Skocz do zawartości

Mapowanie bez silnika i higiena pracy przy modelowaniu.


PatrycjaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Przychodzę do Was z dwoma takimi oto problemami.

  1. Chwilowo siedzę w 3DsMaxie bez żadnego zewnętrznego silnika. Jeszcze parę miesięcy i się to zmieni, ale na razie bez wgłębiania się w szczegóły jest to niemożliwe, a uczę się unwrapingu i fajnie byłoby kłaść inne mapy niż diffuse. Czy jest na to jakiś sposób, np. gdy chcę położyć mapę bump to jak powinnam się zachować, gdzie ją wczytać? Załączać screen jak to u mnie z silnikiem wygląda.
  2. Higiena pracy przy modelowaniu (interesuje mnie zwłaszcza pod gry).
    Już tłumaczę: jak to jest, że model walca (przykład 1.), który na przykładzie rozszerzyłam modyfikatorem w najszerszym miejscu tworzy bazowo podstawy, które nie są czworokątami, ba! nie są nawet trójkątami, tylko mają wiele ścianek, jak to się ma do podstaw, aby każdy model składał się przede wszystkim z czworokątów? Dziwi mnie, że sam program dopuszcza istnienie takiego modelu bazowego u siebie.
    W przykładzie 2. mamy podstawę złożoną z trójkątów i też nierzadko widuję, jak obiekty środkowo-symetryczne są kończone na tutorialach właśnie trójkątami, przy zeskalowaniu bordera i scollapsowaniu.
    Raz natknęłam się na mądry chyba artykuł, w każdym razie mocno przekonujący dla mnie, że takie wykończenia powinny również opierać się na czworokątach i najzdrowiej zrobić to w mniej więcej taki sposób jaki przedstawiłam w punkcie 3. A więc jak to jest, który sposób to jest ten właściwy? Coś czuję, że odpowiedź będzie "to zależy od modelu i mapowania", ale i tak z chęcią przeczytam argumentację. Również załączam screen.

Pozdrawiam 😉

72424961_2787248831308252_9019765929617129472_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model, przy renerze i w silnikach gry sam konwertuje ngony i quady w trójkąty. Problem z ngonami jest taki, że źle się go konwertuje i wychodzą błędy - siatka jest bardzo skomplikowana. Z jednego wierzchołka rozchodzą się krawędzie do pozostałych co tworzy czasem wielki bałagan.

Dla tego, najlepiej jest unikać ngonów w  wersji finalnej.

Edytowane przez michalo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, michalo napisał:

Model, przy renerze i w silnikach gry sam konwertuje ngony i quady w trójkąty. Problem z ngonami jest taki, że źle się go konwertuje i wychodzą błędy - siatka jest bardzo skomplikowana. Z jednego wierzchołka rozchodzą się krawędzie do pozostałych co tworzy czasem wielki bałagan.

Dla tego, najlepiej jest unikać ngonów w  wersji finalnej.

Quady to są poligony czworoboczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, blood_brother napisał:

Trójkąty, jeśli użyte świadomie, też są spoko. Na przykładzie tej beczki opcja nr 2 jest poprawna, pod warunkiem, że będzie płaska.

Co jest dla Ciebie uzasadnieniem dla użycia trójkątów?

Edytowane przez PatrycjaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko trochę wiedzy teoretycznej i zero praktyki w gamedev, więc jeśli głupoty piszę, to ktoś mnie poprawi.

 

W gamedev unikanie trójkątów nie jest tak silną religią jak np w polymodellingu z późniejszym wykorzystaniem subdivision. W silniku gry i tak wszystko kończy jako trójkąty. taka np. góra beczki ze screena, jako ngon, zunwrappowany, oteksturowany w silniku może np. zostać podzielony tak i w żaden sposób tego nie odczujesz negatywnie (jeśli jak wspomniano, jest płaski).

image.png.e820da12b533a62ba385d22d8f38e08c.png

Co więcej, czasem dzielenie na trójkąty już na etapie tworzenia modelu ma sens, gdyż:

czworokąt jeśli nie ma wszystkich punktów w tej samej płaszczyźnie - jego podział na trójkąty da różny rezultat w zależności od tego, którą przekątną pójdzie podział.

image.png.25292b6a311ba8858fabb3e58e7cf134.png

 

Przykład przerysowany, ale uzmysławia, że czasem można chcieć mieć nad tym kontrolę. Np gdy model jest animowany, pozwala to lepiej pilnować, jak się będzie siatka zachowywać podczas deformacji.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności