to comment
Share on other sites

torm żebyś nie zrozumiał mnie źle. Nie napisałem że typografia nie opiera się na szczegółach i nie napisałem że "nowa typografia" jest skomplikowana a tym bardziej nie odradzam [email protected]_'owi czytania NT.

Chodziło mi bardziej o to że "Pierwsza Pomoc w Typografii" jest napisana krótko i na temat w sam raz dla laika. Poza tym z tego co pamiętam są też przykłady poprawnego zestawiania różnych fontów, a o to chodziło autorowi wątku.

Link to comment
Share on other sites

Jesteście wielcy Panowie. Zainteresuję się najpierw pozycją, którą Iacobus zaproponował, szczególnie, gdy mam możliwość łatwego jej uzyskania.

Nowa Typografia będzie kolejną pozycją, którą się zainteresuję.

Co do propozycji oglądania plakatów chciałbym dodać, że z własnego doświadczenia zauważyłem, że zwykłe oglądanie niewiele daje. Przeglądam dziennie sporo trendów nowoczesnego web designu, ux designu, plakatów, gdyż sztuka finalnego przedstawienia projektu użytkownikowi końcowemu w sposób atrakcyjny zawsze mnie interesowała. Czasem warto jednak spróbować coś odtworzyć, dodać coś od siebie.

Na etapie samego oglądania wychodzi, że robię w pakiecie wektorowym potworki rodem z Worda. Przynajmniej zauważam, że robię coś źle, a to chyba już krok do przodu, prawda?

 

P.S. Z tego co widzę na Behance też nie mają najmniejszej ochoty chwalić się jakie fonty zostały wykorzystane. W tym kierunku nie macie pomysłu?

Edited by [email protected]_
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy