Skocz do zawartości

Behemot V


Lucas

Rekomendowane odpowiedzi

Nadrabiając zaległości w filmach sci-fi, przypomniało mi się bardzo fajne opowiadanie Jacka Dukaja "Oko potwora". Chciałbym zilustrować kosmiczny frachtowiec Behemot V, na pokładzie którego dzieje się większość akcji opowiadania. Jak to zwykle bywa u Dukaja - opisy miejsc i obiektów mają sporo odniesień do innych rzeczy, których autor nie wytłumaczył, więc pole do interpretacji jest duże:).

 

"Behemot V" jest frachtowcem klasy Pompeje, zbudowanym na szkielecie zeszłowiecznych masowców-pchaczy, co znaczy, iż główną partię towaru mieści nie w ładowniach wewnętrznych, lecz pcha przed sobą. Z uwagi na na profil osłony przeciwmeteorowej oraz standard sprzęgów - które winny trzymać ładunek w kupie nawet pod wektorami przyśpieszeń 20g, i to przykładanymi w najosobliwszych kierunkach - cała konstrukcja przypomina gruby nabój karabinowy lub ucięte w dwóch trzecich cygaro. Z obecnym ładunkiem "Behemot" miał 397 metrów długości, z czego ponad 300 liczyły same kontenery z cargo; za nimi, pod mocownikami i pierścieniami anten, krył się tułów właściwego "Behemota" (135 tysięcy ton metrycznych masy spoczynkowej) zakończony gotycką plątaniną rur, zbiorników, radiatorów i dysz. Osłony przeciwmeteorowe wieńczyły przeciwny koniec statku i zmieniano je każdorazowo przed opuszczeniem orbity portowej, w zależności od przewidywanej trasy podróży.

 

Na razie mam koncepcję ogólnej bryły, uwzględniającą opisane wymiary. Mam zamiar modelować od ogółu do szczegółu, na bieżąco wymyślając kolejne szczegóły. Nie jestem jeszcze przekonany co do ułożenia kontenerów - może będę zmieniał.

 

B01.jpg

B02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności