Jump to content
olaf

all saints - test stereo fotografii

Recommended Posts

Heja, kompilacja zrobiona tym kompletem. http://blue-box.com.pl/klienci/samples/stereoPics.jpg

 

Chciałem w pierwszej kolejności przetestować optymalne rozstawienie obiektywów, by wiarygodnie łapały przestrzeń.

Cały setup jest zrobiony pod produkcje algorytmów ale pierwszy test to ujęcia ze szczecińskiej nekropolii. Ponieważ mam podgląd jedynie na jeden obiektyw jednocześnie wszystko było robione na czuja i nie oczekujcie walorów estetycznych.

Setup fajnie sprawdza się w filmowaniu 3d.

Jeszcze nie wiem co moge z tym zrobić - ale daje sobie czas, by to przemyśleć.

 

http://www.blue-box.com.pl/klienci/samples/3d/allSpair_a.jpg

http://www.blue-box.com.pl/klienci/samples/3d/allSpair_b.jpg

http://www.blue-box.com.pl/klienci/samples/3d/allSpair_c.jpg

http://www.blue-box.com.pl/klienci/samples/3d/allSpair_d.jpg

http://www.blue-box.com.pl/klienci/samples/3d/allSpair_e.jpg

http://www.blue-box.com.pl/klienci/samples/3d/allSpair_f.jpg

http://www.blue-box.com.pl/klienci/samples/3d/allSpair_g.jpg - to jest 10x zoom wiec wyszły pewne niedoskonałości w zbiegu

http://www.blue-box.com.pl/klienci/samples/3d/allSpair_h.jpg

 

Finalnie będzie służyło do łapania twarzy, ale wstepnie umówiłem sie z przewodnikiem po szczecinie by w któryś weekend kronikarsko uwiecznić zabytki i zrobić z tego jakiś miły dla turystów projekt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jesli dorzucisz do tego darmowa przegladarke zdjec 3D pod google cardboard to chetnie obejrze :)

wiem ze to nie panoramy ale zdjecia tez powinno sie dac ogladac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zastanawiam sie bardziej jak to obrobic, by dalo sie ogladac w okularach na telewizorach 3d. Wtedy mialoby to sens dla konsumenta poza moim wlasnym developerskim.

Teoretycznie jak wyswietlisz oba na caly ekran to soczewki w cardboard powinny chwycic po jednym i wyswietlic poprawnie, ale nawigacja bedzie ssala ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do obróbki - to po prostu skalujesz lewe i prawe oko połowę wysokości/szerokości. I tak na monitorach/tv będziesz miał to rozciągnięte. Zastanów się też nad wyborem między sbs/ou - plus sbs to tak naprawdę większe bezpieczeństwo i kompatybilność, plus na rzecz ou to wyższa jakość obrazu.

 

Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale masz chyba w PS możliwość zapisania do stereoJPEG, czyli on powinien sam Ci przeskalować klatkę do sbs, wystarczy ułożyć w PS obok siebie dwie klatki i zapisać do stereoJPEG.

 

Edit:

 

no i zwróć uwagę jak na czytelność stereo będzie wpływać zniekształcenie obiektywu, w przykładzie e zobacz jak Ci się góra rozjeżdża, co stworzy tak naprawdę sztuczną głębię w tym miejscu. W cholerę takich głupot jak na przykład to co napisałem, do tego flary (przykład d chyba), które widać na jednym oku w jeden sposób, na drugim w inny albo w ogóle, czy np. kwestia polaryzacji, odbicie światła na obiektach na jednym oku w jeden sposób, na drugim w inny, czy nawet zwykła różnica między kolorami tego samego obiektu na jednym i drugim oku dają bardzo duży dyskomfort w oglądaniu 3D.

 

Ale powodzenia i miłej zabawy! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej, nie widziałem tego fragmentu po Edit, teraz sobie przeczytałem. Na pewno masz rację. Ale nie widzę też możliwości kontrolowania tego za każdym razem i myślę, ze to będzie się kończyło po prostu wywalaniem takich ujęć. Nie mam za dużo czasu na testy ale jak byłem w Pradze w poprzednim tygodniu, to porobiłem kilkadziesiąt fotek i wrzucam tu kilka. Ten test więcej mi pozwolił dowiedzieć się o rozstawie obiektywów przy większych obiektach i rzeczach na większym dystansie.

Na przyszły tydzień zaplanowany jest ostatni test, który również zostanie prawidłowo udokumentowany dla innych - wychodzę z przewodnikiem po Szczecinie na ok 3h. Przewodnik przygotowała listę miejsc, które będziemy fotografować. Z tego powstanie później interaktywny slideshow do oglądania na telewizorach 3D i w okularach jako interaktywna kronika Szczecina w stereo fotografii.

Projekt mam nadzieje pożyteczny, bo zbierając materiał zebrałem też wzory umów polsko-ang dla projektu poprawie.pl oraz materiał do firmowego R&D. Jeżeli ktoś chce się z nami wybrać (21 lub 22 listopad) to niech pisze - wiele niestety zależy od pogody, bo boje sie wystawiać obiektywy na deszcz.

 

próbki z Pragi (fotki sa klikalne):

 

stereo1mini.jpg

 

stereo2mini.jpg

 

stereo3mini.jpg

 

stereo4mini.jpg

 

stereo5mini.jpg

 

stereo6mini.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy