Skocz do zawartości

Pytanie do chemików: KMnO4 + etanol = ?


Ania

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki problemik.

 

Wrzuciłam do etanolu (C2H5OH) ziarenko nadmanganianu potasu (KMnO4), i rozdrobniłam metodami mechanicznymi.

Teraz w etanolu pływa brązowy proszek. Pytanie:

Co to jest?

Czy to może być dwutlenek manganu (MnO2)? Ja tak przypuszczam ze względu na kolor, ale nie potrafię tego chemicznie obliczyć.

Jeśli to jest MnO2, to co się dzieje dalej z potasem? Rozpuszcza się w etanolu?

Czy to może coś całkiem innego?

 

Później dałam kropelkę tego czegoś na siateczkę i poczekałam aż etanol się ulotni.

 

Teraz z analizy EDX (spektroskopia rentgenowska) w mikroskopie elektronowym mi wynika, że potasu jakby przybyło, i nie potrafię sobie tego wytłumaczyć. Najczęściej wychodziło że K jest mniej więcej 2 razy tyle co Mn, a w jednym miejscu wyszło że Mn nie ma wcale.

Nie potrafię sobie wytłumaczyć, jak takich atomów mogło ubyć lub przybyć, skoro na początku było tyle samo potasu co manganu.

Jest możliwe oczywiście że są błędy w analizie EDX, ale ten błąd jest aż zbyt duży i myślę że ten Mn musiał się gdzieś po drodze zapodziać, tylko nie wiem gdzie.

 

Planuję następny eksperyment, bez etanolu (chcę nałożyć proszek KMnO4 prosto na siateczkę). Czy należy się bać że to wtedy będzie jakoś reagowało z powietrzem lub parą wodną zawartą w powietrzu tak że ilość O się zmieni?

 

Niestety z chemii jestem słaba, proszę o pomoc.

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 14
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Nie, robię tylko coś jak kalibrację sprzętu

Z założenia wiem co jest na próbce i testuję różne ustawienia sprzętu. Teraz się okazuje że jednak na próbce nie jest to co myśleliśmy (myśleliśmy że zostanie KMnO4 a etanol wyparuje).

moje cacko :) :

http://www.ustem.tuwien.ac.at/ustem/instrumentation/fei_tecnai_g20/EN/

 

edit: tak ania jest fizykiem, nie ma żadnego chemika tutaj?

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Cornelius Scipio

Ania podgrzewałaś to ? Albo czy wydzieliło się ciepło ? jeżeli jedno albo drugie to na pewno uleciało trochę składnika w postaci ciepła.Z tego co widzę i dobrze pamiętam potas został wyodrębniony wraz z wodą,a etanol uległ zmniejszeniu o H(wodór) i C(wungiel) z czego mógł powstać jakiś niższy alkonol.Też zastanawiam się ,że produktem ubocznym mógł być CO2....

 

pzdr.

Edytowane przez Cornelius Scipio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cornelius Scipio -

Dzięki za pomoc.

Nie podgrzewałam, ale wsadziłam na 10 min do wanienki z ultradźwiękiem żeby się roztrzęsło, przy tym mogło powstać trochę ciepła.

Nie obserwowałam temperatury.

Piszesz że składnik uleciał w postaci ciepła, chodzi ci o to że przyczepia się do etanolu który paruje?

Potas oddziela się od manganu i tworzy się woda, dobrze to rozumiem?

Hmm wynika z tego, że tak tego robić nie można.

A znasz może jakąś ciecz w której KMnO4 się nie rozpuszcza, a która też w miarę szybko paruje?

Dzisiaj jeszcze próbowałam z suchym proszkiem, niestety proszek nie trzyma się zbyt dobrze siateczki :(

 

Illy -

jestem dopiero studentką fizyki (takiej ogólnej), w tym roku piszę pracę dyplomową (ale o czymś innym niż w tym wątku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja raczej pisze że zaszło lekkie utlenienie Etanolu przez KMnO4 :)

Ciecz w której sie nie rozpuszcza xD Aceton może ?

A składniki nie mogły uleciec w postaci ciepła, gdyż raczej moją dedukcją resztek pamięci etc. etc. Musiał byś rozbić Atomy w celu rozbicia ich na promieniowanie cieplne (podczerwone) Protony, neutrony i elektrony swobodne :P a to zaś = Pierdut jak kto woli BUM!

Ehh.. musze sie kiedy wziać i zrobicten detektor promieniowania X i Gamma , wysokoczułe części mam ale chęci brak :P

Edytowane przez Sadowski25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Cornelius Scipio

Ania:Napisz proszę co chcesz dokładnie osiągnąć :)

Sadowski25: Przepraszam, źle to ująłem.Raczej chodziło mi o to,że często gwałtownym reakcjom towarzyszy wydzielanie się ciepła.W tym wypadku być może w towarzystwie CO2 i H2O (z której część mogła pójść w parę-tutaj ciepło) i stąd ta dysproporcja składników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę nanieść KMnO4 na siateczkę w taki sposób, żeby to dalej był KMnO4 (żeby proprocje ilości atomów K, Mn i O się nie zmieniły).

Siateczka ma ok. 3 mm średnicy i jest pokryta warstewką węgla o grubości 10-40 nm (nie wiem dokładnie).

Proszek naniesiony wraz z jakąś cieczą która potem odparuje lepiej się klei do siateczki niż sam proszek na sucho (na siateczce zostaje więcej ziarenek).

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Cornelius Scipio

Ania: A takie rozwiązanie ? KMnO4(aq) ---temp.--->KMnO4 + H2O

 

Przy czym aq-to rozcieńczony roztwór wodny.Włóż siateczkę do roztworu.Podgrzej i niech woda wyparuje,może wtedy KMnO4 równomiernie się osadzi.Niestety nie potrafię już bardziej doradzić

 

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności