Jump to content

Chrupek

Members
 • Content Count

  666
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Chrupek

 1. Chrupek

  center pivot

  istnieje szybki klawisz do centrowania pivota? Powiedzmy, że zaznaczam vertexa... kliik...i mam przy nim pivot. Na dzień dzisiejszy radzę sobie z centrowaniem kursora Blenderowego, ale może jest szybsza metoda.
 2. ta prosta transkrypcja wyjaśnia, po co tak naprawdę żyjemy...
 3. Chrupek

  Kamera target

  skoro u Ciebie jest tak samo, to ja się bardzo cieszę, ale u mnie nie jest tak samo... z czego też się bardzo cieszę :-) musze kończyć, bo znowUSZ przyjdzie zdolny moderator na B. i da mi naganę, za obrażanie uczestników... szkoda, że ja nigdy nie wiem, kogo i w jaki sposób obrażam... mało tego, ja nawet nie mam takiego zamiaru, ale on widzi więcej i czuje bardziej... taaak mój sssskarbie.... on czuje bardziej.... Chyba żyjemy w dwóch innych wymiarach, ja i moderator na B. ;)
 4. Chrupek

  Kamera target

  nie, tak nie działa klawisz [0]... sprawdź...
 5. nie porzucaj projektu... wybierz tylko poszczególne modele i powoli je rób, jeden po drugim. Zrób jeden ze wszystkimi texturami, pokaż na forum, wyciągnij wnioski i rób następny... a scena sama się zrobi :-) ps. tylko pokazuj wszystko np. textury, normale, UV mapy, a chłopaki (i kilka dziewczyn) Ci podpowiedzą co i jak.
 6. Chrupek

  Kamera target

  a to, że jak ustawisz widok perspektywy i zastosujesz ww. kombinacje klawiszy, masz dokładnie tak samo ustawioną kamere, jak w perspektywie. O to mi chodziło od początku, ale może źle się wyrażałem ;) ps. no tak, tylko, że Anka o tym pisała wcześniej hehe... Chrupek łej kap...
 7. Chrupek

  Kamera target

  Anka, chyba odkryłem... ustawiasz sobie widok w perspektywie i Ctrl+Alt+0 (zero na numerycznej)
 8. ja tak tylko częściowo w temacie... przez weekend postanowiłem przyjrzeć się Ubuntu, Blenderowi, Gimpowi... i powiem Ci, że to rewelacyjny zestaw w niczym nie ustępujący innym programom "molochom" jak choćby taki Max. Wszystko działa szybko, sprawnie no i... ładnie. Chociaz to ostatnie nie jest najważniejsze, to proponuje przyjrzeć się motywom Ubuntu w internecie ;) i teraz już w temacie ;) Pewnie ile głów tyle opinii, ale ja jestem tego zdania, żebyś zaniechał projektu, zanim zajedziesz siebie i komputer... Wybierz dowolną rzecz z Czernobyla i na spokojnie zrób ją od początku do końca, ze wszystkimi texturami (normal, bump, spec). Początkujący nie zabierają się za takie rzeczy, co najwyżej możesz nabrać doświadczenia, ale w zakresie frustracji i przegrzanych bebechów komputera ;) Masz za dużo do ogarnięcia, a skoro piszesz, że nie umiesz jeszcze układać UV, to jest właśnie dobry moment, żeby się tego nauczyć. Porobiłeś ok.50 textur o rozdziałce 6000x6000... i straciłeś tylko cenny czas :/ Powodzenia.
 9. Chrupek

  Kamera target

  dzięki Anka... pewnie to wiesz, ale można też wcisnąć G, a następnie z, y, x i przesuwać się po wybranej osi tą nieszczęsną kamerą :/... ale opcja RR jest extra ;) Ad: znalazłem takie coś, tak gdzieś w środku, gośc przechodzi do rzeczy: http://www.youtube.com/profile?user=irakrakow#p/u/65/NzEy2sCZcHo po wciśnięciu G można fajnie się kręcić, a środkową myszą przybliżać.
 10. Chrupek

  Kamera target

  po naciśnięciu numpada "zero" mam widok z kamery, teraz chciałbym zaznaczyć jaki kolwiek objekt i żeby kamera mi go przybliżyła... coś jak "kropka" na numpadzie, która przybliża dany objekt i ustawia go w centrum rotacji kamery.
 11. Chrupek

  znikanie krawędzi

  wczoraj zainstalowałem Blendera i moim oczom rzucił się taki myk... Tam gdzie jest kursor, w XSI widać krawędz, a w Blenderze nie :/ (ta krawędz powinna tam być) Czy to wynika z ustawień preferencji, czy to wina wersji 2.53? EDIT: w trybie Edit Mode widać tę krawędz... hmmm...hmmm... w takim razie, już po problemie ;) XSI: Blender:
 12. pewnie będe się powtarzał, ale... wskocz na WIKI wiedzmińskie http://pl.djinni.wikia.com/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna i tam masz napisane, krok po kroczku, jak pozyskać textury z wiedźmaka. Zapodaj kilka na swój obiekt i tak spokojnie, powoli, ucz się malować w podobnym tonie. Na Cgtextures masz refki starych budynków, na "google grafika" również... kluczem jest tylko dobrze wpisać, czego się szuka... ściągaj jak najwięcej zdjęć i podpatruj matkę nature. Textury mogą mieć też np. 1024x512 zależy w jakim silniku będziesz miał objekt... no ale Ty przecież, nie będziesz go miał w żadnym silniku - o ile dobrze pamiętam ;) Żeby textury wyglądały realistycznie, musisz je robić wielowarstwowo w Szopie. tzn. mieszać ze sobą różne ściany i robić im zacieki, zadrapania itp. - jak wspomniałem wyżej, najlepiej wzorować się na zdjęciach lub po prostu używać część zdjęcia jako texture. To wszystko zauważysz w texturkach wiedźmaka, jak je ściągniesz... więc do dzieła :-)
 13. coś czuje, że będziesz musiał to przełożyć na polski ;)
 14. matizlob: ja się po części z tym zgadzam, ale sam zauważ, że piszesz "animator powinien umieć manipulować siatką"... a przecież nasz kolega, nie jest jeszcze "animatorem" :-) O to mi dokładnie chodzi, jak będzie animatorem, to się będzie uczył manipulowania siatką, ale na razie to niech on się uczy bycia animatorem ;)
 15. zaopatrz się w CrazyBump i siupaj na www.cgtextures.com. Masz tam kilka porad co do textur, no i same textury oczywiście.
 16. Z jednej strony piszcie (wielokrotnie tutaj), że znajomośc wszystkiego, jest absolutnie konieczna, a z drugiej, że... jeśli umiesz wszystko, to nie umiesz niczego... i bądz tu człowieku normalny :D
 17. a gdzie ja napisałem, że sie nie znasz? Zapytałem tylko skąd bierzesz takie informacje. Sam rzucasz stwierdzenie, że początkujący są nie lubiani... a np. ja lubie początkujących i dobrze, że pytają. Na dodatek wyskakujesz z tym weekendem... Po drugie napisałeś, że trzeba umieć modelować, żeby animować... co nie jest prawdą, ale pewnie się nie znam, bo nie jestem studentem grafiki ani animacji. Teraz chcesz udowodnić, że to ja jestem wszystkiemu winien, bo m. in napisałem, żeby chłopak zamknął wątek... i pewnie miałem rację, bo sam jak widzisz zaczynam pisać dziwne rzeczy :/
 18. no ale przecież - wracając do tematu - animacja jest tak rozległą i trudną dziedziną, że człowiek, który chce poświęcić się wyłącznie animacji, będzie miał naprawdę ciężka harówkę. Nie mówimy o przypadkach, kiedy coś robione jest na odwal się, bo akurat w przeszłości, kiedyś tam kolega ruszył nogą czy ręką i dlatego weźmiemy go do zaanimowania postaci... Mam na myśli człowieka pokroju Pawła Lipki, który oddaje się pasji. Rozumiem, że większość z Was rozumuje na zasadzie rigu, siatki itp. gdzie animator musi mieć rozeznanie. Moim zdaniem, lepiej dla niego byłoby szlifować warsztat, a na późniejszym etapie, dowie się kilku ważnych rzeczy, już nie bezpośrednio związanych z animacją. Niech na ten temat wypowie się ktoś kompetentny najlepiej. no ale przecież, są rigi chociażby z Animation Mentor, na których można z powodzeniem uczyć się animacji i nie trzeba ich wcale tworzyć samemu.
 19. jaki jad Shrek... bronię jedynie słusznej sprawy ;) chcę mieć w tym kraju animatora, a nie kolejnego specjalistę od v-raya, krzesła i trawy :D ps. najlepiej naucz się bycia kobietą, na wypadek, gdybyś nie dostał zatrudnienia jako facet... no przecież musisz umieć wszystko ;P sorka za sarkazmy, ale na mądre posty odpowiadam mądrością nabytą :D
 20. a gdzie on powiedział, że chce się nauczyć wszystkiego w 1 łikent? żeby coś zaanimować, trzeba coś wymodelować? skąd Ty bierzesz takie mądrości? nie słuchaj tego ględzenia, tylko weź się wyłącznie za animacje, bo skończysz jak większośc tutaj na krzesłach i trawie... wyspecjalizuj się w jednej dziedzinie, będziesz miał naprawdę co robić. Nie dotykaj modelowania, bo stracisz cenny czas... najlepiej już teraz skasuj ten wątek, bo zaczną się przepychanki i skończy sie na tym, że Max jest najlepszy :/ Skasuj wątek i weź się za animacje... no chyba, że chcesz mądrości w stylu "żeby malować ptaki, trzeba nauczyć się latać".
 21. jakiś czas na rynku jest przecież 3dprextendelizer6 i to w bardzo przystępnej cenie
 22. Predators - kto napisał, że to przypomina jedynkę? Chyba górną dwójke i to mocno spróchniałą :/ Muzyk na siłę próbował zbliżyć się do geniuszu Alana Silvestri... czasami smażył coś a'la Alien(s)... marne to pod każdym względem, a ten wychudzony pianista powinien być zjedzony juz na samym początku... najlepiej przez ekipe :/ Powiem tylko, że dzięki cudowności tegoż dzieła, musiałem w połowie wyłączyć i zapuścić 3 część Zmierzchu... ciekawe kto mi teraz nerwy będzie leczył...
 23. Ujęciem to ja bym się akurat nie martwił, ale texturowaniem owszem ;) Na tym etapie możesz sobie ustawiać widok jak tylko chcesz i dodawać masę objektów, ale jeśli skopiesz textury, to wszystko pójdzie do kosza. Skup się na texturach, później ustawisz sobie kadr i dodasz "brudy".
×
×
 • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy