Skocz do zawartości

3dsmax5 czy nowsze?


hansikkk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Jestem poczatkujacym jesli chodzi o modelowanie w 3dsmax, posiadam dosc stary jak na owe czasy komp - Duron 950Mhz DDR256MB Geforce 2, posiadam maxa 5 i zastanawia mnie czy jest sens aby przesiadac sie z tak starym sprzetem na nowsze wersje maxa, dodatkowo jako ze jestem poczatkujacym takze czy wykorzystalbym mozliwosci nowszych wersji? A moze nowsze wersje sa latwiejsze w obsludze? Jak sprawa wyglada, co mi doradzacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 32
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

chyba to ze jestes poczastkujacym nie ma tu wiekszego znaczenia... max piateczka jest jak najbardziej fajna i nie rozni sie az tak bardzo od nowszych wersji..wiec na poczatek jak najbardziej wystarczy..a z czasem przesiaidziesz sie na nowsze wersje to zobaczysz ze wszystko jest tak samo lub prawie tak samo + pare gadzetow...a co do sprzetu to rewelacji nie ma ale do nauki interfacu i modelowania w zupelnosci wystarcza...jako ze nie dawno zaczoles przygode to zapewne bedziesz w scalinie renderowal ktoremu takie wymagania wystarcza ale z czasem polecam sie przesiasc na cos w strone maxuela brazila albo vraya...

zycze powodzenia i zapalu w tworzeniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam myślę że komp powinien wytrzymać nowsze wersje maxa. Kiedyś miałem celerona 1000 256 ramu i gf 2Ti i nie nrzekałem. Bawiłem się w maxie 7 a poprzednio 6, 5, 4 i na starym kompie 3 i nie dostrzegłem jakiejś wyraźnej różnicy. Jeśli zaczynasz zabawę z maxem to śmiało możesz instalować nawet dziewiątkę. Myślę że nie będziesz tworzył nie wiadomo jak skomplikowanych tworów a raczej poznawał nowe funkcje na małej liczbie obiektów co nie wymaga potężnego sprzętu. Pamiętaj że zawsze możesz odinstalować maxa i zainstalować inną wersję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze od siebie, ze nowsze wersje max'a nie roznia sie tylko wymaganiami sprzetowymi (a te nie sa nawet az tak widoczne), ale przede wszystkim mozliwosciami, ze wspomne o modyfikatorze shell, pelt mapping'u, hair'ach czy innych particle flow'ach ;)

 

Faktem jest, ze poczatkujacy probuje wszystkiego i na starcie nie wie czego mu brakuje, z czasem dostrzega potrzebe posiadania lepszych narzedzi. Ja mysle w ten sposob - jesli masz maxa 5, to zostan przy nim, a za jakis czas inwestuj w wyzsze wersje, chyba ze masz sporo kasy, choc lepiej wtedy doinwestowac w kompa.

 

Jesli chodzi o latwosc obslugi - nie widac specjalnie duzych roznic. Nie pamietam kiedy wprowadzono quad menu, ale rozbudowa gornego menu w wersji bodajze 6-tej niewiele wniosla do i tak juz latwej i intuicyjnej obslugi.

 

Milej zabawy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja myślę że od razu powinieneś przejśc na MAx'a 8, ponieważ napewno jest bardziej zooptymalizowany no i od razu będziesz znajdywał nowe Toole których puźniej będziesz musaił się uczyć, jak pamietam to w maxie 5 jest troszke inne sterowanie, no i nie ma chodzenie jak FPP... ja bym radził od razu max'a 8 :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam opryginalna wersje maxa 5 :) dodana do magazynu film 3d wersja 30 dniowa...ale mam tez dostep do oryginalu maxa 5 nie 30 dni :) a pozatym uzywam wingsa i blendera :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie coś jak legalny max (a już na pewno maya) nie istnieje

 

...chyba, ze pracujesz w pracowni architektonicznej albo agencji reklamowej i pozwalaja ci uzywac softu na uzytek prywatny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Gf 6600Gt 1024Mb Ramu (DDR dual chanel) oraz pentium4 2,8Ghz 1mb cache Fsb 800 i HT technology wystarczą dla początkującego w maxie 6 (czyli dla mnie)????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie, starcza spokojnie, a jakby w viewportach sie cielo, to zawsze mozna sobie zrobic soft-quadro i smiga jak ta lala, a z takim prockiem (2,8+HT) to az milo popatrzec jak sie renderuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bieri maxa 8, ma kilka toolsow ulatwiajacych modelowanie, texturowanie i pare innych w sam raz dla poczatkujacyh.

Do wczesniejszych wersji jest wiecej pluginow, ale w 8 sa juz wbudowane narzedzia do uzyskania podobnych efektow

Jak juz ktos wspominal po co dziobac na starym i potem uczyc sie nowego skoro mozna od razu...

A z wydajnoscia to o ile sie nie myle max od wersji 6 jest przekompilowany na nowo-bardziej zoptymalizowany niz starsze wersje

Chociaz biorac pod uwage ilosc serwice packow ktore wyszly do niego powyzsze stwierdzenie jest troche smieszne:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli na moim sprzecie max 6 i nowsze drogi miloshu mialy by problemy z dzialaniem???

[ho na wf] :D

do postu nizej :D

533 celeron :D po podkreceniu z 400 cos :D 600 to moje mazenie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeezu, ale macie wydumane problemy...

naprawdę dobre grafiki ludzie robili na jeszcze bardziej archaicznym sprzęcie niż te wasze 950MhZ a już tym bardziej:

Gf 6600Gt 1024Mb Ramu (DDR dual chanel) oraz pentium4 2,8Ghz 1mb cache Fsb 800 i HT technology

na tym drugim to z powodzeniem pójdzie max8 a ty się pytasz o maxa6...

 

popatrz na rowra: ma chłopak celeronka 600MHZ i coś ponad 100MB ramu (nie pamiętam ile) a się cieszy i raz po raz zarzuca jakiś modelik do SpeedModellingu.

jesteś początkuący? nawet 450MhZ i 3ds max r3 powinno ci wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popatrz na rowra: ma chłopak celeronka 600MHZ i coś ponad 100MB ramu (nie pamiętam ile) a się cieszy i raz po raz zarzuca jakiś modelik do SpeedModellingu.
no robi tylko speedy, bo taki komp nie udzwignie mu zadnej wiekszej scenki :) tez do niedawna mialem złom (cel733, 128ram) i korzystalem z 3dsmaxa5. teraz mam athlon3000+ i 512 ram i dalej robie na 5.0. mimo iż nie ma wbudowanego mentala :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no robi tylko speedy, bo taki komp nie udzwignie mu zadnej wiekszej scenki :) tez do niedawna mialem złom (cel733, 128ram) i korzystalem z 3dsmaxa5. teraz mam athlon3000+ i 512 ram i dalej robie na 5.0. mimo iż nie ma wbudowanego mentala :)

ooo stary pojechales mojemu kompowi po ambicji :D to nastepnym razem zrobie speed sceneke nawet tekstury dam i vraya uzyje :D a co komp to tylko nazedzie moe bedzie trwac to troche dluzej jak na wypas sprzecie ale i tak sie wszystko da zrobic :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mimo iż nie ma wbudowanego mentala :)

co jest jego największą wadą :D

tak szczerze to dwa lata temu miałem podobny sprzęt (Celereon 665MhZ i 128ram, RivaTNT32MB) i dało się czasami wydziergać coś dużego. owszem sporo trwało zanim komp przeliczył mi ruch kamery w viewporcie, ale nie powiem, żebym wtedy narzekał.

cały wic polega na tym, że superkomputer pomaga jedynie przyspieszając czasy redneru. jesli więc jesteś zacięty i dobry w tym co robisz (i lubisz to robić) to odjdziesz do super rednerków nawet na starym złomie:

 

Author: Travis Metcalf

Title: The Dark Place

Software: 3D Studio MAX 2.5

Hardware: PC (Pentium II 266)

 

travis1.jpg

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie szybsze czasy renderingu to nie jest najwiekszy plus pracy na lepszym kompie. ja najbardziej sie cieszylem, ze w koncu moge normalnie obracać kamere w viewporcie i jest wiecej niz 5 fps a praca w trybie wireframe nie jest zby przyjemna. w sumie tylko dzieku nowemu komputerowi przywrocilem do zycia wieze cisnien i biurko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

haha ale przynajmniej czlowiek na siatke zwraca uwage by za gesta nie byla :D ja sie wsumie przyzwyczailem do wolnego obracania w widokach bo pierw na 64 ramach robilem to bys sajgon :) cos powazniejszego robilem obracalem szedlem zjesc kolacje wracalem jeszcze sie nie obrucilo :D ale przynajmniej jogi nie musze uprawiac taki juz spokojny jestem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh... calkiem was rozumiem bo wiem co to oznacza dlugo czekac... ale podiwiam was za to ze macie taką cierpliwość;D ja jak za dlugo czekam to odrazu usuwam pracę...:/ serio... tak stracilem pierwszą prace do mojej pierwszej bitwy:/ pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki jeśli gupie pytanie.. co to jest: 'soft-quadro' ?? :/...

 

->mysle, ze nie ma glupich pytan, tylko ludzie czasem nie maja cierpliwosci ;)

 

soft-quadro to programowa modyfikacja "zwyklej" karty graficznej (jej biosu i sterownikow) w karte profesjonalna. zmiana powoduje przyspieszenie wyswietlania grafiki w viewportach nawet przy wlaczonym AA. ze zwyklego "badziewia" (sorki posiadajacych - sam mam ;)) np. gf5200 potrafi conieco wycisnac - roznica ok.40-50% w szybkosci odswiezania viewportow - warto, polecam.

 

zgadzam sie z przedmowcami, ze nawet na wolnym sprzecie mozna wydziergac wspaniale grafiki zostawiajac render na noc, kwestia cierpliwosci - nie kazdy posiada (ja np. nie ;)), problem pojawia sie przy eksperymentach z rendererem - szlag czasami trafia jak kombinujesz z opcjami i musisz czekac wieki na efekt, ktory zaraz musisz poprawic... zycie ;)))

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności