Jump to content

Animacja 3d : Dino walk


zio_mal
 Share

Recommended Posts

helo zio-mal. dobry kierunek. biodra i tylne kończyny spoko - czuć balans, choć można by jeszcze podkreślić masę.

ale najpierw skupiłbym się na klacie i głowie.

chest jest trochę zbyt sztywny - brakuje mu up and down - w odwrotnej fazie do hips.

podobnie głowa- za bardzo rusza się przód-tył, za mało góra-dół.

 

tutaj niezła refka:

 

 

powodzenia!

ms

Edited by fps
Link to comment
Share on other sites

Sądziłem że po nachyleniu kamery widać będzie że jest to animacja młodego dinozaura (albertozaur), jak wiadomo małe dinozaury nie mają jeszcze takiej masy co duże osobniki pokroju T-Rexa, więc i masa nie jest tak duża oraz balans tułowia bardziej spokojny (łatwiej utrzymać w linii bez bujania góra-dół).

Z głową miałem mały problem, chciałem zniwelować to przesuwanie tył-przód ale za bardzo poszalałem z animowanymi parametrami riga i wymagało by to ponownej jej animacji. Stwierdziłem więc że zamknę ten temat jak jest zanim coś pogorszę.

Cel był uzyskaniem stabilizacji głowy podobnie jak u ptaków, które potrafią utrzymać głowę w jednej pozycji mimo często dynamicznych ruchów ciała.

 

Animacje, które wykonuję prywatnie w maya traktuję puki co głównie jako naukę obsługi różnego typu rigów oraz poskromienie interfejsu i narzędzi programu.

 

Dzięki za komentarze, każda wasza rada przyda się na pewno. Wszak nie jest to ostatni dinozaur albo inny zwierzak którego zamierzam sobie animować.

 

Z początku chciałem zrobić standardowego loopa, później uznałem że to nuda więc dodam coś jeszcze, teraz wiem że był to błąd, powinienem od razu wziąć pod uwagę że nie będzie to standardowy loop. Brakuje np. reakcji tułowia na obrót głowy, także rękami mógłby zagrać dodatkowo dla podkreślenia akcji.

 

Dodatkowe widoki dla kolejnych ewentualnych uwag:) piszcie śmiało, widzę niedociągnięcia ale jestem ciekaw dalszych opinii (jak odpocznę od tej animacji, to może coś jeszcze podłubię w późniejszym czasie) :

Link to comment
Share on other sites

To takie małe błądki (?) jeszcze widać :)

Przede wsystkim jest problem ze środkiem ciężkości. Jak spojrzysz na widok z przodu na pozę w kilku pierwszych klatkach to zobaczysz, że dino ma podniesioną prawą nogę, a tyłek i ogon są mocno wychylone w lewą stronę. Wywinął by..orła jak nic. Z drugą nogą jest lepiej.

Ogon - w widoku z boku widać, że ruch góra/dół nie pokrywa się z ruchem ciała.

Dosyć mocno trzęsie się tułów i głowa, pewnie tam jakieś zamieszanie na krzywych masz. Poza tym jak klatka idzie w jego lewą stronę to widać dosyć mocny strzał. Tułów animowany na FK?

Prawa noga przy podnoszeniu gwałtownie idzie do góry - wrażenie jak by np. z błota ją wyciągał.

 

Ale to moje takie prywatne uwagi :)

 

Pozdro

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za uwagi:)

Dokładnie, na FK. Możliwości riga poznawałem w trakcie animacji stąd te drgania i nieregularności, przede wszystkim na głowie.

Ogon to taka sama sytuacja jak głową, na początku miał być standard, później zmieniłem ruch, w jedną stronę końcówka idzie skierowana w górę w drugą skierowana w dół, ot taka nieregularność. Mnie też drażni to w bocznym widoku.

Słusznie zauważyłeś, środek ciężkości za bardzo leci w lewo, zrobiłem to pod kamerę, która najdłużej jest z jego lewej strony, celowo to tak pociągnąłem aby uniknąć efektu przenoszenia masy tylko w prawo.

Wszak animację robi się pod konkretną kamerę, często tak się oszukuje aby było złudzenie poprawnego ruchu, który już w innych widokach wygląda komicznie lub nawet tragicznie.

Powstaje wtedy dylemat, zrobić poprawnie czy przesadzić. To już zostaje w kwestii osób dla których wykonuje się robotę.

Ja wybrałem to drugie :)

 

edit:

jeśli jest ktoś kto specjalizuje się w dinozaurach, hobbystycznie czy zawodowo chętnie wysłucham więcej uwag jeśli jakieś ruchy są nietypowe jak dla tego rodzaju anatomii. nie pozostaną zapomniane:)

Edited by zio_mal
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za uwagi:)

Wszak animację robi się pod konkretną kamerę, często tak się oszukuje aby było złudzenie poprawnego ruchu, który już w innych widokach wygląda komicznie lub nawet tragicznie.

 

Chyba, że się robi animacje do gier :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy