Skocz do zawartości

2. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych


CzAk1

Rekomendowane odpowiedzi

Od dziś do 11. Lipca Poznań nosi miano stolicy animacji. W tych dniach trwać będzie Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych. Widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć ponad 500 filmów wyświetlane nie tylko w kinach ale także w przestrzeni miejskiej: w galeriach oraz na Starym Rynku. Dodatkowo w programie festiwalu są konkursy, warsztaty (m.in. warsztaty oprogramowania Toon Boom!), spotkania. Dodatkowo organizatorzy przygotowali koncerty oraz specjalny program dla dzieci. Ideą festiwalu jest przybliżenie historii animacji, sięgającej na długo przed pojawieniem się braci Lumière wraz z ich kinematografem, oraz przybliżenie widzowi najróżniejszych odmian animacji i jej możliwości.

 

Wśród gwiazd festiwalu znaleźli się m.in.:

- Bill Plympton- wielokrotnie nagradzany amerykański twórca filmów animowanych, reżyser i rysownik (tworzył ilustracje dla „New York Timesa” oraz „Vogue”). Plympton w 1988 roku otrzymał nominację do Oskara za jeden z wielu swoich filmów- „Twoja Twarz”. W tym roku w Poznaniu zobaczyć będzie można „Horn Dog” tegoż autora.

 

- Timothy i Stephen Quay- mieszkający w Londynie bracia bliźniacy, znani przede wszystkim za swój film animowany „Ulica Krokodyli”. Quay’owie są również twórcami scenografii teatralnych, operowych oraz autorami teledysków.

 

- Emily Hubley- córka Faith i Johna Hubleyów. Autorka zajmuje się animacją od ponad trzydziestu lat.

 

- David Ehrlich- wielokrotnie nagradzany twórca animacji abstrakcyjnych, którym często towarzyszy muzyka grana na żywo (także grana przez samego autora). Ehrlich jest także wykładowca na wydziale filmowym w Dartmoutch Collage, a przez sześć lat był wiceprezydentem ASIFA (Hollywood Animation Archive).

 

- Hieronim Neumann- scenarzysta, projektant, animator, twórca filmów eksperymentalnych. Związany m.in. ze Studiem Małych Form Filmowych SEMAFOR w Łodzi oraz TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu.

 

Ponadto w trakcie festiwalu będzie można spotkać się z twórczością m.in. Patricka Bokanowskiego, Kazimierza Urbańskiego, Yorama Grossa.

 

Oprócz tego zaprezentowane zostaną rzadko pokazywane filmy Alexandre’a Alexeieffa- twórcy nowatorskiej techniki animacji zwanej „pinscreen”. Technika ta polega na oświetlaniu białego ekranu z tysiącami powbijanych szpilek. Odpowiednio oświetlone rzucają cień tworzący różnorodne kształty w odcieniach szarości, czerni i bieli.

Dodatkową atrakcją Festiwalu będzie możliwość zobaczenia, sprowadzonej do Poznania specjalnie na tą okazję, Latarnię Magiczną- urządzenie skonstruowane w 1420 roku przez Włocha G. Fontana; protoplasta projektora filmowego, wewnątrz którego, na ręcznie malowanych szklanych slajdach można było zobaczyć obrazy, a później także pełne opowieści.

 

Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Marcin Giżycki

Dyrektorem Festiwalu jest Wojciech Juszczach

 

Po więcej informacji zajrzyjcie na oficjalną stronę Festiwalu: http://www.animator-festival.com/

 

Pozdrawiam

Czaki

Może sa jacyś Poznaniacy co by się podzielili co sie tam dzije jeszcze fajnego :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

witam, byłam wczoraj na

 

22.00 ANIMACJA I MUZYKA - Przygody Księcia Achmeda, reż. L. Reiniger, muzyka na żywo

 

http://kultura.wp.pl/kid,,title,Z-cyklu-Mistrzowie-animacji-Przygody-Ksiecia-Achmeda,wid,10972788,wiadomosc.html

 

niezłe połączenie z muzyką graną na żywo, w ogóle fajny pokaz ni to na dworze ni to w budynku, , - między dwoma budynkami ustawili scenę i zadaszyli na długości 40 metrów, ,

 

jutro pójdę na warsztaty Toon boom studio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mea Culpa :) Dałem trochę ciała bo choć wielki bilbord o tej impreze wisiał przez pare dni za moim oknem...to brakło chwili by się bliżej przyjrzeć co dokładnie się szykuje...I gdy w końcu chwila się znalazła...okazało się, ze maszyna ruszyła :P

 

Pardonsik :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trochę się dziwię, że nie było reklamy w internecie nigdzie (przynajmniej mi się nie rzuciło w oczy) i nikt nie wysyłał informacji o festiwalu.

 

W moim mieście nie było tych billboardów.

 

Ale impreza trwa do 11 lipca więc i tak nie jest źle. Być może komuś uda się wybrać na kolejne dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem reklamę w TV kilka dni temu. Więc może po prostu pech sprawił, że info nie dotarło do zainteresowanych. Aczkolwiek w reklamie o ile pamiętam nic nie było o warsztatach toon boom, bo też bym inaczej spojrzał na ten festiwal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja oglądam od czasu do czasu kreskówki :P, ale o ironio na tego typu stacjach takich reklam nie ma, mimo że tematyka podobna ;/ Szkoda do Poznania mam niedaleko, a wolne wykorzystałem -.-.

 

Jeśli ktoś był na warsztatach Toon Boom to niech powie jak było, mam nadzieje że to nie była czysta reklama :P a że czegoś konkretnego uczyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności