Skocz do zawartości

[arch]bardzo cięzki temat dyplomowy


Ryjas

Rekomendowane odpowiedzi

Siema.

Temat: Ośrodek Opieki dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

Głupio sie przyznac ale to praca dyplomowa.

Zamieszczam układ plansz.

No i parę lużno kompozycyjnych wizek..

Inspiracja to funkcja i forma klasztoru. A budynek ze swym introwertyzmem ma stanowic oaze bezpieczeńśtwa dla pokrzywdzonych..

 

zestawienieostatecznecv4.jpg

.

.

drzewamniejszepanmsq9.jpg

.

.

1nastepnyszopcropmaerd4.jpg

.

.

rysunek1mke8.jpg

.

.

odpawejmwb7.jpg

.

.

32mze3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 33
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Hmm... mi zupełnie ta forma architektury nie podchodzi. Na niektórych ujęciach wygląda to jak "silosy modlitewne" (cytat pewnego profesora odnośnie wyglądu nowoczesnych kościołów). Za cięzkie i zimne to dla mnie. Z pozytywnej strony podoba mi się plansza pokazująca projekt no i sama idea wzorowania się na klasztorach jest ciekawa.

 

pozdrawiam

Mirach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak.Co prawda jestem na architekturze ale sie tym architektem nie czuje co bierz pod uwage przy tej wypowiedzi. Wg mnie bryła jest bardzo ciekawa, zwlaszcza w widokach z lotu ptoszka;) Serio...obiekt ciekawy choc materialy i moze po trosze forma mi tu zupelnie nie pasuje. Taki troche molochowaty jest. Raczej sprobowal bym tym poszkodowanym pokazac troche wolnosci w postaci otwarc i mozliwosci glebszego odczucia zewnetrza. Tak mi sie wydaje choc oczywiscie moge sie mylic. Przy innej funkcji no nie wiem...np biblioteka czy cos podobnego bylo by super. dawno tak ciekawej brylki nie widzialem..przynajmniej w tym stylu:) Napisz jak wklajales badz jak robiles np scenke na 1 renderze. Jak wklajales ludzikow i drzewka? Podoba mi sie takie przedstawienie obiektu. Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> z brush

 

Jestem jakoś niezdolny do pracy w shopie, wiec męcze sie w corelu..

Wyjsciowo była panoramka, pozniej render surowy budynku i tego co jest z tylu a pozniej zabawa warstwami. w zasadzie wszystkei ludziki sa wstawiane w corelu, drzewa tyz... niektore ludziki to modele.

Jesli chodzi o materiały. Zalezało mi na uzyskaniu duzego kontrastu miedzy wnętrzem i zewnętrzem. wstepnie miało byc naturalne drewno, ale promotor protestował dosc mocno.

W projekcie trzymalem sie idei, zalozeń, a czy są włąsciwe to nie wiem.

 

Miała byc twierdza... a nie więzienie. A czy udało mi sie nie naruszyć płynnej granicy między nimi to nie wiem.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek ciekawy, ale do tej funkcji nie pasuje jego bryła. Moim zdaniem od strony ulicy zbyt monumentalny jak na ośrodek pomocy ofiarom przemocy. Zbyt duży i zbyt mocno wyeksponowane wejście, które zaprasz do wejścia. Przypomina bibliotekę albo budynek sądu. A przecież twoja funkcja jest raczej niszowa. Chyba że tu będą przyjeżdżać osoby z całęgo kraju. Jak bym był taką osobą to czuł bym się skrępowany wchodząc do niego. Myślę że przebywając w nim można pogłębić swoją depresję. Po przeczytaniu tematu wyobrażałbym sobie raczej kameralny obiekt, lub rozbity na mniejsze przestrzenie, dużo zieleni, kawałek parku z zacisznymi zakamarkami. Ci ludzie chyba powinni odpoczywać a ten zamknięty, wybetonowany placyk może im w tym przeszkadzać. Wielkość budynku sugeruje że obsługuje on dużą liczbę ludzi.

takie moje marudzenie.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budynek jest swoistym centrum interwencji kryzysowej... podzielony jest na cześc publiczną, i prywatna a w srodku góruje nad wszystkim sacrum. Przynajmniej w założeniach;)

 

Budynek nie jest duży. okolo 5200 m2 powierzchni uzytkowej. posiada sale wykładową , stołówkę, ale rowniez stanowi pewnego rodzaju hotel dla osób poszkodowanych. łozek jest maksymalnie 58.

 

Mowię. Jest to jedno z mozliwych podejsc do tematu. probowałem sam sie przekonać czy jest to cos najwłasciwszego. Jednak w trakcie projektowania zrozumialem, ze zeby to ocenic trzebaby zrobic kilka innych rozwiązań.

 

Jesli chodzi o zieleń. Myśle, że jest jej bardzo duuużo. przynajmniej obok budynku. Działka graniczy z lasem;) Zaprojektowałem tez punkt widokowy na dachu. Mozna stamtąd podziwiać panoramę stoczni gdańskiej.

 

No nic, Obronaza dwa tygodnie.

 

Poprosze o jeszcze conajmniej kilka opinii. na pewno sie przydadza na obronę, bo podejrzewamze wykłądowców może byc duuuzo trudniej przekonac do tego budynku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Na początku gratuluje mgr-a i całej reszty liter przed Nazwiskiem !

 

Projekt rzeczywiście porusza „ciężki temat” a czy architektura jest właściwą na niego odpowiedzią – tu zdania mogą być podzielone.

 

Myślę że wybór klasztoru jako inspiracji i odzwierciedlenia „ogólnego” spokoju jest trafny – ale bez zestawienia go z kolejnym elementem – nasuwa się skojarzenie z izolacją i ucieczką przed otaczającym światem.

 

Myślę że to dlatego „końcowy produkt” bardziej niż że wspomnianym klasztorem porównać mogę do „regularnego” zamku krzyżackiego np. Gniew.

Potęgują ten efekt pionowe podziały ścian – zupełnie jak odniesienie się do strzelistych gotyckich okien.

 

Zastanawiam się i pewnie też o tym myślałeś – czy dla ludzi po okresie chęci izolacji nie powinno być oprócz (bez obrazy) jednak klaustrofobicznego spacerniaka jakiegoś powiązania z otaczającym lasem na skarpie lub doprojektowanym parkiem.

 

Bryła jak wspomniano wyżej – z lotu ptaka prezentuje się rzeczywiście ciekawie – ale z tej perspektywy niewielu będzie miało okazję ją oglądać. Natomiast z perspektywy człowieka bryła jak i elewacja jednak mnie nie przekonują – generalnie przez pionowe okna (nie wiem czy to ze mną jest kłopot ale kojarzą mi się z kratami więziennymi).

 

Co do materiałów to widziałem piękny beton i piękne drewno już nie raz - wiec mogły by smakowicie wyglądać i nie koniecznie dołować.

 

Ogólnie cieszy że Ci się udało zamknąć dyplom prawie w terminie : ]

Pozdrawiam Moth

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiesz Jarek. w terminie;) obrona za dwa tygodnie wiec gratulacje pozniej.

 

" Myślę, że wybór klasztoru jako inspiracji i odzwierciedlenia „ogólnego” spokoju jest trafny – ale bez zestawienia go z kolejnym elementem – nasuwa się skojarzenie z izolacją i ucieczką przed otaczającym światem."

 

Skojarzenia bardzo trafne;)

 

Pionowe podziały służa tylko temu, ze chciałem zrobic bardzo waskie okna. trzebabyło jakos doswietlic wnętrze ale i zapewnic mieszkańcom maksimum intymnosci.Waskośc i pionowośc jest chyba najwłasciwsza... (sciany połprzezorczystej nie chciałem stosować)

 

Budynek jest rodzajem twierdzy zamku krzyzackiego itp itd... tylko pytanie brzmi czy to zle?

 

;) Ten klaustrofobiczny spacerniak ma uzytkowy dach zajebiste widoki wlasnie z niego...

Dziedziniec jest tym czym ogródy klasztorne...

 

No ale widze ze jednak moje intencje sa widoczne, ale czy trafne nawet mi jest teraz ocenić.

Projekt konsultowałem z Księdzem, pania od opieki spolecznej (ale nie efekt ostateczny) i generalnie pani chciała domek z dwuspadowym dachem, a ksiadz z przerazenia otworzyl oczy, chcociaz kiedy mu opowiadałem o budynku mowil ze wszystko gra...

Także i oni nie chcieli, a moze nie umieli powiedziec co byloby najwłasciwsze...

 

Torii psychoterapeutycznych jest mnóstwo... sa czasami maksymalnie różne od siebie a wiele z nich mimo to działa podobnie... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem że jesteś przed obroną – ale czy to znaczy że masz ochotę jeszcze coś zmieniać – (wydruki gotowe?)

Ja niestety masakrowałem się do ostatnich minut i przez to pewnie będę żył z dwa lata krócej ;] tyle że ja nawet wydruki plansz zrobiłem w dniu obrony… ech oby nigdy więcej !

Teraz kwestia jak „To” sprzedaż - polecam spać w nocy przed obroną ;] , ale do rzeczy – myślę że powinieneś dołożyć parę obrazków z przykładami materiałów, pokaż parę ładnych fotek z oddechem – to nie będzie ogólnego wrażenia spokoju – przechodzącego w marazm- po prostu tej dużej ilości zieleni nie czuć z plansz.

Btw po za tym że ktoś może chwile po marudzić to i tak już niewiele może się stać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plansze są juz wydrukowane. siedze w warszawie a obrona w gdansku. musialem to wczesniej oddac bo jezdzenie z nimi jest niemozliwe. plansz mam 10 i sa one na górze, posklejane.

Nic juz nie chce zmieniać... Mysle, ze jest wszystko ok, patrzac na przełożenie idei na projekt.

 

Projekt trzeba dokończyc w jakims konkretnym etapie. Nie chciałem wchodzic w szczegóły materiałowo technologiczne. A do tego jeszcze jakies wizki.. Mógłbym sie obudzić z rękąw nocniku.

 

No ale poczekamy zobaczymy. Na poczatku zupełnie co innego mialem na mysli, a wyszlo takie cos.

 

A co do twojego proj., slyszałem ze cie troche pomeczyli..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...po wizycie w tego typu bunkrze dopiero będą potrzebowali kompleksowej opieki...;) Moim zdaniem od strony architektury nie dałeś rady. Zachłyśnięcie się modernistyczną formą nie zawsze wychodzi na zdrowie. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie sama w sobie architekturka spoko, ale jeżeli to ma być "centrum kryzysowe" to średnio sobie poradziłeś. To bardzo ciężki temat i ciężko z niego wybrnąć...

 

Mam pytanie natury technicznej - jak robisz ludzi !? to jakieś modele lo-poly? Czy co to jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam tych ludzików nie robię. Ale wiem gdzie można kupić... http://www.lowpolygon3d.com

 

Zamieszczam jeszcze fragment opisu ideowego:

 

"...Podstawowym założeniem w projektowaniu formy architektonicznej budynku, było stworzenie obiektu, który poprzez swoją kompozycję prostopadłościennych brył i bardzo oszczędny detal architektoniczny stworzy swoistą fortecę, azyl dla ofiar przemocy. Budynek zamknięty z zewnątrz natomiast otwarty od wewnątrz."

 

Pytanie teraz brzmi: Czy taka forteca, a nawet i bunkier to rozwiązanie złe?

 

Dzieki za komentarze. Przydadzą się, bo możliwe, że i na obronie sie powtórza podobne opinie...

 

Kiedyś ten upór mnie zabije;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie ... troche podzielam zdanie poprzedników.architektura całkiem ciekawa, dobrze skomponowana , wyważona materiałowo, ale...

nie bardzo rozumiem nawiązania do fortecy. tego typu odwołanie byłoby jak najbardziej słuszne w przypadku więzienia. ludzie, którzy są docelowym odbiorcą tego budynku potrzebują raczej ciepła , przyjaźni , kontaktu z ludźmi i naturą ... a nie zamknięcia.moim zdaniem architektura tego budynku powinna pójść bardziej w strone architektury meszkaniowej. twoja bardziej kojarzy mi się ze szpitalem , biblioteką , uczelnią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludzie, którzy są docelowym odbiorcą tego budynku potrzebują raczej ciepła , przyjaźni , kontaktu z ludźmi i naturą ... a nie zamknięcia.

 

Plus bezpieczeństwa.

 

Pytanie nastepne: Czy w tym przypadku twierdza to więzienie?

Przecież więzienie to raczej budynek zamknięty od wewnątrz. A wejsć tam może praktycznie kazdy w odwiedziny... twierdza służy raczej obronie.

 

Co jesli ofiara przemocy, np. kobieta obawia się swojego męża czy nawet na odwrót, mąż obawia się swojej zony... Może chce się jednak zamknąć, odciąć, może potrzebuje bezpieczeństwa?

 

No nic

Poprosze o jeszcze ;)

Mat, nie wiem czy pamietasz jak skomentowałem twój kościół... generalnie moim zarzutem było to, że jest on w mieście.. :) Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama architektura jako taka świetna. Bardzo lubię taki styl - wiele ciewawych rozwiązań. Tylko nie jako ośrodek pomocy dla ofiar przemocy w rodzinie. Ten budynek jak już wspomniano jest monumentalny i stanowi silną monolitową bryłę. Ofiary w rodzinie to najczęściej dzieci, dla nich taki budynek to coś przerażającego (mówię o tych małych).

 

Wiadomo, że będziesz bronił wyboru ale może trzeba było zapytać w takim ośrodku jak by im sie takie coś podobało.

 

Jako budynek - rewelacja. Jako ośrodek dla ofiar przemocy w rodzinie - nie ten typ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie, część wewnętrzna rzeczywiście może dać jakieś poczucie bezpieczeństwa, jak mówisz. Nie mniej jednak przydałby się jakiś akcent, który zamiast pogłębiać ewentualną depresję, będzie odciągał uwagę 'kuracjuszy' od tego z czym zetknęli się na zewnątrz. Może da się to osiągnąć przez zastosowane materiały. Czysty, zimny beton na pewno nie jest tutaj czymś co będzie działało jak przysłowiowy 'balsam'. Drewno - jak najbardziej. Roślinność, może także fontanna. W tym kierunku. Z zewnątrz budynek kojarzy się bardzo z wielką instytucją, której z definicji trudno skupić się na każdym indywidualnie i takie też zapewne będzie pierwsze wrażenie 'odwiedzających'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej! taj jak inni wspominali, forma mija sie nieco z funkcją, dzieci dotknięte przemocą potrzebują raczej przytulności i otoczenia na miarę ich "wzrostu", wsparcia, a Twój budynek zdaje się "patrzeć" z góry. Na koniec napiszę, że sama forma jest fajna, bardzo zwięzła , spójna, widać konsekwencję i może jakiś styl. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

Straszne wiezienie wyszlo, wg mnie to zbyt klockowate jest, brak temu

lekkosci. Ludzie maja sie w tym czuc bezpiecznie, ale z drugiej strony

nie mozesz z tego robic betonowego bunkra. Co do formy, bryly, to nawet

ok taki slimaczek. Bardzo mi sie podoba drewno na dziedzincu, ale te panele

na fasadach to strasznie ponure robia wrazenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt kanciato i szaro, ofiary przemocy nie powinny miec stycznosci z ostrymi kontami ktore tutaj sa na kazdym kroku i ciemnej surowej tonacji kolorystycznej. Jako miejsce stanowiace oaze bezpieczenstwa dla ludzi pokrzywdzonych raczej sie nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności