Skocz do zawartości

Drawing Jam 01: Marylin Monroe


BeLiAL

Rekomendowane odpowiedzi

Hi, hi, hi there!

 

Jak pewnie niektórzy z was wiedzą w 'speed painting'u pojawił się pomysł na zorganizowanie małego drawing jam'u. Po krótce idea wygląda tak, że prowadzący zdobywa zdjęcia a potem wszyscy zainteresowani tworzą na jego podstawie dzieła sztuki. Of coz, żeby takie coś zadziałało ktoś musiał takie coś zorganizować i cóż, wychodzi na to, że to mi przypadnie ten niewątpliwy zaszczyt :)

 

Zanim zarzuce fotkami, najpierw zacznę od swoich przemyśleń i zasad:

 

1. Prawo autorskie: poczytałem trochę na ten temat i cóż - konsternacja. Nie mam pojęcia jak sprawa ma się odnośnie tego, czy obowiązujące będzie prawo polskie czy prawo właściwe dla autora zdjęć (w tym przypadku USA). Jeżeli polskie to taka akcja jak ta jest średnio legalna. Na dobrą sprawę, szkoły mogłyby w ten sposób wykorzystywać zdjęcia bez pozwolenia autora, no i na użytek własny do celów edukacyjnych też nie byłoby problemu. w prawie autorskim jest taki zapis, który mówi:

 

"Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości. Twórcy nie przysługuje prawo do wynagrodzenia, chyba że ustawa stanowi inaczej."

 

Cóż, w tym przypadku jest mi ciężko to zrobić (zdjęcia mają jakieś 50 lat), ale dla tych, którzy będą prowadzić następne Jam'y będzie to przydatne. A jakby się komuś chciało to tu http://wikisource.org/wiki/Prawo_autorskie_(ustawa) jest cała ustawa o prawach autorskich :)

 

Jeżeli zaś przyjąć, że obowiązuje prawo z USA, to wtedy nie ma żadnego problemu, gdyż taka aktywność spełnia wszystkie 4 postulaty tzw. "Fair use" (tj. cel i charatker: edukacja; rodzaj kopiowanego materiału: ważny dla celu edukacyjnego; wielkość: odpowiednia dla celu edukacyjnego; efekt dla wartości dzieła: żaden :) W wielkim skrócie tu http://www.copyright.iupui.edu/checklist.pdf jest lista tego co jest odpowiednie (po lewej) a co nie (po prawej) dla "Fair use".

 

Edit: opinia Remedy'ego, której będziemy się trzymać (przynajminej do póki nie pójdę siedzieć :D just kidding)

 

Chciałem tylko zająć pewne stanowisko wsprawie praw autorskich. To nie do końca jest tak jak BeLiAL napisał. Po pierwsze każdy robi rysunek/malunek/czy jak to nazwiemy na podstawie zdjęcia, do którego ktoś ma prawa autorskie. Właściciel praw do zdjęcia nie ma żadnych praw do powstałych na jego podstawie rysunków/malunków/itp., te prawa należą do autora pracy. Nie narusza on praw właściciela praw zdjęcia. Wbrew temu co napisałeś możesz umieścić taką pracę w swoim portfolio a nawet sprzedać również w sytuacji gdyby rysunek/malunek/itp. był w 100% wierny oryginałowi (w ten sposób sprzedawane są zupełnie legalnie repliki obrazów). Nie jestem w 100% pewny co do modyfikacji zdjęć i fotomontaży ale w sprawie tego wątku można spać spokojnie bo w zasadzie nie ma możliwości naruszenia praw autorskich.

 

2. Forma pracy jest dowolna (oczywiście w ramach 2D, ewentualnie można wykorzystać jako pomoc podkład 3D, ale of coz, przemalowany na płasko), zarówno techniki tradycyjne jak i cyfrowe. Chociaż preferowany jest kolor, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wrzucać B&W a nawet lineart'y (wszak nie każdy artysta 2D musi być malarzem, są przecieć i tacy, którzy tworzą tylko w ołówku albo w tuszu).

 

3. W Drawing Jam'ie uczestniczyć może każdy zainteresowany, ilość prac jest dowolna, czas praktycznie nieograniczony (zróbcie więc coś porządniejszego niż 15 minutowy szkic :) ). Oczywiście udział jest gratis :)

 

4. Każdy powinien dodawać swoje krytyki i komentarze, bo innaczej niewiele się nauczymy. A i 'świetna praca" to jeszcze nie komentarz :P Wysilcie się. Tylko bez przesady, nie obrażajcie nikogo tylko dlatego, że jego praca jest gorsza od waszej, pamiętajcie, że za pare lat ten ktoś może być lepszy od was ;)

 

5. Prowadzący zapodaje zdjęcia i zadania. Powinien też komentować wszystkie prace i dawać porady, rzucać tutorialami itd. itp. No i kto pyta nie błądzi :)

 

W razie jakiś uwag czy pomysłów odnośnie zasad, piszcie. Jakby jakieś zmiany były to wyedytuje tego posta, żeby wszystko było w jednym miejscu.

 

---------------------------------

 

To chyba tyle, jeżeli idzie o zasady, a teraz przejdźmy do przyjemniejszej części. Przeszukałem net, ściągnąłem ponad 1000 zdjęć i wybrałem 4, może nie są to odrazu powyginane i poskręcane pozy z dziwnych perspektyw, ale zacznijmy od czegoś prostego :) Pod każdym zdjęciem znajdziecie zadanie związane ze zdjęciem (no bo chyba nie myśleliście, że dam wam tylko zdjęcia, żebyście je szybko przemalowali :) ). No więc do dzieła... A i nie zależy mi na tym, byście uchwycili podobieństwo do Marilyn, zajmijcie się pozą, proporcjami itp.

 

Foto nr.1

 

attachment.php?attachmentid=20409&stc=1

©Ed Feingersh

 

zalecenia: pozę marylin zostawiamy, waszym celem będzie zmiana otoczenia. Użyjcie swojej wyobraźni, miasto przyszłości, średniowieczny zamek? Co kto lubi :) Oczywiście zależnie od otoczenia zmiana ubioru pani M. jest wskazana.

 

Foto nr.2

 

attachment.php?attachmentid=20410&stc=1

©the respective owner

 

Ciekawe czym zainteresowała się pani M.? Wykorzystaj pozę i stwórz obiekt zainteresowania. Oczywiście postarajcie się pokazać zdziwienie na jej twarzy. Jak chcecie i potraficie, możecie pominąć motyw telefonu.

 

Foto nr.3

 

attachment.php?attachmentid=20411&stc=1

©the respective owner

 

Tu akurat macie wolną rękę. Pokażcie co możecie wycisnąć z takiej niewinnej pozy :)

 

Foto nr.4

 

attachment.php?attachmentid=20412&stc=1

©the respective owner

 

Stwórzcie tło i spróbujcie zmienić to na czym się opiera w inny obiekt (np.: płot, stół, samochód etc.)

 

------------------------------------

 

To by było na tyle, mogę powiedzieć tylko: Good Luck & Have Fun :)

Pozdrawiam

 

P.S. może by to dać jako 'przyklejony'? przynajmniej do następnego drawing jam'u...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 26
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Chciałem tylko zająć pewne stanowisko wsprawie praw autorskich. To nie do końca jest tak jak BeLiAL napisał. Po pierwsze każdy robi rysunek/malunek/czy jak to nazwiemy na podstawie zdjęcia, do którego ktoś ma prawa autorskie. Właściciel praw do zdjęcia nie ma żadnych praw do powstałych na jego podstawie rysunków/malunków/itp., te prawa należą do autora pracy. Nie narusza on praw właściciela praw zdjęcia. Wbrew temu co napisałeś możesz umieścić taką pracę w swoim portfolio a nawet sprzedać również w sytuacji gdyby rysunek/malunek/itp. był w 100% wierny oryginałowi (w ten sposób sprzedawane są zupełnie legalnie repliki obrazów). Nie jestem w 100% pewny co do modyfikacji zdjęć i fotomontaży ale w sprawie tego wątku można spać spokojnie bo w zasadzie nie ma możliwości naruszenia praw autorskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

attachment.php?attachmentid=20794Zabrakło cierpliwości,umiejętności żeby wykąńczyć tę prace. A że przez najbliszy czas nie dotkne się do tego projektu,to wżucam to co zrobiłem.

Amrun:Poprosty dobre a najbardziej podoba mi się oświetlenie.

PPK: jak zwykle plus za styl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amrun: rewelacja! jedyne 'ale' to twarz troche niewyrazna

PPK: rowiez super, jedynie szkoda, ze to wszystko takie na szybko ;)

OMAM: hm, te kolory mi sie jedynie nie podobaja

 

I cos odemnie. Sorry, ze nie w kolorze i ze nie spelnilem zadania do konca, ale dla mnie wystarczajacym wyzwaniem bylo namalowanie tej postaci ;)

 

speed8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naprawde mila inicjatywa spoleczna

 

PPK podoba mi sie wyraz twarzy myszy ;D nie wspominajac o reszcie pracy - mila barwa- nieco gryzie brusz ktoerym nakresliles kuchnie - tak czy siak wpadla mi w oko

 

amrun - barwa - ognistosc - klimat centrum uwagi przenioslo sie nieco z naszej modelki na tlo, i nie wykorzystales kraglosci wewnetrzej czesci prawego uda -> bedizesz sie palil w piekle ;D

 

postaram sie ruszyc dupe i za jakis czas dolaczyc sie do zabawy

 

pozdrowki

 

ps. BeLiAL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Remedy: thnx za wyjaśnienie; właśnie informacji o tym co się dzieje przy wykorzystaniu zdjęcia do malunku nie mogłem się doszukać, a jeżeli jest tak jak piszesz to po prostu świetnie. Jedynym problemem jest tu tylko to, że autor mógłby sobie nie życzyć by jego zdjęcie ktoś wklejał na forum bez jego zgody (co na dobrą sprawę uczyniłem) - chociaż w tym przypadku Marilyn autorzy zdjęć w większości już zmarli... Anyway, wklejam twoją wypowiedź do pierwszego posta jako wyjaśnienie :)

 

A teraz czas na jakieś konstruktywne komentarze:

 

@Amrun: O tak, o to chodziło :) powstał całkiem przyjemy dla oka klimacik, chociaż mam wątpliwości odnośnie wpasowania postaci w tło. Wydaje mi się, że jej ciało nie jest zbyt pewnie oparte na kłodzie i podłożu, podniesienie kłody troszeczkę do góry IMHO pomogłoby. Jej prawa noga wygląda nieco gorzej niż lewa, co jest wynikiem zbyt małego konstrastu w odcieniach względem lewej nogi (gdzie pojawiają się zarówno cienie jak i jasno oświetlone udo). Obie stopy znajdują się w cieniu, więc powinny być ciemniejsze (może nie aż tak bardzo jak szyja). No i nie wiem czy ten grymas na jej twarzy jest tu potrzebny, usta są trochę za bardzo wygięte, jakby je tak wyprostować, to twarz wciąż mogłaby zachować swój groźny wyraz, ale efekt byłby przyjemniejszy dla oczu. A tak poza tym to świetnie :)

 

@PPK: Fajny styl, dobrze uchwycona poza (może poza prawą stopą, która chyba powinna być nieco niżej, ale to moja wina, nie zauważyłem, że referka ma jakieś rozjaśnienie na dole, sry), chociaż nie jestem pewien, czy przy takim ustawieniu ciała, Marilyn byłaby w stanie zobaczyć mysz w tak niewielkiej odległości, z ciała i twarzy wyczytać można że obiekt zainteresowania znajduje się 2-3 razy dalej niż fajna myszka.

 

@OMAM: Ej, nie ucinaj rąk :P obserwator nawet nie widząc referki bedzie czuł, że kadr jest za bardzo odgraniczony (raczej nie robi się zdjęć, gdzie ręka będzie ucięta na wysokości nadgarstka). Po kolorystyce postaci wnioskuje, że chcesz narysować androida o połyskującej powierzchni, a jeżeli tak, to polecam link1 oraz link2, spróbuj nawet podziałać color-picker'em, zobacz jakie odcienie i jakie odblaski nadadzą fajny efekt :) A i tips odnośnie nieba, zacznij od użycia gradientu (od jasnego przy horyzoncie do niebieskiego przy górze) a potem na oddzielnej warstwie zapodawaj ewentualne chmury (najlepiej brush'em o twardych krawędziach na niskim opacity - 10% albo i mniej; o wiele łatwiej w ten sposób zrobić fajne chmury niż używając brushy o miękkich krawędziach, bo wtedy chmury zawsze wyjdą za bardzo rozmyte - no chyba że będziesz działał naprawde małymi brushami, takimi do 5px, ale wtedy to będzie katorga :P)

 

@scelt: Nie musi być w kolorze :) Ja nawet bardziej lubie B&W, bo można popracować nad walorem. I teraz tak, fajnie by było rozszerzyć nieco plan i pokazać więcej otoczenia. W fotografii jest taka zasada (a przynajmniej tak to zapamiętałem, bo z dorobkiem ledwo ponad 3k zdjęć to jestem jeszcze marnym amatorem) by nadać ludziom czy zwierzętom pole do ruchu lub obserwacji, czyli np.: jeżeli jest postać która patrzy w prawo, to postać powinna być umieszczona z lewej, tak by oglądający mógł powędrować za wzrokiem fotografowanego człowieka. A odnośnie Marilyn, dodałbym włosów, tak by wystawały jeszcze po jej prawej stronie twarzy, ewentualnie możesz troszkę popracować nad kształtem twarzy (może troche czoło zaokrąglić czy coś takiego - spróbuj mojej metody, zakryj ręką twarz na rysunku od oczu w dół,a potem od brwi w górę, zobaczysz, że od oczu w górę robi się coś niepokojącego, bo od brwi w dół jest git :) ). No i ręce można by dopracować, bo chociaż to czasochłonne, to jednak dopracowane rączki bardzo dobrze wpływają na odbiór rysunków ludzi.

 

@rzuq: Myśle, że 3 tydzień sierpnia to najwcześniej. Są wakacje, więc artyści sobie odpoczywają, a fajnie byłoby troche czasu zostawić, tak, żeby każdy na spokojnie zdąrzył coś zmontować przed pojawieniem się następnego Jam'a (który mam nadzieje poprowadzi jakiś prawdziwy artysta, który z niejednej palety już malował).

 

@ortheza: Ciekawy pomysł, Marilyn kontra wulkan :). Nie będę się czepiał rzeczy oczywistej, mało kto by się nie zapalił w takiej temperaturze, bo to tylko rysunek i wszystko jest możliwe :) Ale lawa ze względu na temperature poza tworzy też światło (energia -> światło, czy jakoś tak, z fizyki miałem naciągane 3 :P). To światło będzie na tyle mocne by oświetlić wszystko od dołu (skały etc.) a nogi naszej modelki byłyby napewno oświetlone do tego stopnia, że na próżno by szukać tam cienia (wszak lawa płynie jeszcze daleko poza kadrem). Na brzuchu też raczej nie uświadczysz cienia. No i nie jestem pewien czy aby dobrze ta skała po lewej działa. Troche za blisko jest do Marilyn, może przesunąć ją trochę dalej, albo wogóle wywalić i popracować nad tłem?

 

@Tattoo: Zwariowana idea, ale wykonanie całkiem fajne. Podoba mi się sposób w jaki narysowałeś Marilyn. Ciężko jest się do czegoś przyczepić (no może gdybyś jeszcze trochę ucho ładniej pokazał i popracował nad ustami, to byłoby po prostu super). Może gdyby macki już obejmowały MM (odciskając się na ręczniku etc.) to byłaby lepsza interakcja między piękną a bestią. No i chyba perspektywa jest trochę nie teges tu i tam (jak chociażby szafki), Nie wiem czy horyzont nie jest za wysoko (przynajmniej wydaje mi się, że lepiej by to wyglądało gdyby był na wysokości tyłeczka MM, wtedy umeblowanie powinno być we właściwej odległości, bo teraz jest kapeńke za blisko).

 

Huh, to by było na tyle, sry, że tak długo na komentarz czekaliście, ale ze względu na upały i burze po prostu mi się nie chciało, ale obiecuje poprawę :P No i może wreszcie znajdę trochę motywacji, żeby coś zrobić, bo jakoś źle mi się pracuje jak na dworze asfalt zmienia stan skupienia...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tattoo :)) - stary - powaliles mnie pracka na kolana - irracjonalna sytuacja, otorzenie potwory i to przeraznie w oczach MM ;D - wszystko oddaje ducha jej czasow - ten sam motyw co sceny krecone w samochodach gdzie w tle trwala w ogole nierealistyczna projkecja sumulujaca przemykajace elementy otoczenia - drobne detale rzeczywiscie mozna by pomeczyc ale calosc oczarowuje

 

- wrecz slyszy sie siche, cholernie sexy "ahhh" z ust MM

- oko monstera ktore zaglada pod recznki

- nieporadnie trzymany pistolecik

 

- macki rzeczywiscie moglby by gdzieniegdzie obejmowac MM - moze nie dla ukazania interakcji mm potwor lecz mm recznik ;D

 

jezeli nie masz nic przeciwko dodam do mojej prywatnej kolekcji "milych dla oka pracek"

oraz jezeli dasz rade zamieszczaj odnosniki w znacznikach ... - latwo w ten sposob cos przegapic

 

oby jak najwiecej takich pracek - dobra robota

 

ortheza - bardzo mila dla oka temperatura - ladnie wyszly nogi - twarz jak i korpus sam wiesz ;) nieco zbyt meskie ... oraz nieco przymalawe piersi ;) mm to w koncu sex bomba

 

cwicz oswietlenie - np. Smart z naszego forum niezle nim operuje jednoczesnie tuszujac niedorobki i absorbujac / oczarowywujac wlasnie tym uwage ogladajacego - mysle ze masz niezle zadatki na podobna soczysta zabawe ze swiatlem

 

Tlaloc - ladna twarz - sporo emocji ;) wlasnie takich jakie do mm pasuja - reszta niestety nieco kuleje ( plaski tyleczek, otocznie...)

 

mimo to watek sie rozwija - czekam na dalsze pracki - milo sie na to patrzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności