Skocz do zawartości

Farma renderingowa 3DS Max + vRay - kwestia oprogramowania


konrad3009

Rekomendowane odpowiedzi

Postaram się jak najbardziej streścić i nie przynudzać jednocześnie najlepiej obrazując mój problem.

 

Planuję kupno i skonfigurowanie mini farmy renderingowej na użytek komercyjny. W kwestii sprzętowej będzie to 10 nodów (PC, konsumenckich) za max 1800 - 2000zł sztuka, na platformie AMD. Specyfikacje sprzętu mam dokładnie przemyślaną i nie tego tyczy się mój problem - mianowicie chodzi o kwestie software. Planuję zakup 3ds Max w pakiecie z vRay, mam nadzieje, że uda mi się jeszcze załapać na vRay 2.0 więc z tego czego się doczytałem będę miał licencję na jedno stanowisko - główny komputer na którym będzie 3ds Max z vRay i licencję na 10 nodów (czyli na każdy z zakupionych komputerów).

Pytanie jak wygląda wykorzystanie licencji do stworzenia właśnie takiej farmy jak opisuję powyżej czyli 1 workstation + 10 nod? Na każdym z nodów muszę zainstalować 3ds Max i vRay. vRay ma wyraźnie napisane, że mogę zainstalować na jednym workstation i na 10 moich nodach (z resztą pamiętam z okienka instalacji możliwość instalacji jako nod nie workstation) , a co z 3ds Max'em? Mogę legalnie zainstalować go na dodatkowych 10 komputerach? Nigdy nie budowałem mini, ani żadnej farmy renderingowej więc nie wiem jak wygląda to w kwestii software'owej, prosiłbym o porady i wyjaśnienie.

 

Dodatkową sprawą jest kwestia OS, zakładając, że zainstaluje Windows 8 czy 7 Pro na workstation to jak legalnie skonfigurować 10 nodów żeby też miały taki sam OS, żeby można było na nich instalować Max'a i vRay? Biorąc pod uwagę, że wszystkie 10 nodów ma tą samą konfigurację mogłbym zainstalować jeden system (org.) na pierwszym nodzie i skopiować jako obraz dysku na wszystkie kolejne nody - chodzi o zmniejszenie kosztów, bo przecież byłoby to nierentowne, żeby do każdej jednostki kupować OS za 600zł jakby miałoby ich być np 30? A może jest jakaś inna metoda stawiania renderfarmy jeżeli chodzi o oprogramowanie (oczywiście na platformie 3ds Max+vRay)? Proszę o pomoc ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Tak, mozesz zainstalowac 999 maxowych nodow w ramach jednej licencji. Instalujesz na nodzie triala(bez zadnych autoryzacji), i nie uruchamiasz go z poziomu windowsa. Taski z zadaniami obslugujesz za pomoca np wbudowanego Backburnera - wtedy program sam bedzie uruchamial i przydzielal zadanie. Vray 2.x tak jak pisales, z automatu pozwala na zainstalowanie do 10 nodow w ramach jednej licencji. W przypadku 3.0 placimy juz za kazdy nod.

 

Jezeli chodzi o Windowsy to wg prawa powinienes na kazdej jednostce zainstalowac osobnego windowsa. Nie ma tutaj takich przywilejow jak w przypadku maxa czy vraya.

 

Zrodlo http://www.licencje-microsoft.pl/2012/04/11/licencjonowanie-microsoft-windows-7/ - "Na ilu komputerach mogę zainstalować Windows 7? W przypadku systemu operacyjnego zasada jest prosta: Jedna licencja = jeden komputer."

Edytowane przez Traitor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dzięki wielkie Traitor, tak, o to własnie mi chodziło - czyli kwestia 3ds Max'a rozwiązania. Jeżeli chodzi o OS to mam pytanie: nie chcę oczywiście, żeby się ktokolwiek przyznawał do czegokolwiek jeżeli nie chce :) ale jak sprawa wygląda u Was? Wiem, że w 100% profesjonalny sprzęt jak sprzęt serwerowy to inna sprawa, ale jeżeli ktoś z Was używa sprzętu konsumenckiego czyli PC'tów w swojej farmie renderingowej i działa komercyjnie to może zna jakieś sensowne rozwiązanie - inwestowanie w 10 czy 20 windowsów w pewnym sensie niewykorzystywanych jest średnim pomysłem.

Edytowane przez konrad3009
nieaktualne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mus to mus, ja mam pelen legal software'owy, lacznie z windowsami na mini farmie mimo, ze nie prowadze dzialalnosci gospodarczej. Jezeli planujesz uruchomic 20 komputerow w swoim mieszkaniu, bardziej bym sie zastanowil, czy elektryka wydoli Ci przy takim obciazeniu.

Edytowane przez Traitor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy ale czy nie "porywasz się z motyką na słońce"? Nie wiesz na ilu komputerach możesz zainstalować windows mając jedną licencję? Jak skonfigurujesz sieć? Ok. ktoś pomoże. Ale potem najczęściej od czasu do czasu, bardziej lub mniej coś szwankuje. Sam V-ray czasami bywa himeryczny i przestaje widzieć jakiś "slave". Będziesz wołał za każdym razem fachowca?

Myślę, że zanim kupisz te dziesięć komputerów spróbuj na 2 może 3 i sprawdź czy dajesz ze wszystkim radę.

To nie jest rada podszyta ironią, ale sam jestem "informatycznym amatorem" i wiem ile czasem mam problemów tylko z trzema komputerami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tutaj @Dynamiko ma pełna racje. Samo skonfigurowanie renderfarmy to mały problem, bo fachowiec zrobi Ci to względnie szybko. Ale następne problemy, być może mogą Cie przerosnąć. Chyba,ze masz na etacie informatyka(co przy takim przedsiewzieciu jest raczej obowiazkiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dzięki za rade! Czas pokaże, jak nie spróbuje to się nie nauczę, ze wszystkim trzeba zacząć, z grafiką 3D kilka lat temu też zaczynałem i wydawało (i często okazuje się dalej) nie mniej trudne. Niestety, ale potrzebuję mocno zwiększyć moce przerobowe więc i przeliczeniowe i to w szybkim tępie - będzie potrzebny informatyk będę pytał o polecenie :) Dwie czy trzy jednostki mnie nie urządzają.

 

Sieć da sobie rade, oczywiście nie zamierzam 20 czy nawet 10 PC'tami obstawiać się w pokoju :) Sieć już przygotowałem (patrząc w przyszłość) na 4 osobne obwody 2,5mm z UPS'ami itd. interesuje mnie tylko kwestia software i jego legalności bo jeżeli chodzi o wiedzę na ten temat to kuleję :)

Edytowane przez konrad3009
rozbudowanie wypowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności