Skocz do zawartości

Monitory - jeden duży czy dwa małe, i który?


Ania

Rekomendowane odpowiedzi

Kupuję sobie komputer stacjonarny (wreszcie!) i powinien mieć jakiś monitor.

Zastanawiam się nad albo 24" albo 2x19"

Co polecacie?

Wydaje mi się że chciałabym VA, wyczytałam że kolory lepsze i jak się patrzy z ukosa to kolory dalej dobre, ale nigdy tego nie testowałam, wszyscy których znam mają TN - czy naprawdę czuć różnicę? Niestety te 24 są bardzo drogie jeśli są VA.

Dotąd miałam laptopa z TN, 15.4" wide, i z monitora byłam zadowolona. Co prawda na innych monitorach kolory były inne, ale nie wiem gdzie było bardziej "prawidłowo". Z patrzeniem z ukosa nie ma problemu, ale jak to będzie większe to może być.

 

zastanawiam się nad tym NEC MultiSync EA191M 19"VA + coś taniego w tej samej wielkości obok

http://www.alternate.at/html/product/TFT-Monitore_19_Zoll/NEC/MultiSync_EA191M/302282/?tn=HARDWARE&l1=Monitore&l2=19+Zoll

 

albo ten NEC MultiSync EA241WM 24"TN za 400 Euro

http://www.necdisplay.com/Products/Product/?product=223ad6db-baf6-46db-82e8-bfb2571cf178

lub ten Samsung SyncMaster 2433BW za 250:

http://www.alternate.at/html/product/TFT-Monitore_ab_24_Zoll/Samsung/SyncMaster_2433BW/306496/?tn=HARDWARE&l1=Monitore&l2=ab+24+Zoll

albo Samsung SyncMaster T260, 50 Euro więcej za to 26", chociaż rozdzielczość ta sama więc nie wiem czy warto

http://www.alternate.at/html/product/TFT-Monitore_ab_24_Zoll/Samsung/SyncMaster_T260/324520/?tn=HARDWARE&l1=Monitore&l2=ab+24+Zoll

 

O NEC i Eizo czytałam dobre opinie, ale Eizo są mi ciut za drogie, zwłaszcza te duże. Więcej niż te 400 Euro nie chciałabym wydać ( 1700 zł).

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

 

zastanawiam się nad tym NEC MultiSync EA191M 19"VA + coś taniego w tej samej wielkości obok

http://www.alternate.at/html/product/TFT-Monitore_19_Zoll/NEC/MultiSync_EA191M/302282/?tn=HARDWARE&l1=Monitore&l2=19+Zoll

 

Ania. jakiś czas temu kupiłem Ten właśnie monitor... i różnica pomiędzy lapkowym 15,4" TN jest ogromna - kolor, kontrast a przede wszystkim - ILOŚĆ wyświetlanych kolorów, też mam w planie dokupić tańszy w tym samym rozmiarze. Za mojego Nec'a płaciłem ok. 1050zł więc jeszcze starczy Ci na 19" TN. Monitor ten ma jedną wadę, związaną z matrycą PVA - czas reakcji jest długi... widać to wyraźnie podczas odtważania klipu 25kl/sec gdzie przemieszczają się kontrastowe elementy, dlatego planuję dokupić następny ale na matrycy TN.

Jeszcze jedno - rozdzielczość 1280x1024 u mnie Najlepiej się sprawdza, linie i czcionki są gładkie, wyższe rozdzielczości już nie są takie fajne, ale to może mieć związek z K.Graficzną.

Moi Koledzy w branży DTP używają tych samych monitorów i o generację wyższych, nie ma problemów z kalibracją. Myślę że warto go kupić, nie jest super wypasiony, ale raczej ma zapełnić rynek średnich cen, zachowując dobrą jakość.

Powiem jeszcze że monitor ten ma 2 wejścia (DVI i VGA) co wygodne jest dla mnie, bo podłączam i kompa i lapka (mając automatycznie 2 monitory) + wbudowane głośniki (z wyjściem słuchawkowym), ekran jest podnoszony i pochylany, dodatkowo można go obrócić 90st. w prawo - można wtedy czytać emotikony... stoi na ciężkiej solidnej stopie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A różnica między PVA a tamtym Samsungiem z TN? Bo mój laptop jednak ma te swoje 4 lata, i podobno TN teraz już są lepsze niż kiedyś.

Jest też tak że ja nie robię raczej nic do druku, i się zastanawiam czy te kolory są mi w ogóle potrzebne.

 

Jeszcze teraz mi ktoś kompletnie namieszał sugerując 2x22", i zobaczyłam że nie są o wiele droższe od 19", w związku z czym obejrzałam sobie NEC MultiSync E221W

http://www.alternate.at/html/product/TFT-Monitore_22_Zoll/NEC/MultiSync_E221W/302368/?tn=HARDWARE&l1=Monitore&l2=22+Zoll

albo LG Flatron L227WTP-PF

http://www.alternate.at/html/product/TFT-Monitore_22_Zoll/LG/Flatron_L227WTP-PF/306504/?tn=HARDWARE&l1=Monitore&l2=22+Zoll

Ktoś to ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniu - co do tego della to poszukaj bo czasami można znaleźć na allegro taki monitor w naprawdę niskiej cenie. Osobiście niczego nie ukrywam i powiem Ci, że natrafiłem na gościa co ściągał hurtowo takie monitory i kupiłem od niego nowy za 1600zł. Co prawda miał tylko gwarancję rozruchową ale wszystko było oryginalnie zapakowane i postawiłem na markę - liczyłem że dell nie zawiedzie i rzeczywiście pracuję na nim już pół roku i wszystko pięknie śmiga. Co nie znaczy że każdy monitor będzie się tak świetnie spisywał więc to czy chcesz zaryzykować zależy już od Ciebie.

 

A co do pytania czy lepiej 1x duży czy 2x małe to na Twoim miejscu zrobiłbym tak... 2x19' to naprawdę nie tak dużo i mimo że wygoda CZASAMI może być większa niż np na 1x24' to lepiej zakupić sobie 24' a po jakimś czasie dokupujesz drugi - jeżeli oczywiście będzie Ci potrzebny.

 

A teraz zadam takie pytanie, co prawda w wątku Ani, ale może jej tez się przydać... Załóżmy że mam monitor 24' i 300zł. Czy jest sens żeby zainwestować te 300zł w monitor lcd dobrej jakości 17'. Tak myślałem że taki w zupełności wystarczyłby mi na przeniesienie np pasków narzędzi. Wtedy obszar do pracy mam 24' i to w zupełności by mi wystarczyło. Jest taka możliwość? (pytam ze względu na rozdzielczość - niewiem czy nie będzie problemów dużych)

 

Pozdarwiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolorow, to ja mialem porownanie. Przez jakis czas mialem obok tego Della o ktorym mowilem w poprzednim poscie, starego Della 22 calowke na jakiejs marnej matrycy (niestety modelu nie pamietam). Wielka roznice bylo widac na gradientach, na tym starym modelu wszystko co bylo tak powyzej 95% jasnosci zmienialo sie w czysta biel, rowniez tracac odcienie.

W pracy w maxie, przegladaniu stron itp nie bylo tego prawie widac i zupelnie nie przeszkadzalo. Ale jak renderowalem wizki gdzie sciany mialy byc "biale, ale z lekkim odcieniem blekitu" to w zasadzie robilo sie to na slepo.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniu, żadnych Samsungów:) Co prawda matryce S-PVA są właśnie samsungowskie co może budzić również zaufanie do samej firmy Samsung, ale matryca, to nie wszystko, ważna jest też elektronika i firmware. Dodatkowo gwarancja, gdzie Samsung sporo traci w kwestii wypalonych pikseli i sub-pikseli stosując normy ISO dopuszczające istnienie do 2-3 takich punktów.

Od siebie mogę polecić również DELL'a. Sam 2 tygodnie temu taki sobie zakupiłem, chociaż skromnie 20" na TN'ce - http://accessories.euro.dell.com/sna/products/Wy%C5%9Bwietlacze/productdetail.aspx?c=pl&l=pl&s=dhs&cs=pldhs1&sku=151070

Tak jak hkropinski pisał, na allegro znalazłem go za 679zł. Nówka, ale z factory outlet, czyli po prostu monitory mogą posiadać niewielkie, czasem nawet niewidoczne wady obudowy.

Sam monitor prezentuje się świetnie, jak również matryca. Ja jestem bardzo zadowolony i nie żałuję zakupu, dlatego szczerze polecam.

Co do EIZO, to tak dla Ciebie, jak i dla reszty ewentualnie zainteresowanych u mnie w mieście (Głogów, woj. dolnośląskie) jest model EIZO 1932SHB na PVA za ok 1499zł.

 

Pozdr

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ania, zainspirowałem się Twoim wątkiem i jakoś tak przypadkiem będąc w Pewnym Markiecie dla Przedsiębiorców, gdzie ceny są nieco niższe, kupiłem sobie 22" Nec'a LCD22WV (w-oznacza to Widescreen) na matrycy TN; ma wysokość - 29,5cm i po przystawieniu do poprzednio kupionego Nec'a EA191M na matrycy PVA - który ma 30,5cm wysokości - przestrzeń robocza malowniczo się powiększyła, dając zarówno nie-strobujący podgląd filmów(TN-5miliSec.) jak i podgląd kolorów zbliżonych do tego co wybieramy sobie w RGB(PVA-20miliSec.) Dopasowanie kolorów nowego monitora zabrało mi 40sec. Oba obrazki nie są dokładnie takie same, TN "przepala". zobaczymy w praniu...

Na razie jest wygodnie, choć różnica w pokazywaniu kolorów niemiłosiernie drażni. Cóż, aby uniknąć tego podrażnienia musiałbym zapłacić przynajmniej 2x tyle za mniejszy monitor. Za ten nowy monitor dałem 499zł + VAT do odliczenia.(608zł)!

 

pozdrawiam.

Ja nie zajmuję się DTP ale polecam matrycę PVA - jeśli masz wątpliwości czy Ci się przyda, poproś kogoś (może w sklepie albo FotoLabie) o udostępnienie takiego monitora na chwilkę. Z doświadczenia wiem że nawet zdjęcia cyfrowe nie nadają się do wyświetlania na dobrych monitorach, ale CG z pewnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Dell jest kuszący ale jednak za drogi.

 

W pracy w maxie, przegladaniu stron itp nie bylo tego prawie widac i zupelnie nie przeszkadzalo. Ale jak renderowalem wizki gdzie sciany mialy byc "biale, ale z lekkim odcieniem blekitu" to w zasadzie robilo sie to na slepo.

Dotąd nie miałam takiej sytuacji. Do tego zapowiada się że przez następne 4 lata będę pracowała w fizyce a nie w grafice, a ta grafika tylko dla własnego użytku. Dlatego chyba jednak będzie TN, za to większy, a to smużenie przy animacjach też wydaje mi się ważne.

 

lepiej zakupić sobie 24' a po jakimś czasie dokupujesz drugi - jeżeli oczywiście będzie Ci potrzebny.

Właśnie chyba tak zrobię. Albo drugi mniejszy jak pisałeś.

 

Aniu, żadnych Samsungów

Akurat o tym Samsungu czytałam bardzo dobre recenzje, że niby w porównaniu do innych TN ma ładne wyświetlanie, a dwóch moich kolegów to ma i są zadowoleni.

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie odradzam TN. Tu w ogóle nie chodzi o kwestię zapanowania nad kolorem do druku, ale o zupełnie elementarny komfort pracy. Problemy zaczynają się od subtelnych odcieni i ciemniejszych kolorów które nie są jednolite na całym ekranie a łatanie tego problemu podbijaniem jasności i kontrastu nie nazwał bym rozwiązaniem... A już na pewno skutecznym/wygodnym. Do tego im większy monitor tym i problem się powiększa. Znane są mi przypadki zwalczania np. zaróżowień na wyrenderowanej postaci poprzez żmudne zmiany w teksturach i shederach... a tak naprawdę były to „drobne nieścisłości” w wyświetlanym obrazie ;). Mojej opinii nie opieram na jakimś odosobnionym przypadku nieudanego monitora ale na 5-6ściu znanych mi przypadkach... Różni producenci, różne kategorie cenowe... Te same problemy.

 

Dla jasności sam posiadam tn- ale jako drugi monitor, służy jako większe okienko 3D i do tego się jak najbardziej sprawdza, ale pracy na nim jako jedynym monitorze sobie nie wyobrażam. Przy czym jest to rozwiązanie sprzed kilku dobrych lat, teraz bez większego problemu można znaleźć monitor który sprawdzi się do wszystkiego i do takiego rozwiązania sam się przymierzam (więc i polecam). Nie ma co się śpieszyć z decyzjami, warto gdzieś obejrzeć te monitory (tylko nie w super jasnych sklepach... ;) ), sprawdzić je na jakimś własnym materiale, w razie czego trochę odczekać i dozbierać.

 

Pozdrawiam,

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniu, mam na co dzień w pracy ok 60 różnych modeli monitorów i mam porównanie jak co świeci. Te serie Samsungów, tak T260, jak i serie 2233, 2333, 2433, to monitory, które mają ładnie wyglądać w pokoju. Więcej nacisku na design niż na komfort pracy i praktyczność. Producent zachwala w tych seriach żywsze kolory i głębszą czerń, a jest to niestety dalekie od prawdy, bo już odnosząc się do samej ramki wokół matrycy widać, że ten czarny, wcale czarny nie jest. Dodatkowo obudowa błyskawicznie się rysuje nawet przy przecieraniu ścierką. Mogę Ci jeszcze powiedzieć, że jeśli jesteśmy już przy Samsungu, to wkraczając trochę bardziej w segment telewizorów, najwięcej TV LCD wraca właśnie z Samsunga z problemami z firmware'em i to często sprzęt za grubą kasę.

W kwestii innych monitorów, zarówno LG jak i SAMSUNG mają dość irytujący problem związany z kątami widzenia, szczególnie pionowymi. Jeśli podejdziesz, czy do jednego, czy do drugiego i spojrzysz lekko od góry lub dołu, zauważysz wpadanie obrazu w (głównie czerni) w niebieski lub ciemny różowy. W DELL'u tego nie mam, choćbym nie wiem, z której strony patrzył, a to też TN. Mogę Ci z czystym sumieniem polecić właśnie DELL'a i równie szczerze odradzić Samsunga, czy nawet LG, ponieważ są to raczej monitory, jak nie do gier i dla zwykłego szarego użytkownika, to po prostu cieszące oko swoim wyglądem i nic więcej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinniście wszyscy pracować dla Della w reklamie. Skutecznie obrzydziliście mi Samsunga.

Chyba kupię tego, Dell S2409W, nie to samo co pisaliście ale na tamto mnie w tej chwili nie stać. Jutro pójdę go sobie gdzieś w sklepie obejrzeć zanim zamówię. Co sądzicie?

http://accessories.euro.dell.com/sna/productdetail.aspx?c=at&l=de&s=dhs&cs=atdhs1&sku=180689

Za kilka miesięcy, jak załatam dziurę w budżecie którą mi wyrwał nowy komputer, dokupię chyba tamtego NECa z PVA co ma Sly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kilka miesięcy, jak załatam dziurę w budżecie którą mi wyrwał nowy komputer, dokupię chyba tamtego NECa z PVA co ma Sly.

 

Jeżeli ma to być jedynie monitor przejściowy, to w zasadzie możesz olać nasze gadanie;p Nie jest też tak, że DELL jest dobry zawsze i wszędzie. Ja cały czas mówiłem o serii UltraSharp;p Ten, który wybrałaś, to z kolei monitor bardziej multimedialny (gniazda dźwiękowe, hdmi, format obrazu 16:9)

 

Pozdrawiam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłam.

Dwie sztuki DELL E2209W, 22 cali. Poczytałam kilka recenzji na jego temat, które były bardzo pozytywne. Panel E-IPS czyli niby taki uszczuplony IPS ale lepszy od TN, i dobry czas reakcji więc chyba nie będzie problemów z animacją. Cena też fajna.

http://accessories.euro.dell.com/sna/productdetail.aspx?c=at&l=de&s=dhs&cs=atdhs1&sku=185517

 

Dziękuję wszystkim którzy mi tu doradzali. Już nie mogę się doczekać aż mi go dowiozą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor fajny, kolory ładne, prosta i solidna obudowa. Powierzchnia matowa, przez co nie ma takich irytujących odbić jak mój stary.

Trochę mnie rozczarowały kąty widzenia, jak się na niego patrzy z krzywa to szybko zmienia kolory, pod tym względem Samsung 245b którego ma mój brat jest lepszy, mimo że to TN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności