Skocz do zawartości

Render farma z dotacji UE - z czym to się je?


XaoC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zakładam ten wątek bo nie znalazłem satysfakcjonujących mnie odpowiedzi na wiele zagadnień jeśli chodzi o farmy renderujące. I zwracam się do Was z prośbą o rozwianie kilku z nich. A jako że jest tu wiele osób mających doświadczenie w składaniu farm renderujących i posiadających własną działalność gospodarczą, czyni to Was wręcz specjalistami w tych dziedzinach w porównaniu ze mną. I z góry przepraszam Was za taki długi "esej", ale wątpliwości mam bardzo wiele.

 

Sytuacja jest taka, że staram się o dofinansowania z UE na założenie działalności gospodarczej. Pieniądze (18,900.00 zł - osiemnaście tysięcy, nie milionów - dla nieuważnych) chcę przeznaczyć, w skrócie mówiąc, na budowę farmy renderującej. I tu pojawia się masa problemów. 18,900.00 - wydaje się duża pulą pieniędzy. Moja znajoma, co stara się o dofinansowanie na biuro tłumaczeń, ma ogólnie problemy z osiągnięciem tej granicy, pomimo iż uwzględniła nawet projektor za 3,400.00zł, który na nic jej jest potrzebny. Jednak jeśli chodzi o działalność, która ma się utrzymywać z "grafiki", sprawa już nie wygląda tak kolorowo....

 

Na początek trzeba odjąć kasę za licencję oryginalnego oprogramowania. Na oko odejmuję 5tysiaków i wliczam w to v-Ray'a (nie mam zielonego pojęcia ile to kosztuje?). Dobra, teraz przydałby się max i blender. Max na szczęście ma 30dniowe darmowe wersje (których nie wiem czy można używać "na firmę"). Jeśli chodzi o Blendera to jest to shareware, no i "na firmę" licencja jest płatna ("a donkey, a donkey, a kingdom for a donkey" - zatem ile?).

 

Samą farmę chcę postawić na Linuxie - i jest to chyba zrozumiałe? Ale tu też problemy.... Na jakim? Której dystrybucji używacie? Chciałbym uniknąć problemów, że np karta graficzną którą kupię okaże się w pełni nie wykorzystywana przez Linuxa - czyli pieniądze wyrzucone w błoto na kartę.

 

No i najważniejszą sprawą jest sama farma! Po odliczeniu wszystkich pozostałych kosztów pozostaje mi niestety (a i tak przy dobrych wiatrach!) ok 10,000.00 (10 tys, nie mln :D). No i sprawa byłaby prosta, gbyby nie to, że minimalna kwota za jaką można kupić używane rzeczy to 1,000.00 (1 tys zł). W skrócie spróbuję, mam nadzieję, że wszyscy zrozumieją przesłanie: czyli 5 kompów po 2tys, czy 10 kompów po 1tys? Mam brać pod uwagę moc obliczeniową tylko? Które procki polecacie?

 

Na sam koniec ostatnia, błaha sprawa która mi teraz na myśl przychodzi: czy opłaca się wtopić kasę w projektor zamiast monitora? Kilka osób mnie namawia i mówiąc szczerze, kusi mnie myśl posiadania projektora. Ale to wydatek min 3,000.00 - czyż to nie szaleństwo posiadając ograniczone finanse?

 

Dziękuję za cierpliwość, że udało wam się dotrzeć aż do końca mojego "eseju", hehe. Proszę o dosyć skonkretyzowane odpowiedzi, mam nadzieję że wiele się dowiem w tych nowych dla mnie sprawach. Piszcie też PM jak macie ochotę,

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Jezusie. Co za tekst. Nie mam noża więc nic się nie otwiera ale jak czytam to mną trzęsie. Demonstracja na firmę. Nie da się. To jest do niekomercyjnych zastosowań. Karta graficzna do renderfarmy? Jeszcze chyba na to za wcześnie. Blender to shareware????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o stary, uporządkuj mysli, zbierz informacje (no to chyba niepowazne zwracac sie o pomoc do doroslych zapracowanych ludzi i co wiecej skaldajac kwote dotacji) dot. cen i licencji. I dopiero uderzaj na forum. Ogolnie z unii mozna ladna kase wychaczyc, ale mozna sie tez lekko przejechac, szczzegolnie, ze teraz troche sie zmienily zasady z tego co wiem i musisz przez 5lat utrzymac okresloną rentowność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc

a to 18900 to nie jest czasem z PUP bo kwota dziwnie znajoma?

z UE na frame renderingowa, hmm musialbys renderowac kwadrony i kwarki na tym vrayu zeby podciagnac to pod prace badawcze, bo inne cele juz zostaly wykorzystane i raczej nie bedzie ponownych programow w materii "dzialalnosc jakakolwiek", za duzo

przekretow z tym bylo jak do tej pory

 

strasznie mala ta kwota, cos to jest podejrzane :P

jelsi chcesz wydebic porzadna dotacje to zglos siedo firmy ktora sie zajmuje

"wydebianiem" dotacji za procent :D wtedy masz 99% ze dostaniesz wogole

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wroze Ci niestety przyszlosci skoro chcesz brac dotacje na cos o czym nie masz za duzego pojecia... piszesz totalne bzdury pod prawie kazdym wzgledem, pozno juz i nie mam sily tlumaczyc iel jest 2+2, ale np. dla Twojej informacji, taki 3ds max z vray'em to kwota 17 000 netto, a ilosc procesorow logicznych i fizycznych na ktorych mozna na jednej licencji renderowac jest scisle okreslona i nie duza, i nie, nie mozna wersji trialowej uzywac "na firme"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek trzeba odjąć kasę za licencję oryginalnego oprogramowania. Na oko odejmuję 5tysiaków i wliczam w to v-Ray'a (nie mam zielonego pojęcia ile to kosztuje?). Dobra, teraz przydałby się max i blender. Max na szczęście ma 30dniowe darmowe wersje (których nie wiem czy można używać "na firmę"). Jeśli chodzi o Blendera to jest to shareware, no i "na firmę" licencja jest płatna ("a donkey, a donkey, a kingdom for a donkey" - zatem ile?).

Vray to ok. 3k zł (nie wiem czy na jedno stanowisko czy na ile chcesz (sieć))

3dmax w wersji próbnej nie możesz wykorzystać komercyjnie (http://www.autodesk.pl/adsk/servlet/mform?validate=no&siteID=553660&id=13468703 - zwróć uwagę na "w celach niekomercyjnego wykorzystania") - wersja komercyjna na jedno stanowisko 17k zł (więcej nie potrzebujesz (o ile go potrzebujesz), bo on na linuksie nie zadziała, a tylko na komputerze z Windowsem i wyeksportujesz do vraya, a on już sobie poradzi).

Blender na szczęście nie jest shareware, ani też freeware, ale jest dokładnie na tej samej licencji co linux (GPLv2) i jak większość dystrybucji jest darmowy - możesz go wykorzystywać komercyjnie za darmo (ostatnie pytanie w FAQ http://www.blender.org/education-help/faq/general/#c1090).

 

PS. możesz podać skąd masz tą parafrazę cytatu "A horse! A horse! My kingdom for a horse!", która w polskiej wersji (parafraza, a nie orginał) brzmiała by "królestwo za osła"

 

Samą farmę chcę postawić na Linuxie - i jest to chyba zrozumiałe? Ale tu też problemy.... Na jakim? Której dystrybucji używacie? Chciałbym uniknąć problemów, że np karta graficzną którą kupię okaże się w pełni nie wykorzystywana przez Linuxa - czyli pieniądze wyrzucone w błoto na kartę.

Jakiej my używamy nie ma wiele do rzeczy - do takich zastosowań przydałaby się dystrybucja jak Red Hat Enterprise Linux przeznaczona dla firm z narzędziami do budowy klastrów, etc. - niestety ona jest komercyjna, o ile Ci to nie przeszkadza, ale jak obędziesz się bez wsparcia technicznego, możesz użyć darmowej kopii czyli CentOS.

Co do karty graficznej to zależy czy:

- Chcesz w przyszłości renderować za ich pomocą (np. w Vray RT, Octane, Iray...), lub modelować, rzeźbić (czyli z renderfarmy robić stację roboczą) - jeśli odpowiedź pozytywna to karty graficzne nVidii (dużo lepiej działają na linuksie (sterowniki AMD są słabe) i te renderery działają tylko na nich (CUDA)).

- Chcesz tylko widzieć okienka, nie potrzebujesz 3D, tylko chcesz oglądać to co obliczą procki to karta nie ma żadnego znaczenia... a nawet lepiej gdy jest słaba np. integra intela, bo mniej energii będzie jadła.

 

 

No i najważniejszą sprawą jest sama farma! Po odliczeniu wszystkich pozostałych kosztów pozostaje mi niestety (a i tak przy dobrych wiatrach!) ok 10,000.00 (10 tys, nie mln :D).

Po moich obliczeniach wyszło, że 3ds max + vray to kwota przekraczająca Twój budżet ;p.

 

No i sprawa byłaby prosta, gbyby nie to, że minimalna kwota za jaką można kupić używane rzeczy to 1,000.00 (1 tys zł). W skrócie spróbuję, mam nadzieję, że wszyscy zrozumieją przesłanie: czyli 5 kompów po 2tys, czy 10 kompów po 1tys? Mam brać pod uwagę moc obliczeniową tylko? Które procki polecacie?

Wszystko zależy od tego na czym chcesz renderować - jeśli tylko na CPU to pamiętaj o dużej ilości pamięci ram (myślę, że po 8gb na procek wystarczy - najlepiej jak najszybszej), gigabitowa/terabitowa karta sieciowa i moc obliczeniowa procka (warto też mieć dobry zasilacz i stabilną płytę główną) - na obudowach, dyskach, napędach optycznych... ale na wymienionych podzespołach lepiej nie oszczędzaj.

 

Na sam koniec ostatnia, błaha sprawa która mi teraz na myśl przychodzi: czy opłaca się wtopić kasę w projektor zamiast monitora? Kilka osób mnie namawia i mówiąc szczerze, kusi mnie myśl posiadania projektora. Ale to wydatek min 3,000.00 - czyż to nie szaleństwo posiadając ograniczone finanse?

Nie opłaca się zamiast, bo będzie Ci się ekstremalnie źle pracowało... obok monitora może i by się opłacało (ale myślę, że stosowałbyś go raczej jako urządzenie typowo rozrywkowe - oglądanie filmu, meczu, czasami pokazać jakąś prezentację - czyli zastosowania w jakich doskonale sprawdziłyby się projektory po 1,5k zł (http://www.ceneo.pl/1976621s)).

Ale przy Twoim budżecie, lepiej sobie odpuść, bo nawet jeśli nie licząc softu, za 18k zł ciężko by było Ci dogonić mój domowy klasterek złożony z domowych PC i Laptopów... a robisz to w celach komercyjnych nie tak jak ja, więc warto by mieć moc przewyższającą domowe rozwiązania, bo nie zachęcisz, wielu klientów, czasem renderingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

@arturro, tjviking, ola-f, dac77 - Zgadza się, mam mętlik w głowie. Ale jak mam możliwość zadania jakiegoś pytania, to nie rozumiem czemu miałbym tego nie zrobić?

 

Kwota 18.900 jest z PUP, pisze że z UE, bo tak naprawdę stamtąd te pieniądze pochodzą. O rentowności... nic nie ma, jedynym warunkiem jest utrzymanie firmy przez rok, czyli mówiąc prosto płacić ZUS przez rok. Zasady zmieniają się z roku na rok, w tym roku w PUP w Gdańsku jest o wiele łatwiej, bez żadnych rygorystycznych wymogów.

 

Nie napisałem nigdzie, że sprawa jest prosta, że leżę tylko i czekam, aż ktoś za mnie załatwi wszystko. Wiem dobrze, że jest to bardzo ciężki orzech do zgryzienia. Wiem, że brzmi to wszystko szalenie i pewnie jestem szalony. Ale to że jestem szalony nie znaczy, że nie mam racji:)

 

I nie podpisuję tego pod "dzialalnosc jakakolwiek", bo dobrze znam swój target, a co za tym idzie usługi które będę proponował. Chodzi mi o to, że chcę władować większość (połowę) w te "farmę", którą można będzie z czasem budować dalej. Już zapomnijmy o licencji maxa, bo wiem ile kosztuje, a 5tys za v-raya tak strzeliłem i to chyba całkiem nieźle. Więc skupmy się na kwocie 10tys do wydania na "początek farmy"

 

@Skoti - thx, ze jako jedyny nie zmieszałeś mnie z błotem, heh:) Wyjaśniłeś co nie co. Zmartwiłem się trochę, że max nie chodzi na linuxie.... to dosyć mocno zmienia postać rzeczy. co do Blendera... ostatnio się dowiedziałem, że w firmie X dokopali się, że tak naprawdę Blender nie jest darmowy, że jak wykorzystuje się go komercyjnie to licencja płatna jest wymagana... Firmy nie znam a osoba, która mi to powiedziała od 12lat żyje z grafiki, więc dosyć wiarygodne źródło informacji, jednak ręki uciąć se nie dam:)

Jeśli chodzi o cytat, to zdaje się jest to z Monthy Phyton'a (99% pewności, że Flying Circus) i chyba był tam "horse". Potem w którejś części Worms'ów pojawiał się koment "a donkey, a donkey, a kingdom for a donkey"

 

Thx za odpowiedzi

Edytowane przez XaoC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Cornelius Scipio

Temat był już wałkowany :) Z własnych doświadczeń, 2 razy startowałem i 2 razy lipa....niestety ,ale tutaj też trzeba mieć znajomych ;]

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc
@arturro, tjviking, ola-f, dac77 - Zgadza się, mam mętlik w głowie. Ale jak mam możliwość zadania jakiegoś pytania, to nie rozumiem czemu miałbym tego nie zrobić?

 

Kwota 18.900 jest z PUP, pisze że z UE, bo tak naprawdę stamtąd te pieniądze pochodzą. O rentowności... nic nie ma, jedynym warunkiem jest utrzymanie firmy przez rok, czyli mówiąc prosto płacić ZUS przez rok. Zasady zmieniają się z roku na rok, w tym roku w PUP w Gdańsku jest o wiele łatwiej, bez żadnych rygorystycznych wymogów.

 

Nie napisałem nigdzie, że sprawa jest prosta, że leżę tylko i czekam, aż ktoś za mnie załatwi wszystko. Wiem dobrze, że jest to bardzo ciężki orzech do zgryzienia. Wiem, że brzmi to wszystko szalenie i pewnie jestem szalony. Ale to że jestem szalony nie znaczy, że nie mam racji:)

 

I nie podpisuję tego pod "dzialalnosc jakakolwiek", bo dobrze znam swój target, a co za tym idzie usługi które będę proponował. Chodzi mi o to, że chcę władować większość (połowę) w te "farmę", którą można będzie z czasem budować dalej. Już zapomnijmy o licencji maxa, bo wiem ile kosztuje, a 5tys za v-raya tak strzeliłem i to chyba całkiem nieźle.

 

Thx za odpowiedzi

 

jak z PUP to musisz Panie z PUP przekonac ze ci to jest niezbedne do wykonywania zawodu i przejdzie, ale nadal jest to znikoma kwota na soft ktory chcesz kupic :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cornelius W PUP każdy w miarę sensowny projekt dostaje kasę (zwłaszcza na początku roku), to raczej o tą "prawdziwą łunię" bym się zgodził - tam warto mieć rodzinę / kochankę w urzędzie.

 

2 moje myśli tak po przeczytaniu postów XaoC.

 

1) Jeśli chcesz wydać dotację na projektor bo "fajnie by było mieć projektor" i to jest twoja strategia prowadzenia działalności to (bez obrazy) - daruj sobie i zwyczajnie zarób te 3tys zł.

 

i druga myśl:

 

2) Za takie pieniądze jak z PUP można co najwyżej farmę dżdżownic założyć.

 

sam 3d studio 2010 to koszt 13 911,44 zł (netto - a o ile mnie pamięć nie myli - dotację rozliczasz w kwocie brutto bo jak ją dostajesz nie jesteś jeszcze przedsiębiorcą)

 

do tego V-Ray - 1 licencja gdzieś 2850 zł (netto)

 

i na komputer już brakło, a gdzie tam jeszcze do projektora :)

 

 

pozdrawiam - Loki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do Blendera... ostatnio się dowiedziałem, że w firmie X dokopali się, że tak naprawdę Blender nie jest darmowy, że jak wykorzystuje się go komercyjnie to licencja płatna jest wymagana...

Albo ona coś pomieszała, albo Ty. Blender jest darmowy do celów komercyjnych, a nawet sprzedawać blendera innym. Licencja jednak nakazuje, aby program pozostał otwarty, co za tym idzie jeśli zmienisz coś w kodzie programu i sprzedajesz/udostępniasz innym (poza firmą) to musisz swoim klientom udostępnić zmiany w kodzie (i oni będą mogli robić co chcą z Twoimi zmianami włącznie ze sprzedawaniem/udostępnianiem innym kopii). Jeśli jakaś firma zmodyfikowała kod blendera i nie opublikowała kodu źródłowego na licencji GPL to bardzo możliwe, że miała problemy i to nie z twórcami blendera a FSF (prawnikami fundacji która stworzyła licencję) - tak samo jest z linuksem... to co jest na licencji GPL musi być otwarte (nawet w płatnych dystrybucjach, to co było na licencji GPL zostaje na tej licencji i jak kupisz to masz dostęp do źródeł które możesz oddać koledze, czy udostępnić w internecie za darmo dla każdego do jakiego chcą użytku (centos))... z linuksem też niektóre firmy miały problemy, np. skype, które w telefonie VoIP dało zmodyfikowanego linuksa i nie dali źródeł (później dali źródła w sieci, żeby uniknąć pozwu od FSF).

 

netto - a o ile mnie pamięć nie myli - dotację rozliczasz w kwocie brutto bo jak ją dostajesz nie jesteś jeszcze przedsiębiorcą)

Nawet będąc płatnikiem VAT nie rozliczasz się w netto - ten podatek jest Ci zwracany dopiero po rozliczeniu z fiskusem, na podstawie faktur (jest odliczany od podatku, który musisz zapłacić).

Edytowane przez Skoti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o renderfarmy domowej roboty --> klik w link w sygnaturce.

Ja bym się tak kurczowo nie trzymał Twoich zestawów, bo bardziej energooszczędny (+ integra intela na płycie też będzie bardziej energooszczędna), a zarazem wydajniejszy procek to intel i5 750... jednak kosztuje, 150 zł więcej. Ramu dałeś trochę mało, i firmy której bym nigdy nie kupił - wysoka cena + słaba jakość - gdyby był większy budżet doradzałbym GeIL lub droższe OCZ, ale w takim budżecie lepsze będą polskie Goodramy lub pamięci z tańszych serii OCZ (obie firmy robią dużo lepsze pamięci niż kingston, a zarazem tańsze) np.

OCZ DDR3 Gold 4GB (OCZ3G13334GK)

GOODRAM DDR3 4GB (2x2GB) 1333MHz PC3-10600 CL9 (GR1333D364L9/4GDC)

Przydało by się z 8gb więc trzeba by kupić 2x któreś z nich... no można też kupić 6gb w zestawie:

Goodram DDR3 Triple Channel 6GB (3x2GB) 1333MHz CL9 BOX (GR1333D364L9/6GTC)

 

Za to zupełnie nie rozumiem po co się pchać w kupowanie N dysków twardych i to tak drogich skoro wystarczy jeden na sieć (tzn jest to zrozumiałe na Windowsie) - przecież komputery mogą się bootować zdalnie przez sieć (o ile karta sieciowa na płycie obsługuje PXE - większość/wszystkie nowe chipsetów intela w płytach głównych odsługuje PXE, ale nawet kupno osobnej karty (lub małego pendrive na system) będzie tańszym rozwiązaniem niż dyski twarde).

 

Co do zasilacza to dołożyłbym 50zł i kupił OCZ Silencer 500W lub be quiet! Straight Power 400W bo będą dużo stabilniejsze napięcia dawać i będą nieporównywalnie bardziej ciche... bo pewnie nie będzie wydzielonej serwerowni, a nawet z jednym Modecom nie idzie wytrzymać (hałas okrutny ;p)

Edytowane przez Skoti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, za dużo tego czytania. Opuszczę ale:

-kwestia softu itp. było sporo w "poradniku freelancera", w miarę świeże ceny, promocje

-o dotacjach/problemach podobnie jak wyżej

-o render farmie w wątku Nvidi

-moinit vs projektor - zdecydowanie monit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej kasy Ci nie starczy nawet na orginalnego Max'a i Vray'a wiec nie wiem w czym problem ;) Rozliczasz się z kwot brutto, i problem jest z odzyskaniem Vat'u ponieważ dotacja jest przeznaczona dla bezrobotnego (osoby fizycznej) a nie dla firmy. Czyli faktury bierzesz na siebie jako osobe fizyczną. Aczkolwiek ponoć da radę później sobie to jakoś w kosztu wrzucić ale szczegółów nie znam. I nie - nie trzeba mieć znajomości w Urzędzie żeby dostać te pieniądze :) Wystarczy sensowny biznes plan. Ja dostałem, a żadnych znajomych w UP nie mam.

Pozdro i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od stycznia zmieniły się też przepisy w sprawie vatu dotacyjnego.

Tel. do skarbówki i wypytać. Ja jeszcze nie znam szczegółów, więc nie pomogę.

 

Parę miesięcy temu max śmigał za ok 6-7k dla obrotnego studenta.

Faktury też można dostać na firmę bo masz ponad miesiąc na wydanie kasy od daty założenia firmy.

Edytowane przez PICsell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoti: Ja natomiast nie kupiłbym goodramu ;) To jest akurat kwestia indywidualna i jeżeli chcemy mówić o konkretnej wadliwości produktów danej firmy trzeba mieć dokładne statystyki a nie na zasadzie, że goodram czy OCZ robi lepsze pamięci. Pamiętaj, że wybierałem części powszechnie dostępne tak aby ktoś z miasta/wsi xxx kupując w sklepie xxx mógł się zorientować w ich cenie etc. Kości geila są mało popularne natomiast OCZ wcale nie cieszy się niesamowitą opinią pomijając fakt, że są trochę tańsze. Zestaw 4gb kingstona jest najtańszym rozwiązaniem w sklepie gral a zarazem popularną firmą dlatego się tam znalazły. Poradnik musi być uniwersalny, gdybym składał go dla siebie prawdopodobnie byłby tam OCZ bo mam i sobie chwale a zasilacz zupełnie inny itd, ale to nie o to do końca chodzi. Następna edycja może będzie bardziej szczegółowa i przypadnie Ci do gustu.

 

Core i5 750 lepszy od? bo nie wiem do czego nawiązujesz.

 

Nikt nie każde kupować N dysków twardych ale każdy zestaw jest z nim liczony. Oczywiście w przypadku renderfarmy lepiej zrobić tak jak mówisz ale kilka dysków połączonych w sieci już może nam posłużyć jako dysk sieciowy i wtedy mamy 2 w 1.

Minimalna ilość ramu to 4gb do 16GB (jest opcja 24gb ale nie brałem jej pod uwagę ). Imo 4gb ramu to może mało jak na jedną jednostkę renderfarmy ale dużo jak na jednostkę budżetową. Oczywiście nikt nie każe się ściśle trzymać tych konfiguracji, mają stanowić one właśnie rozeznanie w cenie, zestawach, możliwościach. Możliwe, że nie wziąłem pod uwagę paru aspektów dlatego poradnik jest aktualizowany i poprawiany.

 

Jeśli masz jakieś konkretne uwagi zapraszam na pm, poparte dobrymi argumentami uwzględnię w aktualizacji.

 

Sory za OT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czolem,

 

niezaleznie od tego czy faktura byla wystawiona na firme czy na osobe

prywatna, to z tego co wiem nie da sie tego wliczyc w koszty moja

dziewczyna dostala w listopadzie dotacje i razem z moja ksiegowa

obczajalismy jak to rozgryzc. po zasiegnieciu informacji w paru urzedach

to co udalo sie dowiedziec: pieniadze z dotacji nie podlegaja opodatkowaniu

wiec na poczatek powiedzieli nam ze nie mozna dostac 'zwrotu podatku' skoro

sie go nie zaplacilo. Zaczelismy dalej drazyc, bo przepisy o kwalifikowalnosci

kosztow w cale nie mowia o tym czy kasa pochodzi ze srodkow zwolnionych

z podatku czy nie. no to znalezli nam kolejny przepis ze: odpisy amortyzacyjne

na srodki trwale (kupowalismy laptopa) i na wartosci niematerialne (soft)

sa proporcjonalne do realnego poniesionego przez podatnika kosztu (a

poniewaz kasa pochodzila z dotacji to interpretacja jest taka ze podatnik

nie poniosl kosztow i tego sie urzedy trzymaja). Inaczej jest z wyposazeniem

i materialami (czyli nie srodkami trwalymi ani nie wartosciami niematerialnymi i

prawnymi), je mozna zaliczyc w koszty, nawet jesli sa finansowane przez

dotacje.

 

Z vatem jest tak: z jednej strony vat mozna odliczyc jedynie od rzeczy ktore

sa zaliczone w poczet kwalifikowanych kosztow, ale na szczescie tej reguly

nie stosuje sie do... tada "srodkow trwalych i wartosci niematerialnych i

prawnych".

 

Suma summarum, koszty = tylko materialy i wyposazenie, VAT - wyglada na

to ze wszystko (ale na razie dziewczyna nie jest vatowcem wiec nas to nie

obchodzilo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoti: Ja natomiast nie kupiłbym goodramu ;) To jest akurat kwestia indywidualna i jeżeli chcemy mówić o konkretnej wadliwości produktów danej firmy trzeba mieć dokładne statystyki a nie na zasadzie, że goodram czy OCZ robi lepsze pamięci.

To nie jest kwestia indywidualna - kingstony to pamięci, których max osiągasz na standardowych ustawieniach i nic nie wyciągniesz (ani nie zjedziesz z CL, ani nie podbijesz częstotliwości za bardzo). GeIL, OCZ czy nawet Goodramy mają spory zapas i możesz je ustawić z dużo niższymi timingami lub z wyższą częstotliwością. Niezawodne są wszystkie pamięci (dlatego też na wszystkie masz dożywotnią gwarancję), ale dochodzą jeszcze możliwości pamięci... i dlatego jak wejdziesz na jakieś forum o sprzęcie to zobaczysz, że kingston praktycznie nie istnieje (a wręcz są przez wszystkich odradzane, bo cena nie ma tu nic wspólnego z jakością), a polecane będą właśnie GeIL, OCZ (i jeszcze kilka innych), a w przypadku małego budżetu i Goodram (które są dobre, ale nie tak jak wcześniej wspomniane).

 

Pamiętaj, że wybierałem części powszechnie dostępne tak aby ktoś z miasta/wsi xxx kupując w sklepie xxx mógł się zorientować w ich cenie etc. Kości geila są mało popularne natomiast OCZ wcale nie cieszy się niesamowitą opinią pomijając fakt, że są trochę tańsze. Zestaw 4gb kingstona jest najtańszym rozwiązaniem w sklepie gral a zarazem popularną firmą dlatego się tam znalazły.

Rozumiem, że polecasz iść do sklepu na wsi/w mieście i kupić to co mają, a nie to co chcesz? No ciekawe zważywszy na fakt, że mamy zakupy internetowe, a praktycznie każdy sklep sprowadzi Ci to co zamówiłeś... gadanie o dostępności w danym sklepie do mnie nie przemawia (tym bardziej, że jak ostatnio kupowałem geile (nie ten model który chciałem więc zamówiłem) to była ich masa w sklepie, a kingstonów wcale).

 

Core i5 750 lepszy od? bo nie wiem do czego nawiązujesz.

Renderfarmy (niskie koszty) - czyli AMD Phenom X4 955 BE - i5 750 jest wydajniejszy i mniej pożera energii czyli dużo bardziej pasuje do renderfarmy

 

Nikt nie każde kupować N dysków twardych ale każdy zestaw jest z nim liczony. Oczywiście w przypadku renderfarmy lepiej zrobić tak jak mówisz ale kilka dysków połączonych w sieci już może nam posłużyć jako dysk sieciowy i wtedy mamy 2 w 1.

Renderfarma zazwyczaj jest renderfarmą, a nie renderfarmą i dyskiem sieciowym - bo w taki sposób nie będziesz miał dysku sieciowego, tylko N dysków sieciowych (jak chcesz mieć pojemny dysk sieciowy to kup macierz dyskową (lub podłącz pod jednego kompa i utwórz macierz RAID)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoti: Ale czy w grafice OC ramu cokolwiek daje ? Imo nie, kingstony też się podkręcają, to że nikt ich nie poleca nie znaczy, że nie mają żadnego zapsu mocy. Posiadam na drugim komputerze taką parę i idą nie wiele mniej niż moje OCZ. To są może nie trafione kości jako "godne polecenia" ale trafione do swego zastosowania. Jeśli dokładając 50zł dostaniemy OCZ,Goodrama, Geila, Mushikin to warto dołożyć tylko pytanie co nam z tego w 3d?

 

Aha pierwszy raz słyszę, że ram nie jest awaryjny i na każdy jest wieczysta gwarancja ;) Powiedz to mojemu znajomemu co składał serwer i na 8 kupionych kości, walnięte na dzień dobry były 2. Pozwalały na rozruch systemu ale były przyczyną bsodów. Co ciekawe były firmy Geil. Więc wadliwe kości zdarzają się każdej firmie. Jednej mniej, drugiej więcej. Goodram może mieć ich mniej bo stosują własną dość udaną metodykę testowania świeżo upieczonych kości. Dzięki temu na rynek trafia nie wiele walniętych ich produktów. Żeby było jasne ja nie mówię, że nie masz racji tylko te kingstony to naprawdę nie jest zły wybór tylko dlatego, że to kingstony.

 

Ahh źle sformułowałem o co mi chodzi z tą dostępnością, nie mniej jednak nie chodzi o to żeby kupować co dostępne o nie. Za tą cenę ciężko dostać inne kości, a są one popularne w innych sklepach w podobnej cenie.

 

No zgodzę się co do core i5 750 tylko koszt wyniesie około 300zł więcej na jednostkę, a pobór prądu nie jest wiele mniejszy od najnowszej rewizji c3 pII x4. Oczywiście po oc gniecie tego phenoma, ale oc to kolejne koszta itd.

 

Co do dysków też racja, ale kupując 3 jednostki (3dyski) można wszystkie podpiąć pod jedną jedostkę renderfarmy i już mamy dysk sieciowy z macierzą (no przydałby się ew 4 dysk do raid 10) a reszta renderuje. W aktualizacji zmienię to z dyskami aby się nie powtarzały ale to tylko luźny przykład zastosowania kilku dysków choć nie trzeba ich kupować wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoti: Ale czy w grafice OC ramu cokolwiek daje ? Imo nie, kingstony też się podkręcają, to że nikt ich nie poleca nie znaczy, że nie mają żadnego zapsu mocy. Posiadam na drugim komputerze taką parę i idą nie wiele mniej niż moje OCZ. To są może nie trafione kości jako "godne polecenia" ale trafione do swego zastosowania. Jeśli dokładając 50zł dostaniemy OCZ,Goodrama, Geila, Mushikin to warto dołożyć tylko pytanie co nam z tego w 3d?

OFC, że daje i to dużo... podczas renderingu bardzo mielisz po pamięci (odczyt/zapis drzewa, siatek, tekstur czy nawet samo rzucanie promienia wymaga wielokrotnego zapisu i odczytu).

Mam pytanie co do tego OCZ na jakim napięciu działa? Pamięci OCZ powinny działać na 2.1V/~1.8V (DDR2/DDR3), a przy kręceniu powinny nawet mieć więcej.

 

Aha pierwszy raz słyszę, że ram nie jest awaryjny i na każdy jest wieczysta gwarancja ;) Powiedz to mojemu znajomemu co składał serwer i na 8 kupionych kości, walnięte na dzień dobry były 2. Pozwalały na rozruch systemu ale były przyczyną bsodów. Co ciekawe były firmy Geil.

No dobra są prawie bez awaryjne i na każdy produkt wyżej wymienionych firm masz wieczystą gwarancję... z GeIL/OCZ/Patriot... ludzie mają problemy i mówią, że są awaryjne, jednak większość z tych osób po prostu nie wiedzą co kupili i nie czytają naklejek na pamięciach - goodram czy kingstone działa na komputerach od razu po włożeniu bo do stabilnej pracy potrzebują 1.8V/1.5V (DDR2/DDR3) - wyjątkiem jest seriia HyperX która w ddr3 ma 1.65-2.0V... GeIL/OCZ/Patriot i inne pamięci do OC na takim napięciu mogą działać bardzo niestabilnie i działać tak jak pisałeś - im trzeba ustawić 2.1V/1.6-2.0, żeby były w swoim żywiole (a przy kręceniu przydałoby się jeszcze zwiększyć).

 

Ahh źle sformułowałem o co mi chodzi z tą dostępnością, nie mniej jednak nie chodzi o to żeby kupować co dostępne o nie. Za tą cenę ciężko dostać inne kości, a są one popularne w innych sklepach w podobnej cenie.

Za tę cenę można dostać wiele bardziej interesujących pamięci (firm Goodram/OCZ/Patriot/GeIL) i też nie ma problemów z dostępnością (są w wielu sklepach w bardzo podobnej cenie - sprawdź porównywarki cen sklepów ceneo/skapiec/nokaut...)

 

No zgodzę się co do core i5 750 tylko koszt wyniesie około 300zł więcej na jednostkę, a pobór prądu nie jest wiele mniejszy od najnowszej rewizji c3 pII x4. Oczywiście po oc gniecie tego phenoma, ale oc to kolejne koszta itd.

Płyty główne są mniej więcej w tej samej cenie, procek jest droższy o ~150zł... gdzie widzisz 300zł? Pobór procek + integra to już jest różnica, przemnóż to przez liczbę komputerów w klastrze i zauważ, że taki klaster w dobrej kondycji firmy powinien działać prawie non stop nawet przez kilka miesięcy (rendering filmu, z GI...) gra zdecydowanie warta świeczki w przypadku klastrów/renderfarm (w pojedynczym zestawie desktopowym to się zgadzam).

 

 

Zróbmy EOT i reszta na PM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności