Skocz do zawartości

Pojęcie "grafik kreatywny" - kto to wymyśla?


Shogun 3D

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 15
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To zaczyna wchodzic tak samo jak "praca w mlodym dynamicznym zespole" i tym podobne zwroty. Jakby sie bardzo zastanawiać to może mieć to sens, ze niby kreatywny grafik to taki co wymyśla i robi glowne rzeczy, a reszta to wyrobnicy którzy odwalają czarną robote... ale to ciut naciągane :)

 

W kazdym razie nie ma jak filozofowanie o poranku O,o

 

pozdrawiam

Mirach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kreatywność

 

Twórcza postawa, dzięki której każdy może łatwiej rozwiązywać swoje problemy. Jest to naturalna cecha, dzięki której każdy może łatwiej rozwiązać nawet najtrudniejsze problemy. Kreatywność przejawia się w gotowości do tworzenia nowych pomysłów i wynajdowaniu oryginalnych rozwiązań i dlatego jest ona szczególnie eksponowana wśród umiejętności kształtowanych we współczesnej szkole.

 

Idealnie dopelnia to co powiedzial mirach - grafik pracuje jak murzyn, reszta sie opierdziela xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu zauważam taką tendencję wystepującą w ogłoszeniach o pracę: "grafik kreatywny poszukiwany". Kreatywny? A są w ogóle nie kreatywni?

Co o tym myślicie? Dla mnie to jest bzdura i masło maślane...

 

Dla mnie podobnym absurdem jest pojęcie "grafik komputerowy", które w rozumieniu wielu osób odnosi się do człowieka potrafiącego włączyć komputer i odpalić corela/photoshopa... a przecież komputer to tak naprawdę tylko narzędzie. Kiedyś zamiast tabletu było płótno (+pędzle), a zamiast 3ds max - góra gliny albo blok marmurowy (+dłuta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to jest proste: grafik "nie kreatywny" to np. taki, który robi vizki, mając uprzednio rzuty i jakieś zdjęcia modeli, a on to wszystko wyklikuje w maxie, grafik kreatywny to taki, który potrafi np. zaprojektować strone internetową "od zera".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Streaker oj zaraz sie zleca wizkowicze i dostaniesz po tylku :D:D

 

Grafik kreatywny to taki, ktory potrafi sam wymyslic wszystko i wyglada to ladnie + pracuje naokraglo przyklad? Jaras.

 

No reszta to jakies slogany, ale juz sie przyzwyczailem, poprostu trzeba sie jakos reklamowac ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grafik kreatywny to bzdurny slogan,

jesli ktos umei cos samemu wymyslec i to wykonac to z definicji jest kreatywny, moze byc bardziej lub mniej kreatywny,

 

natomaist co do samego sloganu to mam kilka glupawek na jego temat:

 

-jest to grafik przed pierwsza wyplata;

-jest to grafik w pierwszym roku pracy zawodowej bez urlopu;

-jest to grafik, ktoremu nikt sie nie wpier... w robote: "panie, ale ja bym tu chcial jeb.. niebeiski szlaczek, bo ja place i ch mnie ze Pan sie niby zna, i nie nazywaj mie pan burakiem bo pojde do innego i zrobi mi to taniej";

 

tak ogolnie to jest nowomowa, podbnie jak praca w dynamicznym, mlodym zespole: jak dynamiczny to niby ze sie duzo rusza? jak mlody to znaczy ze g umie, za to ma zapalu wiecej niz potrzeba a nie umie spraw przemyslec?

 

ja na przyklad jestem kompletnie niekreatywny do momentu polechatania mojej kreatywnosci dobrym pomyslem; substytutem dobrego pomyslu u klienta jest przekazanie mi seri obrazkow przedstawiajacych podobizny krolow na wysokiej jakosci papierze z duzo liczba zabezpieczen typowych dla drukow wartosciowych;

a ja juz sie pozniej tymi krolami dziele z takimi co pomysly maja, a nei umieja wykonac i je wykonuje...

 

natomaist jak najbardziej rozumiem pojecie kreatywny ksiegowy, jest to ksiegowy, ktory potrafi wykreowac zysk z podatku i inwestycje ze straty...

 

edit:

Mirach-zgadzam sie z Toba, jak pokazalem tu kiedys cos za co dostalem pienaidze to zostalem zbluzgany...

zrobilem tysiace przerobek zdjec, ktorych mozna sie jedynie wstydzic (ale jak to speed technike cwiczy), ale sie podobaly, zostaly kupione, a ja ze strachem szedlem to pokazac klientowi;

dzis to juz nie mam oporow, za pienaidze wciskam dowolna smzire byle klientowi sie geba cieszyla, a hobbystycznie, dla ludzi co chca miec ladnie, i robie darmo jestem gotow spedzic dlugie dni bawiac sie w szczegoliki...

 

bo grafik kreatywny to pewnie taki, ktory wie ze modelce trzeba bezwglednie zadac liquity na cyckach in+ a na tluszczach in - i ot cala prawda o zawodzie :)

 

co wiecej: pracujesz-nie patrz, nie mysl, nie oceniaj, sprzedaj, skasuj, zapomnij... to tylko praca... "zamknij oczy i mysl o Angli"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to grafik, ktoremu nikt sie nie wpier... w robote: "panie, ale ja bym tu chcial jeb.. niebeiski szlaczek, bo ja place i ch mnie ze Pan sie niby zna, i nie nazywaj mie pan burakiem bo pojde do innego i zrobi mi to taniej";

vektor: dobre, i jakie prawdziwe :D Przez cos takiego wiekszość prac ktore sie wykonywalo z koniecznosci, nie nadaje sie do pokazania nikomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

który potrafi np. zaprojektować strone internetową "od zera".

 

To każdy potrafi. ale co z tego wyjdzie zależy wącznie od kompetencji tegóż "grafika".

 

Myślę że pod pojęciem "grafik kreatywny" kryje się coś takiego jak "artyzm"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

który potrafi np. zaprojektować strone internetową "od zera".
To każdy potrafi. ale co z tego wyjdzie zależy wącznie od kompetencji tegóż "grafika".

Jak nie wyjdzie, to ciężko wogóle mówić o grafiku, tylko o kimś kto się podpina pod tą nazwe. Żeby być grafikiem trzeba coś jednak potrafić.

 

Myślę że pod pojęciem "grafik kreatywny" kryje się coś takiego jak "artyzm"

Ładnie ujęte :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teksty typu "Jestem grafikiem od 2 miesięcy" mają niepowtarzalny urok :)

Hech...

Dla mnie grafik kreatywny, to taki, który potrafi ubrać swoją wizję piękna w wektory, poligony lub plamy, tudzież narysowane kreski, maźnięcia pędzlem lub otrzaskanie bryły dłutem, bez naruszenia przekazu i przy zachowaniu jego ekspresji oraz estetki.

Grafik niekreatywny to grafik odtwórczy, który musi coś odrysować, tudzież skomponować napis na pieczątce lub tylnej szybie samochodu. Dwa ostatnie przykłady co prawda wymagają wiedzy o typografii, ale klienci nie mający o tym pojęcia i tak łykną wszystko, co się im wciśnie, choćby na przykład napis wycentrowanym Arialem Bold.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shogun, zgadzam sie i sie nie zgadzam z Toba, wiekszosc produkcji idzie na rynek pop'uli, czyli do matolow, to sa ciagle te same, nieskomplikwoane uslugi nie wymagajace niczego poza szybkim warsztatem pracy i pewna reka;

garstka rzeczy idzie dla smakoszy, ktorzy potrafia to ocenic... bardzo mala garstka, i najczesciej jest to hobby;

kilkunastu ludzi na swiecie dostaje gory zlota za to zeby robicze swoimi zespolami rzeczy ladne dla wszystkich (sceny w starwarsach, smoki w eragonie, postacie w toystory, ogry, korewny i bialego czarodzieja nawaljacego miotla Balroga);

 

a ubieranie w forme: ta forma to dalej sa opisane przeze mnie cycki, pyski, pryszcze i zad: wystarczy zajrzec na jakikolwiek watek "3delfka/lasencja/dziewczyna/aktorka/modelka" i samemu przeczytac o czym glownie gadanie i co tam "artysci z wyczuciem" papisali :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wektor, takich, co to potrafią zrobić Eragona jest więcej niż ci, którzy akurat się załapali na fuchę przy produkcji, ale faktycznie, nie stanowią oni licznej grupy.

Już nieraz mówiłem, że grafik 3D musi być ciekawy świata i interesować się literalnie WSZYSTKIM, od szydełkowania przez geologię i medycynę, po historię i technikę rakietową. Kilka miesięcy temu rozmawiałem o tym z Thorgalem i obaj narzekaliśmy na ludzi, którzy nie intereują się niczym. Dosłownie niczym. No, może poza kolejnymi poczynaniami bohaterów "N jak Nuda" i pokrewnych. Grafik, który jest kreatywny, zbiera referki i z nich korzysta, analizuje drobiazgowo budowę każdego zjawiska, jakie ma zobrazować. Pojmuje świat jako bardzo skomplikowany i nie zniechęca go to, tylko inspiruje do poznania tej zachwycającej złożoności. Potrafi tworzyć ze wszystkiego i we wszystkim, widzi materiał na dzieło w starych butach, pogiętym i zardzewaiłym znaku drogowym, spalonym śmietniku i pudle po pizzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności