Skocz do zawartości

Wycena pracy z przeniesieniem praw autorskich i bez?


Imperator

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Szybkie pytanie bo już kolejny raz mi się zdarza taka sytuacja i zastanawiam się jak to robią inni i co jest normą.

Jest klient, jest praca, wyceniam pracę, wykonuję wszytko, jest ok, akcept, umowa spisana ale ostatecznie klient nie wykorzystuje tego co wykonałem bo im się koncepcja zmieniła czy tam stacja odrzuciła animacje bo coś im się nie spodobało. Efekt jest taki, że klient chce na nowo rozliczyć projekt ale bez przekazania praw autorskich, tylko co mi tak naprawdę po tych prawach bo jak mam jakąś konkretną animację produktu to nie sprzedam tego producentowi podpasek czy czegoś innego :)

Poza tym ja zazwyczaj wyceniam pracę której integralną częścią jest przekazanie praw autorskich i to bez znaczenia czy na 10 lat czy na wieczność i już mnie nie obchodzi czy ktoś to sobie będzie puszczał na każdym kanale tv czy na komórce podczas wytapiania smalcu :)

Dobrze rozumuję czy robicie tak że 50% ceny to prawa autorskie czy coś takiego? :)

Edytowane przez Imperator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Jezeli dzielo jest odsprzedawalne bez ponoszenia wiekszych nakladow, to faktycznie cena w moim przypadku jest inna. W czasach reklamy tak sprzedawalem cms'y czy aplikacje na facebooka - bo moglem je sprzedac innemu klientowi latwo. Tak samo mam teraz z grami i cena tu faktycznie - zaleznie od praw rozni sie o kilkadziesiat %. Tak samo jest z modelami 3d

Niemniej jezeli cos zostalo wykonane pod bardzo indywidualne zamowienie albo nie zajmujesz sie odsprzedawaniem swoich licencji, to dla Ciebie zachowanie praw do dziela nie ma wielkiego znaczenia bo w wycenie zawiera sie glownie wykonanie. Gratuluje klienta, bo rozumiem ze ryzyko prowadzenia dzialalnosci probuje przeniesc na Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Autorskie prawa są niezbywalne i one zawsze zostają przy Tobie. Umową regulujesz Autorskie prawa majątkowe, które określają co dzieje się dalej z dziełem, jakie klient ma prawa do jego wykorzystywania, etc.

 

2. To ile % całości wynagrodzenia zajmują prawa autorskie wyceniasz oczywiście po swojemu, ale w niektórych przypadkach zleceń dla zagranicznego klienta warto kwotę przeniesienia autorskich praw majątkowych ustalić na najniższym, wręcz śmiesznym pułapie.

Nazywamy to kreatywną księgowością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, SWRSC wiadomo chodziło mi o prawa majątkowe, skrót myślowy:) A jaki jest najniższy pułap, są jakieś regulacje czy możesz symbolicznego bucksa podać przy projekcie za 10k :P

 

Ostatecznie dogadałem się że koszt zmniejsza się o 30% ale to 30% przechodzi na następny projekt kogoś innego z firmy i automatycznie podnosi jego koszt o 100% :) czyli ostatecznie stratny nie jestem choć w zasadzie byłem skłonny zejsć ze 20% bo i tka wyjątkowo sprawnie poszła praca :)

 

Ale nauczony doświadczeniem już ulepszam swoje wyceny i określam jak to jest z prawami majątkowymi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności