Skocz do zawartości

Cienie w viewporcie


MatiSk8

Rekomendowane odpowiedzi

Jak ustawić aby w viewporcie wyświetlane były cienie? Proszę o pomoc, bardzo mi to potrzebne...

 

PS: Szukałem coś o tym ale nie znalazłem, albo jak już miałem to nie pisało JAK ustawić. Chyba, że cos przeoczyłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

O ile pamiętam to nie da się w jakiś normalny sposób tego zrobić.

 

W maxie 2008 jest coś takiego. Tylko że musisz używać mentalraya, mieć zrobione wszystkie shadery i światła mentalowsiek i chyba jeszcze mieć jakąś najnowszą kartę graficzną z jakimś pixel shader.

 

Kiedyś też widziałem plugin do maxa który udawał raytracing i cienie. Ale był drogi, trudny w instalacji, zasobożerny i wybredny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchaj ich :) Lis jakiego mentala, mental to renderer a nie program do shadowania poligonów realtime, nie opłacało by im się robić to tylko pod to.

 

a więc tak...

 

MatiSk8 - nie było takiego czegoś jak "Cienie w Viewporcie" do maxa 2008, w nim jest ta funkcja zaimplementowana, wchodzisz tylko w konfiguracje viewportu i tam dajesz shading na best i masz Cienie, bumpy i takie tam (oczywiście zależnie od materiału).

 

Tylko trzeba mieć do tego oczywiście odpowiednią kartę graficzną.

 

Są jeszcze dodatki które umożliwiają odpalanie niektórych efektów oraz cieni w Viewporcie, lecz z tego co wiem są dość nie wydajne.

 

Pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Customize->vieport corfiguration->zakładka lighting and shadows:

włącz - BEST (shader model 3.0), jesli masz karte z obsługą jedynie 2.0 to włącz GOOD

zaznacz auto display selected light

 

Następnie wybierz światło, kliknij prawym klawiszem i z quadmenu wybierz:

"viewport lightning and shadows"-> viewport shading->BEST

oraz

"viewport lightning and shadows"-> enable viewport shadows selected

Jeśli chcesz by cień ze światła był aktywny niezależnie od tego czy jest ono selected czy nie, również w tym samy menu zaznacz

"viewport lightning and shadows"->lock selected lights

wsio!

 

EDIT:

Lisie, światła i shadery nie muszą być mentalowskie, to o czym piszesz to zdaje się wyświetlanie na podglądzie materiałów mentala o ile dobrze pamiętam prezentację ficzerków maxa2008:/

 

pozdro!

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okej :) Sorki. Przypomniało mi się coś o tym z pokazu Autodesku tak więc nie pamiętałem dokładnie a maxa 2008 jeszcze nie używałem.

Dzięki za oświecenie :)

 

Aniu. opisz dokładniej jak możesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okej :) Sorki. Przypomniało mi się coś o tym z pokazu Autodesku tak więc nie pamiętałem dokładnie a maxa 2008 jeszcze nie używałem.

Tak, dokładnie, gadali o tym pokazując na przykładzie samochodu, to były właśnie shadery mentala wyświetlane realtime (czy jakoś tak w pewnym sensie).

 

Też chętnie przeczytam jak ktoś wie coś na ten temat.

 

pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lis tu tak na szybko, dało się to ustawić ładniej ale nie pamiętam jak, musiałbyś się wczytać.

Radiosity dzieli meshe na mniejsze poligony i zapisuje potem oświetlenie każdego poligona. Całą tą kaszkę ma się potem we viewporcie, jeśli chce się widzieć cienie.

 

Tam z prawej można ustawić na jak duże poligony dzieli, dało się jakoś zoptymalizować żeby dzielił poligony przeważnie tam gdzie cień się kończy. Quality ustawia jakość.

Żeby obliczyć klikasz na start, potem możesz reset i przestawiać ustawienia, więcej nie pamiętam.

Multiplier światła zależy chyba też od wielkośći sceny, u mnie jak miałam standardowe 1 to było prawie czarno, teraz 100 (ciut za dużo).

 

radiosityhu6.th.jpg

 

Można też obliczyć i wyświetlać we viewporcie takie jakby GI. (ustawienia te same co wyżej, tylko box naokoło czajnika

rad2wo2.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności