Jump to content

Proces rekrutacji, czy wyłudzenie?


groch

Recommended Posts

Hejże,

 

interesują mnie Wasze opinie na temat procesu rekrutacji przez internet, który polega na wysłaniu testowego modelu 3D zleceniodawcy za darmo. Zastanawia mnie, czy taka postać rekrutacji to norma, czy może wyłudzenie.

 

Jakiś czas temu spotkałem się z czymś takim tu, na maxie. Skontaktowałem się z użytkownikiem, który sam przyznał się do masowego wysyłania wiadomości do forumowiczów z ofertą pracy - na początku za darmo, a po 3 miesiącach po raz kolejny, tym razem ze stawką 15 zł / h. Niestety kultura na bardzo niskim poziomie, literówki nawet w jednowyrazowych wiadomości. Na Skypie bez pytania przeszedł od razu na "Ty", stwierdził że moje prace kompletnie nie nadają się do 'komerchy' i są 'kiepściutkie', dlatego zażyczył sobie wysłać model testowy za darmo, a wtedy skonsultuje sprawę z resztą zespołu. Dodał, że pierwsza seria spamu na forum była tak naprawdę testem psychologicznym, który cytuję, 'spieprzyłem'. Nawet przez ułamek sekundy nie wierzyłem w wiarygodność jego słów. Zakończyłem rozmowę, odmówiłem.

 

Teraz poraz kolejny trafiłem na ten sam rodzaj rekrutacji, z tymże tutaj sprawa wygląda dużo bardziej obiecująco. Jest to członek teamu projektującego grę "Dark Storm". Sprawdziłem go na facebooku, rzeczywiście wszystko się zgadza, wygląda to wiarygodnie.

 

http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=167692136

 

Skontaktował się ze mną przez devianta, by przejść później na Skype. Tam wyjaśnił, że mogę wybrać jedno z dwóch zdjęć referencyjnych, które mi wysłał i stworzyć na jego podstawie model z normal mapą, bez tekstur. Jeżeli będzie ok, to przejdziemy do teksturowania. Na Skypie w opisie ma:

 

Congrats to all new artists that pased trials. We're delighted to welcome you to the Dark Storm team!

 

Co wydaje mi się już nieco podejrzane (jakieś zagranie psychologiczne?). Co o tym sądzicie? Może sami doświadczyliście podobnych sytuacji?

Edited by groch
Link to comment
Share on other sites

Również trafiłem na tego jegomościa i od razu coś śmierdziało, postanowiłem sprawdzić to i... podziękowałem sobie, bo to istna parodia, już nie mówiąc o funkcjonowaniu tej całej drużyny artystów. Jeżeli powiedział Ci, że Twoje prace są kiepściutkie to nie chciej wiedzieć jakie tam się znajdowały. Po prostu szuka naiwniaków i zalecam omijać szerokim łukiem, choć mi nie kazał robić jakiś testów.

Edited by Adek
Link to comment
Share on other sites

Kilka lat temu w krakowskim biurze architektonicznym rekrutacja wyglądał tak że trzeba było na próbę zrobić pełna wizualizacje za free ich projektu jedyne co wysyłali to model obiektu jak się okazał po fakcie każdemu z aplikantów inny model :) sami sobie resztę dośpiewajcie :), Także cwaniaków wszędzie znajdziecie. A jak się chce sprawdzić umiejętności pracownika to trzeba mu poświecić trochę czasu posadzić w firmie na kompie i kazać coś zrobić na bieżąco żeby zobaczyć co umie i jak sobie radzi ze stresem :P

Link to comment
Share on other sites

Zdarzają się oszuści, ale moim zdaniem nie powinno się popadać w paranoję. Może zagadaj do niego tak, że pokażesz mu model przez https://sketchfab.com/ a reszta na zrzutach z ekranu, wyjaśnij, że jesteś teraz ostrożny bo ostatnio nadziałeś się na frajera, który próbował Ciebie okraść w podobny sposób. Oczywiście, jeżeli obawiasz się o kradzież modelu, bo jest jeszcze druga sprawa - możesz poświecić na to swój czas, załóżmy, że robisz to 3 dni, potem się okazuje, że to oszust no i 3 dni w plecy. Tutaj już sam powinieneś podjąć decyzję. Ale jak na moje oko to bardziej czuć tutaj amatorkę (co wcale nie oznacza nic złego), aniżeli próbę wyłudzenia.

 

Poza tym nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ten model później trafi do gry czy to jest tylko coś w rodzaju testu umiejętności ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy