Skocz do zawartości

Czy to dobry wybór?


mfrydrych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Zamierzam złożyć komputer pod 3ds max 2008, pakiet CS4, oraz Avid-a Media Composer-a.

 

Chciałem się poradzić, czy konfiguracja jaką wybrałem, będzie odpowiednia.

Jeśli chodzi o Avid-a i CS-a, to nie ma problemu, ale jak będzie na tym chodził max?

 

 

Płyta główna: Intel S5520SC

Procesory: 2x Quade-Core Intel Xeon E5520 (2,26 GHz)

Karta graficzna: Nvidia Quadro FX3800 PCI-E 1GB

+ Dysk systemowy 10k obrotów, dodatkowo macierz dysków w raid 0.

Wszystko na Windows Vista 64.

 

Zależy mi na czasie renderingu – render w scanline lub mental ray (rozdzielczości 1920x1080 (sporo obiektów w scenie – są to średnio zaawansowane wizualizacje przebiegu pewnych procesów).

Kilka sekwencji ok. 30 sekundowych w tygodniu + compositing w after effects, wiec czasu dość mało, a do tego jeszcze montaż.

 

Co bardziej wpływa na czas renderingu?

Ilość rdzeni, czy częstotliwość ich taktowania?

Czy kupić rozwiązanie z szybszym Quadem z serii Xeon E5500, czy z dwoma E5520 (2,26 GHz)?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Co bardziej wpływa na czas renderingu?

Ilość rdzeni, czy częstotliwość ich taktowania?

Ilość rdzeni. Pomyśl może nad I7 920 D0 i podkręceniu go na 3.8 GHZ

 

Jeżeli brał byś ten zestaw co masz to płyta do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ze piszę post jeden pod drugim, ale zapomniałem dopisać w specyfikacji że zamierzam wcisnąć do tego komputera 24Gb ramu w ddr3.

 

I w związku z tym mam pytanie. Czy max jest w stanie wykorzystać taką ilość ramu?

Jak w praktyce wygląda rendering, tzn jak max wykorzystuje 8 rdzeni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aa sorki źle przeczytałem myślałem ,że chcesz wsadzić tylko jednego xeona.

W takim razie to zmienia postać rzeczy ;)

 

Płyta jest dobra jeżeli nie będziesz robić OC.

Przy 1 rendnerigu tak są wykorzystywane wszystkie rdzenie.Mam I7 i wszystkie są wykorzystywane w rendneringu w 100%.

Co do ramu to zależy jak bardzo skąplikowane sceny robisz ale przy rendneringu przyda się więcej ramu.

 

Musisz opisać na jakim poziomie robisz prace.

 

A i co do systemu zamiast Visty kup Windowsa 7 jest o wiele stabilniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem że tych xeonów nie da się podkręcać, ale może się mylę.

Jeśli da się, to w jaką płytę iść ;)

 

Sceny są średnio zaawansowane jeśli chodzi o światło, ale za to jest dość dużo obiektów.

Nie ukrywam ze chciałbym troszkę poeksperymentować i poprawić ich jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie Xeony są problemem przy podkręcaniu lecz ograniczenia biosów płyt głownych na których pracują Xeony....

Max bardzo dobrze będzie obsługiwal te konfigurację lecz ten zestaw polegnie w boju z dobrze podkręconym i7 który to zestaw bedzie tanszy przy okazji o jakies 25%

Zaletą jest w miare tanie rozszerzenie pamieci( jezeli ktos chce miec od razu tzn na dzis 24 GB ramu)

pzdr

waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna kwestia jest do rozważenia przy okazji takiej konfiguracji tzn. zużycie prądu szczególnie używając non stop maksymalnego obciążenia procesora przy renderingu. Przeczytałem ostatnio w jakiejś recenzji że i7 920 podkręcony do 4Ghz zużywa o 80W więcej energii. Owszem może można pokonać 2xXeon 2.26 ale przy jakim zegarze dla i7 i ile to będzie żarło. Xeon 5520 występuje w wersji 60W. Cała platforma serwerowa zużywa więcej prądu tzn. pamięci itd. ale jestem ciekaw konkretnego porównania pod tym kątem. Poza tym taki Xeon 5520 2.26Ghz 60W jest chyba zimny i można go chłodzić pasywnie. Sam używam kręconego i7 ale temat mnie zastanawia również ze względu na większe ilości RAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Zamierzam złożyć komputer pod 3ds max 2008, pakiet CS4, oraz Avid-a Media Composer-a.

>Co bardziej wpływa na czas renderingu?

 

Dla początkujacego KAŻDY sprzet dostepny w sklepie nada sie idealnie. Uwierz mi.

 

skad wiesz ze poczatkujący ? ;) ? bo ma mniej postów niż Ty ? czy to ze data rejestracji 2009 a nie 2003 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Co bardziej wpływa na czas renderingu?

> ...ale jak będzie na tym chodził max?

 

Osoba ktora grzebie w maxie, wie jak dziala dana aplikacja i jakie ma wymagania.

Najwyrazniej kolega dopiero zaczyna skoro pyta. Ja zatem odpowiadam, ze kazdy komp ze sklepu sie nada na poczatek w maxie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega jednak dosyć precyzyjnie określił czego potrzebuje, więc więcej szacunku by się przydało tym bardziej że ma zamiar wydać parę groszy. Temat wcale nie jest taki prosty bo opcji nie brak. Niby wszyscy wszystko wiedzą bo Google itd. ale jeśli konkretnie zapytać to różnie bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm po prostu jeżeli już pracujesz na czymś to powinieneś wiedzieć ile mocy Ci brakuje ,napisz może swoją konfiguracje i o ile szybciej potrzebujesz renderować ,albo też możesz sprawdzić na jakichś benchmarkach różnice w szybkości renderowania itp. różnych procesorów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię różne pracki 3d, czasami proste wizki i 6G ramu mi wystarczy. Ktoś kto kupuje 24G albo kupuje bo jest super zawodowcem i przy dużych wizkach komp mu się dławi przy 12G ramu albo ktoś po prostu ma za dużo kasy do wydania.

 

Może ci wystarczy te 6 Giga, bo poco wydawać coś co się nigdy nie użyje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Spyra, uwazam iz napisalem bardzo konstruktywnie i z szacunkiem dla jego srodkow finansowych. Kazdy komputer zakupiony w markecie spokojnie nadaje sie do pierwszych prac w maxie.

 

Nie ma sesu wydawac kupe pieniedzy na kosmiczny procek na poczatku zabawy ze srodowiskiem 3d. Gdybym napisal, kup sobie Commodore z komisu to bylo by z mojej strony faktycznie chamskie, ale czy tak napisalem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Traitor owszem masz rację gdy chodzi o modelowanie, ale nie renderowanie. Jeśli ktoś pisze że ma dużo obiektów w scenie to widocznie je już ma i umie zrobić. Jeśli chce eksperymentować i poprawić jakość materiałów, oświetlenia itd. w mentalu to szybszy zestaw pozwoli mu wykonać nieporównywalnie więcej prób w określonym czasie. Więc twoja rada że każdy zestaw się nada jest doprawdy cenna jak diabli. Co do RAM to są zastosowania gdzie ponad 12Gb by się przydało niekoniecznie 24 ale problem w tym że na dzisiaj można w miarę tanio kupić kości 4GB, ale na platformę serwerową. Mnie jednak głównie chodziło o sprawę zużycia energii przy mocno podkręconym i7 vs 2x Xeon 60W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pozornie to prawda i tak właśnie kalkulujemy ale jak myślimy o porządnym podkręcaniu to dochodzi porządne chłodzenie wodne aby było stabilnie itd. Jeśli różnica wynosiła by np. 100W to zapal eksperymentalnie żarówkę 100w na 24h i sprawdź czy coś tam odczujesz przy rachunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko to trochę gdybanie ponieważ nie trafiłem na konkretne testy tego rodzaju czy mówimy o 50, 100 czy 200w różnicy. Są testy które pokazują że cały zestaw z podkręconym i7 potrafi zjeść o ponad 200w więcej energii ale tu jest różnie bo mogą być bardziej obciążone inne komponenty zestawu . Wiem tylko że dźwiganie zegara w górę to wyższe napięcia a co za tym idzie temperatura i pobór energii a w pewnym momencie robi się naprawdę gorąco a rendering to wszystkie rdzenie na 100 procent. Ja zastanawiam się konkretnie nad zegarem ok. 4500 bo taki jest potrzebny aby pokonać Xeony 2x2.26. Absolutnie nie chce się „mądrzyć” bo sam raczej szukam informacji za i przeciw. Zimne proce to stabilność a to jak wiadomo ma znaczenie. Sam jestem fanem kręcenia, ale to nie jest takie tanie jeśli mówimy o dobrym wyniku i konkretnej stabilności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Nie chcę zakładac nowego tematu więc dopiszę się tutaj.

 

Mógłby ktoś ocenić ten zestawik http://www.allegro.pl/item838759843_st_graficzna_hp_xw6600_2x_xeon_16gb_ram_fv_lodz.html

 

cena do przyjęcia, czy to dobry sprzęt, czy lepiej coś na i7 szukać. Przydało by się chyba wymienić grafike na jakaś lepsza quadro, lub geforce,

 

Nie jestem znawcą sprzętu, ale potrzebuję jakiegoś zestawiku do 6kzł z systemem - może być "lekko" używany.

Nie koniecznie mega szybkiego, ale stabilnego i trwałego, na dłuższy czas.

 

Pozdrwiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co chcesz na nim robic? 8 rdzeni 16 gb ramu to 'calkiem' mocny sprzet,

przy tym odpowiednio drogi...kwestia karty graficznej: nvidia nvs 290 to

jesli sie nie myle klasa geforce 8400/8500 wiec totalny low-end sprzed

3 lat. co tez pozwala watpic w uczciwosc firmy ktora na allegro reklamuje

ten sprzet jako, cyt: "Znakomita jako stacja graficzna lub komputer dla

gracza.", chyba ze to gracz na gieldzie, to wtedy sie z nimi zgodze :)

 

btw, mozliwe ze to jakis lezak magazynowy, albo import ze stanow, bo w

takiej konfiguracji chyba juz nowego nie mozna kupic

Edytowane przez dokturpotfor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co chcę robić? Rendzić w maxie 2009, konkretnie w vrayu ( interior i pojedyńcze modele w studio ). Szukałem czegoś na i7 i natknąłem się na ten zestawik. Chyba lepiej coś nowego wziąć z ramem 1600Mhz i płytą P6T Asusa. Czy warto wziąć chłodzenie wodne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności