Skocz do zawartości

ułatwienie mapowania, mapowanie hurtem?


cta

Rekomendowane odpowiedzi

otóż mój problem jest taki:

mam scenkę z ok 1000 elementów do zmapowania

każdy element jest low poly nie przekraczający 40 trisów

całość składa się jakby na 1 cały model, który chcę zmapować

ale tutaj zaczynają się schody...

mapowanie każdego elementu ręcznie a później ręczne ustawianie go na siatce w unwrapie to "troszkę" syzyfowa praca

jest na to jakiś patent ułatwiający życie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

No cóż - Z gruzem zawsze sobie można poradzić mapowaniem boxowym - i będzie ok. Ale takie elementy jak drewno i ściany to niestety - tutaj trzeba z głową w miarę robienia obiektu pilnować mapowania, bo potem jest tak jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz wszystko zależy co chcesz uzyskać

Faktycznie większość można pojechać boxem. Potem jakieś Pack UV, można wypalić oclusion, zmiksować z innymi mapowaniami i texturami.

Możesz też większość boxem a tylko istotne elementy ręcznie mapowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mozna tez usiąść i w kilka wieczorów mieć to zmapowane normalnie, krok po kroku (fakt że troche jak chiński niewolnik, ale pomyśl jaka sadysfakcja na koniec). Jeśli płacą Ci za to to czym się przejmujesz? :)

 

generalnie ja bym wybrał elementy na tyle duże, że rzucają się w oczy od razu, i je unwrapował, a pozostałe box mapping. Mniej klikania na pewno. Kwestia też ile z tego będzie widać na koniec. Tzn jeśli te ruiny będą jakąś mało znaczącą częścią sceny to raczej powinno wystarczyć. Ale jeśli to kluczowy element i będzie zajmował sporo kadru, lepiej się przyłożyć niż robić to dwa razy (z doświadczenia wiem, że jak sie opieprza człowiek, to robota się mści :/)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to musi byc teksturowane robione w maxie ?

Np w mai latwo zrobic to skryptem, napisac cos co wybiera po koleji obiekty i przypisuje im tej samej wielkosci mapowania planarne zgodnie z katem pod jakim znajduje sie obiekt.

W razie czego jest nawet autpomatic mapping ktory mapuje jednoczesnie z 3/6 najlepiej dobranych stron

Sa nawet gotowce typu danny UV tools polegajace na wybraniu faceow i wcisnieciu kilku guziczkow.

Moze w maxie tez jest cos podobnego.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest. Ale zakładam że ręczne układanie poly na teksturze jest tu problemem a nie samo mapowanie jako takie. Chyba rację ma lis - najlepiej byłoby to jakoś bardzo prosto zmapować z wielu dużych tekstur, gdzie sporo załatwi się z automatycznych mapowań a potem wypalić jedną teksturę dla całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżbym poznawał model z BiT? ;]

no niestety takie rzeczy to najlepiej zmapować przed rozwalanie na kawałeczki.

Najlepiej moim zdaniem by było zakładając ze dasz inną tex na płaskie elementy a inną na przekrój pęknięć, to zaznaczyć ręcznie wsystkie plaskie powierzchnie i pojechać flattenem albo planar+ relax +pack uvs, a przekroje na drugą teksturę flatten by wystarczył.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności