Jump to content

Problem z mapowaniem


Guest bl0ndynek

Recommended Posts

Guest bl0ndynek

Mam problem z mapowaniem prostego modelu, tekstura skręca przy podstawie. Jak to zmapować żeby pasy były proste i ponizsza tekstura 'owijała' model.

 

problemft5.th.jpg

 

tekstura:

sawol4.th.jpg

 

plik max

Link to comment
Share on other sites

Guest bl0ndynek

właśnie przy mapowaniu cylindrycznym niezależnie od promienia i wysokości walca pojawia się ten problem :(

Link to comment
Share on other sites

Wszystko jest jak najbardziej w porządku :). Znaczy nie według nas, ale według maxa. Obiekt jest przykładem niezbyt dobrego podejścia do problemu. Rozwiązania są takie:

 

1) Hardcorowo-prymitywne: Dzielimy obiekt subdivide i nakładamy na niego cylindryczny uvw. Im większ ilość podziałów tym mniejsze zniekształcenie.

2) Logiczne bez limitu fejsów: Robimy obiekt od nowa dodając dwa podziały poprzeczne (teraz jest 8, robimy10) i nakładamy kolory po odpowiednich fejsach. Teksturke umieszczamy w recycled binie i używamy submateriału bądź mapujemy dokładnie przejścia między kolorami wzdłuż krawędzi pionowych jeżeli uparliśmy się na teksturke

3) Logiczne z limitem fejsów: Zmieniamy ilość pasków na teksturze do 8 lub używamy submateriału. Jeżeli pasków ma być dziesięć - mapujemy obiekt zgodnie z jego kształtem (jak face się roszerza ku podstawie to na uvw też ma się rozszerzać) i ręcznie malujemy teksturkę tak żeby wszystko się zgadzało (wbrew pozorom nie będzie to takie trudne mimo że tylko fejsy podstawy będą się tileować.

Link to comment
Share on other sites

Tylko sprawa jest jeszcze taka, że to nie jest jedyna tekstura która będzie nakładana na ten 'obiekt'. Może być tekstura z 8 paskami , a może być tekstura z 3 paskami , i to wszystko powinno działać na tym samym modelu , więc takie ręczne 'kolorowanie' raczej się w tym przypadku nie sprawdzi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy