Skocz do zawartości

Młoda animacja


adek

Rekomendowane odpowiedzi

Zachęceni zainteresowaniem młodych twórców naszymi programami ułatwiającymi start zawodowy (fabularny program "30 minut" i "Pierwszy Dokument" dla dokumentalistów) ruszamy z programem "Młoda Animacja". Chodzi o uruchomienie produkcji filmów animowanych w nowoczesnych technikach cyfrowych. Program współfinansowany będzie przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Telewizję Polską. Dzięki temu powstanie 10 animowanych filmów rocznie o długości około 5 minut w dowolnej technice animacji.

 

Do 15 listopada 2007 czekamy na projekty zawierające scenariusz, storyboard, informację o technice animacji oraz opracowanie plastyczne.

 

 

Projekty oceniać będzie Rada Artystyczna w składzie:

 

1. Krzysztof Kiwerski

2. Marek Serafiński

3. Alina Skiba

4. Marcin Kobylecki

5. Tomasz Wolf

6. Jerzy Kapuściński

7. Piotr Krajewski

 

Do "Młodej Animacji" mogą zgłaszać się:

 

- studenci lub absolwenci reżyserii,

lub

- studenci lub absolwenci Akademii Sztuk Pięknych bez wykształcenia filmowego, którzy zrealizowali co najmniej jedną etiudę animowaną lub inną pracę w nowych technikach cyfrowych,

lub

- studenci i absolwenci innych uczelni bez wykształcenia filmowego, którzy zrealizowali co najmniej jedną etiudę animowaną lub inną pracę w nowych technikach cyfrowych.

 

Składane do oceny projekty filmów animowanych muszą zawierać:

 

a. scenariusz,

b. storyboard,

c. projekt plastyczny,

d. informacje o technice animacji,

e. eksplikację reżysera,

f. życiorys reżysera z uwzględnieniem dokonań twórczych (np. filmy, nagrody, scenariusze, stypendia, szkolenia itd.),

g. wypełniony formularz zgłoszeniowy, pobierz formularz zgłoszeniowy

h. DVD zrealizowanych dotąd filmów (w 7 egzemplarzach).

 

Projekt należy składać w siedmiu egzemplarzach w wersji drukowanej wraz z wersją elektroniczną całego zgłoszenia na dyskietce lub płycie CD lub mailem na adres [email protected].

 

Program koordynuje Stowarzyszenie Filmowców Polskich, dlatego zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:

Stowarzyszenie Filmowców Polskich

ul. Puławska 61

02-595 Warszawa

z dopiskiem MŁODA ANIMACJA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

mam fajny pomysl ale nie weim jak mam spełnić waruki ,ot chociazby pierwszy - czy ktos wie jak wygladac powinien prawidlowo skonstruowany scenariusz? tzn czy ktos ma moze jakis przykladowy?

 

storyboard to jak rozumiem takie kluczowe kadry z filmu, taki niby komiks ofilmie, ok.

 

nie wiem co mam rozumiec pod pojeciem "projekt graficzny", czyli to maja byc np. dokladnie wymodelowane postacie czyy co?

 

infornacje o technice animacji - słowa "3d studio max" pewnie nie wystarcza to co wiecej?

 

eksplikację reżysera - to juz jest dla mnie zupelnie niezrozumiale. co to ma byc?

 

życiorys reżysera z uwzględnieniem dokonań twórczych (np. filmy, nagrody, scenariusze, stypendia, szkolenia itd.) - to znaczy ze co, ze ja mam sie porozumiec z jakims rezyserem czy ze ja nie moge sam sobie byc rezyserem, sterem i okrętem?

 

"

lub

- studenci i absolwenci innych uczelni bez wykształcenia filmowego, którzy zrealizowali co najmniej jedną etiudę animowaną lub inną pracę w nowych technikach cyfrowych.

"

co to znaczy jedna etiude animowana? co to jest etiuda animowana i czy jakkolwiek taka praca musialaby byc jakas taka lepsza czy w ogole jaki poziom powinien byc tej "etiudy animowanej"

 

 

bede wdzieczny jesli ktos mi podpowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do scenariusza - polecam następujące książki:

 

"Jak napisać scenariusz filmowy" (Robin U. Russin, William Missouri Downs)

http://www.merlin.com.pl/frontend/browse/product/1,419910.html

"Przygody scenarzysty" (William Goldman)

"Scenariusz: Niedoskonałe odbicie filmu" (Maciej Karpiński)

Tych dwóch ostatnich możesz nie znaleźć w księgarniach wysyłkowych (mi się nie udało), ale na pewno będą w jakiejś bibliotece.I jeszcze coś takiego znalazłem, ale tego nie czytałem:

"Format scenariusza filmowego" (Martin Schabenbeck)

http://www.w-wm.pl/format.php

 

To oczywiście nie wszystko. Nie wystarczy przeczytać, żeby napisać dobry scenariusz, ale jakieś podstawy się po tym ma i wiadomo chociażby jak formatować tekst.

 

Możesz jeszcze zajrzeć tutaj:

http://www.scenariusze.stopklatka.pl/

Ale jednak podstawa to książki.

 

 

A reżyserem możesz być sam. Po prostu wtedy piszesz o własnych dokonaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam fajny pomysl ale nie weim jak mam spełnić waruki ,ot chociazby pierwszy - czy ktos wie jak wygladac powinien prawidlowo skonstruowany scenariusz? tzn czy ktos ma moze jakis przykladowy?

 

storyboard to jak rozumiem takie kluczowe kadry z filmu, taki niby komiks ofilmie, ok.

 

nie wiem co mam rozumiec pod pojeciem "projekt graficzny", czyli to maja byc np. dokladnie wymodelowane postacie czyy co?

 

infornacje o technice animacji - słowa "3d studio max" pewnie nie wystarcza to co wiecej?

 

eksplikację reżysera - to juz jest dla mnie zupelnie niezrozumiale. co to ma byc?

 

życiorys reżysera z uwzględnieniem dokonań twórczych (np. filmy, nagrody, scenariusze, stypendia, szkolenia itd.) - to znaczy ze co, ze ja mam sie porozumiec z jakims rezyserem czy ze ja nie moge sam sobie byc rezyserem, sterem i okrętem?

 

"

lub

- studenci i absolwenci innych uczelni bez wykształcenia filmowego, którzy zrealizowali co najmniej jedną etiudę animowaną lub inną pracę w nowych technikach cyfrowych.

"

co to znaczy jedna etiude animowana? co to jest etiuda animowana i czy jakkolwiek taka praca musialaby byc jakas taka lepsza czy w ogole jaki poziom powinien byc tej "etiudy animowanej"

 

 

bede wdzieczny jesli ktos mi podpowie

 

 

hmm... to jest po prostu oferta skierowana do ludzi, ktorzy robia filmy animowane. Z Twoich pytan wnioskuje, ze nie robiles filmu, tylko pracujesz jako grafik. Te wymagania sa dokladnie takie same, jak w przypadku filmow fabularnych i dokumentalnych.

 

Jesli masz pomysl na film i chcesz od nich pieniadze - bo tego glownie bedzie dotyczyc pomoc: wsparcia w trakcie developmentu projektu i dofinansowania - to znajdz ludzi, ktorzy maja troche wieksze doswiadczenie i sprobujcie razem przygotowac pakiet.

 

Scenariusz: na etapie skladnia pakietu nikt nie oczekuje od Ciebie gotowego scenaiusza. Znacznie wazniejsza jest Twoja umiejetnosc "sprzedania" historii, ktora chcesz opowiedziec. I tak w trakcie rozwoju projektu, scenariusz bedzie sie zmienial. Pewnie PISF zorganizuje jakies warsztaty scenariuszowe, jak to ma miejsce co roku dla fabularzystow.

 

Storyboard: komiks? owszem, ale poza tym, ze storyboard jest podstawa organizacji pracy przy filmie animowanym, przede wszystkim sluzyc bedzie do oceny Twoich mozliwosci opowiadania historii obrazami, umiejetnosci poslugiwania sie kadrami, montazem etc. Wazne.

Projekt graficzny: moze Cie to zaskoczy, ale film animowany jest sztuka plastyczna. Albo precyzyjniej, laczy sztuke plastyczna z naracyjna - filmowa. Chyba nie wyobrazasz sobie, ze mozna zrobic film animowany w ogole nie myslac o jego projekcie plastycznym, srodkach wyrazu, ktorymi chcesz sie posluzyc, odniesieniach do kultury, stylu etc. Pytnie brzmi: Pollock czy Chełmoński? Kilka slow o stylu + przyklady projektow, ktore to realizuja.

 

Technika animacji: animacja cyfrowa to temat rzeka, jest milion mozliwosci od fotorealistycznej 3d, przez stylizacje, po techniki 2d i dowolne kombinacje tychze. To rowniez zawiera sie w Twoim pomysle na film... czyli:

 

Eksplikacja rezyserska: to jest wlasnie Twoja wizja filmu, nie historia, nie koncepty, nie projekty ani styl, tylko to, jak Ty ten film widzisz, czego od niego chcesz, dlaczego chcesz go zrobic, co Cie w tej historii interesuje i jak zamierzasz dopiac swego - nie z technicznego punktu widzenia, ale wlasnie Twojego. Na przyklad jesli Twoj film wymaga spedzenia pol roku w domu wariatow, zeby ich lepiej poznac, to w eksplikacji mozesz o tym wspomniec... zaraz po tym, jak wyjasnisz, dlaczego to wlasnie wariaci tak Cie interesuja, ze chcesz o nich zrobic film.

 

Życiorys: mowi im po prostu kim jestes, mozesz byc rezyserem debiutantem, ale swojego filmu i tak sam nie zrobisz, wiec okreslenie Twojej roli w tym przedsiewzieciu ma istotne znaczenie.

 

Etuida, to po prostu krotki film...w domysle studencki, czyli wprawka, cwiczenie, mala forma. Poniewaz wiekszosc filmow animowanych i tak jest dosc krotkich, sens tego wyrazenia troche sie zaciera.

 

 

Z doswiadczenia moge Ci powiedziec, ze PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej - czyli z zalozenia najpowazniejsza instytucja filmowa w tym kraju, kieruje swoje programy do ludzi z pewnym doswiadczeniem. Musisz sie wylegitymowac swoim filmem albo wspolpraca przy cudzych.

 

Dostac pieniadze na animacje w Polsce i tak jest latwo w porownaniu do innych gatunkow filmowych. PISF co roku ma ten problem, ze nie ma komu tych pieniedzy dawac wlasnie dlatego, ze malo ludzi spelnia minimalne kryteria - okreslone skadinad w ustawie i przepisach wykonawczych.

 

 

powodzenia!

skk.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności