Skocz do zawartości

problem z oświetleniem w MentalRayu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ostatnio zaczełem robić całe mieszkanie, no i tu pojawia się problem, bo mieszkanie składa się z salonu, kuchni i łazienki, oświetlam mr sky, mr sun, a promienie słoneczne padają do salonu, na wszystkie okna nakładam sky portal.

Tak jak napisałem wcześniej salon jest bardzo dobrze oświetlony, ale pozostałe pomieszczenia są ciemne jak du.. murzyna, jak nakładam sky portal na okna w kuchni i łazience to są tak prześwietlone, że tragedia, i nie wiem co z tym fantem zrobić, próbowałem wszystkiego dodałem dodatkowe światła, ale to wygląda sztucznie bo niby dzień a światła są zapalone bez sensu :). oczywiście chciałbym jeszcze nałożyć jakąs texture za oknem, ale okna są tak prześwietlone, że tego wogule nie widać. jak biorę w w daylight większe parametry oświetlenia to salon jest za jasny, ale wtedy kuchnia jest ok :), zrobiłem chyba z 1000 renderów z różnymi parametrami, ale nic to nie dało :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

tak wszystko używałem, nawet gamme zmieniałem, no ale nie stety chyba mental nie jest tak naturalny jak słońce, że jak słońce świeci to jest oświetlone z każdej strony a nie tam gdzie padają promienie słoneczne :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a próbowałeś zwiększać ilość diffuse bounces? (pewnie tak...)

myślę, że portale powinieneś mieć w każdym oknie wstawione tak czy owak

a...jak używasz GI to chyba sky_portale nie działają zbyt....skylight w mentalu nie emituje photonów przecież..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prubowałem dać jeszcze zwykłe omi ale one wogule nie działa :) dałem Multi na 500 ale to nic nie dało, daje jakiekolwiek inne światło też nie działa, bez kitu ten mental jest jakiś dziwny raz działa raz nie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już prawie oświetliłem i wszystko było by git jakby nie ten cholerny sky portal, czemu jak nakładam go na szybę to powstaje wielka plama na suficie ?? co może być przyczyną, innego sposobu nie widzę jak oświetlać właśnie sky portalem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

biała plama na suficie :) to na pewno od portala. Portal brałem do mieszkania i na zewnatrz i taki sam był skutek :( nie wiem czy to winna okna czy po prostu sky portal jest źle położony :(

img.php?image=52970_cos_122_68lo.jpgth_52970_cos_122_68lo.jpg

 

ta żólta plama na podłodze to oczywiscie daylight :)

Edytowane przez hunter24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to przepalenie na suficie to raczej wina zbyt dużego direct illumination w stosunku do indirect illumination (sorry że tak nie po polsku trochę :])...nie wiem jak w końcu oświetlasz...ale jeśli dajmy na to samym FG to spróbuj podnieść liczbę diffuse bounces...jak z GI to energię photonów (ale przy GI to bym zastąpił skyportal free area).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc tak oświetlam Daylightem i skyportalem na skyportarze mam Multi na 100 ustawione, ale nawet jeśli jest na 5 to i tak jest plama na suficie, zwiekszalem diffuse bounces do 5 ale to nic nie daje. co do photonow to wszystko mam na standardzie. Może to coś z oknem może to winna szyby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no...ale jeśli masz włączone GI to diffuse bounce nie działa..jak chcesz najprościej mieć w miarę dobry rezultat to spróbuj może tak...wyłącz GI...multiplier sky portalu ustaw na 1...bounces możesz zostawić to 5, najwyżej doustawisz potem..jak będzie zbyt ciemna scena to rozjaśniasz za pomocą photographic exposure control...a i multiplier mr sun możesz obniżyć jak ci będzie przepalać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkiego już próbowałem, musi coś być zwalone tak na poważnie, tylko nie wiem co, bo zrobiłem od nowa jakieś przykładowe pomieszczenie i wszystko jest ok, obawiam się, że to jast jakieś małe gówienko, którego nie zauważam :p, ale i tak dziękuje za pomoc :). A co do "photographic exposure control" to mi nie działa, biore na render i ciemność widzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno nic nie mam pod sufitem :), już trochę robię w maxie, ale takie coś pierwszy raz mi się zdarza :). Sprawa nie została wyjaśniona do tej pory, ale się nie poddaje i robię dalej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest tak jak Bigu mówi...jak włączysz photo exp. control i widzisz ciemność to musiść zejść z exposure value (jako EV chyba jest tam oznaczone) o kilka punktów w dół..

myślę, że warto się zaznajomić z exp. control bo znacznie ułatwia ustawianie oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wiem, że tam jest takie coś jak exposure value, ale wy nie rozumiecie :) mi wogule to nie działa jest czarne tło i nie zależnie czy zwięsze parametry czy nie jest tak samo, dopiero różnice zauważe w normalnym renderze. Zrobiłem nową scenę jakieś pomieszczenie daylight i ustawiam w tym photo exp. control i narazie wszystko jest ok wszystko widzę :), następnie ustawiam sky portal i biorę ponownie na render w tym photo exp. control i już jest ciemne tło i nic się nie da zrobić, więc usuwam wszystkie światła i robię od początku, ale też nic to nie daje. Może jest jakiś restart tego, żeby powróciło wszystko do normy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

w końcu jakoś naprawiłem to badziewie :), mogę teraz napisać, że mój komputer nie odczytywał po poprostu obrazu z tego małego renderu, ściągnełem nowe stery do karty graficznej i wszystko jest ok :), tylko nie wiem dlaczego czasem było ok a czasem nie :p. A wracając do tej plamy na ścianie to nie da się w 100% usunąć jej no chyba, że photoshopem :). Temat można zamknąć dziękuję wszystkim za pomoc, jak oświetle moje pomieszczenie to zamieszcze je tutaj :)

 

A jednak nie, nie naprawiłem :(((( nie wiem co jest grane jak tylko otworze swoją prace i chce użyć mr photografic control to jest czarny render, chyba nikt mi tu nie pomoże bo to na pewno coś u mnie :(

 

a może być tak jeszcze, że jest za duże obciążenia procesora i po prostu te okienko nie wyrabia ?? :) bo jak otwieram maxa daje Merge i podaje ścieżkę do swojej pracy, następnie biorę na mr photometric to wszystko jest ok, po chwili biorę znów render i już jest ciemny obraz :)

Edytowane przez hunter24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

scene mam już prawie oświetloną, tylko problem polega teraz na tym, że nie działa mi mr photometric i muszę co jakiś czas wyłanczać scenę i ponownie uruchamiać :( trochę to męczące, ale jakoś przeżyje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności