Skocz do zawartości

Open Source VFX


SYmek

Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajsza publikacja PTexa przez Disneya, skłania mnie do napisania kilku słów na ogólny temat.

 

Ten trend rozwija się od jakiegoś czasu, ale ostanio przybrał rozmiary katastroficzne. Na stronie http://opensourcevfx.org (prowadzonej między innymi przez Larrego Gritza) znajdziecie listę największych projektów opensourceowych biorących swe źródła z przemysłu filmowego. Niektóre z nich znane są oczywiście od dawna (np. OpenEXR z ILM), ale do ich grona szybko dochodzą kolejne projekty otwierane przez duże studia CG, które coraz chętniej włączają się w nurt open source. Najwyraźniej to zaczyna być trendy (pewnie nie wypada się pojawić na imprezie branżowej bez jakiegoś projektu OS w rękawie).

 

Spójrzmy na listę otwartych tylko niedawno projektów:

 

PTex - czyli nowy system teksturowania od Disney Animation.

OSL/Field3D/etc - cała seria projektów OS od Sony Imageworks.

OpenImageIO - nowa bibioteka I/O plików graficznych od Lerrego Gritza.

Cortex - obszerna biblioteka c++/python do zastosowań vfx od Image Engine (panowie od District 9 - głównie Maya/PRman/Nuke).

pyShake - moduł pythona dla Shake'a od RSP (tylko jeden z ich pakietów OS).

Blur OS Tools - narzędzia dla 3DSMax i XSI od studia Blur.

 

... a to tylko efekt kilku ostatnich tygodni (może poza pyShake opublikowanym jakiś czas temu).

Najwyraźniej coś sie zmieniło w zapatrywaniach dużych studiów na temat własności intelektualnych w biznesie vfx ;)

 

pozdr,.

skk.

 

 

ps Jak tak dalej pójdzie, jeszcze parę tygodni i zobaczymy na googlecode, zeno.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Wszystko fajnie tylko przydałoby się wreszcie jakieś kompilacje Ptexa otrzymać bo już 2 lata i nic. Co mi po bibliotekach - co po bibliotekach 95% grafików.

 

No, masz kod, to sobie skompiluj :P

 

PTex był jak dotąd dostępny tylko w PRManie 15.0. Od wczoraj może być dostępny dla każdego. Kilka miesięcy i zobaczymy pierwszą implementację poza prmanem. Zapewne będzie to Blender, który specjalizuje się w *RGD ;)

 

skk.

 

* - Rapid Garbage Development ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

the_fgdf ma racje, tego nie mozna nawet nazwac wedką. To sa podstawowe skladniki takie jak metal na haczyk, garsc wlokna weglowego na zrobienie sobie kompozytu i granulatu na zylke. dla zwyklego end usera kompletnie nieprzydatne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten caly Ptex wcale nie jest jakis rewolucyjny. Zautomatyzował to co robiłem sam, kiedy pierwszy raz uruchomilem maxa, nie umialem zmapowac scian to nakladalem rozne obrazki na każdą z nich. Oni to wszystko tylko zpakowali do jednego pliku i dodali dopasowanie texeli/filtrowanie? Gdyby to jeszcze dawali z tą aplikacją do malowania obslugujacą Ptex, co to na filmiku widać to może ktoś by skożystał. Mam wrażenie, że te projekty wypuszczane jako open source to coś co albo sie nie sprawdziło, ma bardzo żadkie zastosowanie, lub zostało zastąpione przez te firmy czymś lepszym. Po co coś kasować, jak można puścić za darmo, narobić troche szumu, a byćmoże ktoś to podłapie i będzie konserwował lub ulepszał za free. Oczywiście nie mam na myśli wszystkich tych projektów ale sporą cześć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten caly Ptex wcale nie jest jakis rewolucyjny. Zautomatyzował to co robiłem sam, kiedy pierwszy raz uruchomilem maxa, nie umialem zmapowac scian to nakladalem rozne obrazki na każdą z nich. Oni to wszystko tylko zpakowali do jednego pliku i dodali dopasowanie texeli/filtrowanie? Gdyby to jeszcze dawali z tą aplikacją do malowania obslugujacą Ptex, co to na filmiku widać to może ktoś by skożystał. Mam wrażenie, że te projekty wypuszczane jako open source to coś co albo sie nie sprawdziło, ma bardzo żadkie zastosowanie, lub zostało zastąpione przez te firmy czymś lepszym. Po co coś kasować, jak można puścić za darmo, narobić troche szumu, a byćmoże ktoś to podłapie i będzie konserwował lub ulepszał za free. Oczywiście nie mam na myśli wszystkich tych projektów ale sporą cześć.

 

Jeśli napisałeś powyższe serio, zostałeś moim bohaterem dnia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności