Skocz do zawartości

Analiza elewacji


MaGuu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

sorry za tak niegraficzny temat, ale sprawa ta jest najwyższej Państwowej rangi i niecierpiąca zwłoki! :)

 

Mam do przeanalizowania elewacje kościoła, szczerze to nie mam nawet pojęcia jakie tam są rzeczy, typu pilastry, jakieś attyki i inne dziwne bajerki :(

Czy ktoś z tu obecnych grafików studiuje może historie, lub zna sie lepiej na arch renesansu ode mnie (co nie jest trudne) i mógłby pomóc? :)

 

1775696057.jpg

To jest ten kościół wiem, ze ma trzy osie...i tyle o nim wiem, nie potrafię podzielić go na części, nie widzę jakichś proporcji...nic o tym nie wiem :/

Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

no to masz tam kolumnady, te po bokach to wsporniki konstrukcyjne. krzyż stoi po prawej. kościół dzieli się na dwie warstwy, wewnętrzną i zewnętrzną, tzw. opatulającą. druga z nich dzieli się znów na dwie (jedno z głównych założeń tamtej ery, historycznej: dzielisz coś na dwa, później wybierasz jedno z nich i znów dzielisz na dwa, później wybierasz jedno i tak aż do atomu). tak więc warstwa zewnętrzna dzieli się na część górną i dolną. dokładny podział zasłoniły drzewa, ale część dolna ma więcej okien portykalnych. są też takie śmieszne ząbki, tzw. pralki. to te prostokąciki w szyku nad taką dziurką. występuje wejście centralne, stąd drzwi są na osi budynku. w paru miejscach widać manierystyczne zabiegi, projektant podorzucał jakieś rzeźbione gluty w wykute wcześniej dziury w losowych miejscach i tak rozpoczął się dadaizm ale nie o tym miałem pisać. nie jestem tylko pewien czy to jest kościół czy zamek.. bo ta część górna jest mocno zamkowa. i ten logotyp.. no sam nie wiem. ale nie od tego tu jestem.

po obwolucie budynku są takie słupy z cokołami kołnierzowymi zwieńczone pantykami. jeśli chcesz przylansować na uczelni, możesz powiedzieć że kościół jest powlekany słupami dookoła.

analizując dalej, kościół pomalowany jest na błękitno. występują wiraże okienne ale tylko w tych oknach takich.. w tych dziwniejszych. ogólnie ja też nie widzę proporcji ale prawdopodobnie nie są posiadane przez kościół. dachu nie widać więc nie będę o nim pisał. warte napomnienia są jednak wykusze w miejscach prawie wszystkich łuczków. te stylizowane dodatki, to antyki. mówi się "antyki" a nie "attyki". nie wyjedź z czymś takim na uczelni stary:/

ogólnie, jest tu niewyobrażalnie dużo różnych rzeczy. naprawdę ich nie widzisz, Patryk? a może powinienem powiedzieć.. studencie?:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje oko to kościółek wygląda na późno-gotycka halę. Patrząc jak padają cienie to orientowany jest wg kierunków świata. albo barokowy został zbudowany na miejscu starszego kościołka. Te skarpy szpetne to może być jakaś późniejsza rzecz, wzmacnia ściany bo pewnie budynek zaczął sie rozchodzić cy cos. A, fasada jest raczej barokowa. Attyk tam nie widać :) Masz pilastry nawet cztery. Jakąś płaskorzeźbę i pełną rzeźbkę. Gzyms okalający.

 

kościół pomalowany jest na błękitno
hehe ja widzę "biały" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polka dot, fantastyczny opis, dodałbym tylko że te "takie śmieszne ząbki, tzw. pralki" nazywane były Guttae (łac. łezki, krople). Są to ozdoby w kształcie stylizowanych kropli charakterystyczne dla porządku doryckiego, umieszczane pod regulą, mutulusem lub na spodzie gzymsu na osi tryglifów i metop.

 

a to od Piotrusia specjalnie dla ciebie:

:o

:cool:

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomału, ustali sie kolor a później już z górki...

 

ps: a poważnie to szukaj w necie charakterystycznych cech stylu renesansu lubelskiego + opisy tego kościoła i na troję powinno wystarczyć

 

hmm po części racja ..... ale wg mnie ta fasada jest barokowa raczejj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności