Skocz do zawartości

Kupowanie software'u osoba prywatna/ na firmę


Adder

Rekomendowane odpowiedzi

Powoli zastanawiam się nad kupnem Modo i o założeniu działalności gospodarczej, dlatego zacząłem dowiadywać się o różne rzeczy.

W każdy razie natrafiłem wczoraj na problem, który teoretycznie już mam wyjaśniony, ale chciałbym zapytać tych z was który kupowanie software na firmę mają za sobą.

Modo kosztuje ~1500$ czyli około 4500 zł. Aby się upewnić, jaka jest kwota rzeczywista, zasymulowałem na stronie foundry kupno, do kroku w którym dostałem taką informację:

Subtotal : $1,495.00

(Online Delivery) Shipping & Handling: $0.00

Tax : $0.00

Total : $1,495.00

 

Niby fajnie, ale jest pewno ale.

Na stronie Polskiego resellera Modo: "IT Media" widnieje podobna kwota, tylko, że jest to netto, więc brutto wyszło by to prawie 5 600 zł.

Napisałem do "IT Media" i dostałem dziś odpowiedź, która przerodziła się w dłuższą wymianę maili z pewnym miłym sprzedawcą.

Próbowałem się dowiedzieć jak to jest z tymi podatkami itd, a w ostatnim mailu dostałem taką informację:

 

"(...) jako firma, ma Pan obowiązek zapłacić podatek, a podatek będzie Pan musiał rozliczyć w polskim US. A tak my to rozliczamy za klientów.

http://poradnik.wfirma.pl/-obowiazki-wynikajace-z-zakupu-oprogramowania-przez-internet "

 

To mam rozumieć, że jako osoba prywatna mogę sobie spokojnie kupić soft za 4 500 zł bezpośrednio od Foundry i koniec, a z własną działalnością gospodarczą już jest większa zabawa z VATem?

Wybaczcie takie dopytywanie się o zapewne dla wielu oczywiste rzeczy, ale wole zadać pewnie pytania niż potem żałować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Gdybyś kupował na firmę zapłaciłbyś 1500$, ale w Polsce księgując fakturę powinieneś "naliczyć" 23% VAT podatku należnego (do odprowadzenia do US) bo takie mamy prawo. VAT trzeba odprowadzić zawsze. Jeżeli nie nalicza go Twój sprzedawca (wtedy on odprowadza go do US) musisz naliczyć go Ty. Ale. Prowadząc firmę pojawia się też podatek VAT, zawarty we wszelkich robionych przez firmę zakupach, który odejmujesz od podatku naliczonego. Uwzględnij również fakt, że cena netto realnie będzie niższa. Zapłacisz mniejszy podatek dochodowy - zakup jest kosztem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale przecież czy kupisz od Foundry czy od IT Media masz tą samą cenę. I ta i tamta to ceny netto. Jak kupisz prywatnie to lepiej będzie Ci kupić od Foundry w pozostałych wypadkach od IT Media. Ale jako VAT-owiec VAT odliczysz więc nie ma problemu a mniej kombinowania.

Jak kupisz od Foundry jako firma to VAT tak czy tak Cie nie minie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności