Skocz do zawartości

Czy w grafice 3D wystarczy znajomość tylko animacji ?


Gość nightowl

Rekomendowane odpowiedzi

Gość nightowl

Witam, poszukałem trochę, ale nie znalazłem podobnego tematu do tego. Często odnoszę wrażenie, że osoby początkujące nie są zbyt lubiane, jako że sam zaczynam, mam sporo wątpliwości i pytań, ale nie będę Was zbytnio zadręczał. Chciałbym się dowiedzieć, czy osoba zajmująca się animacją musi równie dobrze znać się na modelowaniu, oświetleniu i renderingu ? Konkretniej chodzi mi o to, czy jak się całkowicie poświecę, którejś z tych "dziedzin", to czy w przyszłości, gdybym chciał podjąć się pracy animatora, przeszkodą będzie brak dobrej znajomości modelowania czy oświetlania ? Nie wiem, czy skupiać się wyłącznie na animacji, co mnie od zawsze ciekawiło i zachwycało, czy lepiej jest próbować wszystkiego na raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 27
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

A jak sobie to wyobrażasz ? Wlasnie dlatego poczatkujacy sa nie lubiani - czemu ? Bo chcecie naczyc sie wszystkiego w jeden weekend. Chyba zeby cos zaanimowac to trzeba pierw to cos wymodelowac (tak na zdrowy rozum). Stary zacznij po prostu od poczatku i z czasem wez sie za animacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz pracy w Polsce to musisz potrafić...wiele.Jeśli nie,to musisz potrafić jeszcze więcej z danej dziedziny,więc jednym słowem jesteś w niezłej d....:)

A tak poważnie to musisz po trochu potrafić wszystko i mam tu na myśli naprawdę wszystko,nawet cerować:)Nie ma czegoś takiego,że ci się podoba teksturowanie i tylko to będziesz robił,wtedy musiałbyś mieć więcej szczęścia niż wszyscy razem tutaj wzięci.Jeśli wykażesz się jako animator i nie mam tu na myśli animowanego tekstu to siłą rzeczy będziesz znał modelowanie,może ci się uda wkręcić do jakiegoś studyjka gdzie będzie pewien system i będziesz dostawał modele do animacji.

Póki co,musisz zdobyć wiedzę z każdej dziedziny z naciskiem na animację.Jeśli z Twoich rąk wyjdzie animacja jakiej świat jeszcze nie widział,jesteś na dobrej drodze:)

Pchasz się w naukę,która trwa latami więc radzę poważnie przemyśleć temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak sobie to wyobrażasz ? Wlasnie dlatego poczatkujacy sa nie lubiani - czemu ? Bo chcecie naczyc sie wszystkiego w jeden weekend. Chyba zeby cos zaanimowac to trzeba pierw to cos wymodelowac (tak na zdrowy rozum). Stary zacznij po prostu od poczatku i z czasem wez sie za animacje.

 

a gdzie on powiedział, że chce się nauczyć wszystkiego w 1 łikent?

 

żeby coś zaanimować, trzeba coś wymodelować? skąd Ty bierzesz takie mądrości?

 

nie słuchaj tego ględzenia, tylko weź się wyłącznie za animacje, bo skończysz jak większośc tutaj na krzesłach i trawie... wyspecjalizuj się w jednej dziedzinie, będziesz miał naprawdę co robić. Nie dotykaj modelowania, bo stracisz cenny czas... najlepiej już teraz skasuj ten wątek, bo zaczną się przepychanki i skończy sie na tym, że Max jest najlepszy :/

Skasuj wątek i weź się za animacje... no chyba, że chcesz mądrości w stylu "żeby malować ptaki, trzeba nauczyć się latać".

Edytowane przez Chrupek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie on powiedział, że chce się nauczyć wszystkiego w 1 łikent?

 

żeby coś zaanimować, trzeba coś wymodelować? skąd Ty bierzesz takie mądrości?

 

nie słuchaj tego ględzenia, tylko weź się wyłącznie za animacje, bo skończysz jak większośc tutaj na krzesłach i trawie... wyspecjalizuj się w jednej dziedzinie, będziesz miał naprawdę co robić. Nie dotykaj modelowania, bo stracisz cenny czas... najlepiej już teraz skasuj ten wątek, bo zaczną się przepychanki i skończy sie na tym, że Max jest najlepszy :/

Skasuj wątek i weź się za animacje... no chyba, że chcesz mądrości w stylu "żeby malować ptaki, trzeba nauczyć się latać".

 

Rany boskie,ja wiem,że jest gorąco i w ogóle ale ten jad jest zbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki jad Shrek... bronię jedynie słusznej sprawy ;)

chcę mieć w tym kraju animatora, a nie kolejnego specjalistę od v-raya, krzesła i trawy :D

 

ps. najlepiej naucz się bycia kobietą, na wypadek, gdybyś nie dostał zatrudnienia jako facet... no przecież musisz umieć wszystko ;P

 

sorka za sarkazmy, ale na mądre posty odpowiadam mądrością nabytą :D

Edytowane przez Chrupek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda lezy gdzies po srodku pewnie. Swietny animator bedzie wiedzial jaka potrzebuje topologie zeby to wszystko ladnie sie zginalo. A topologia juz zahacza o modelowanie. Ale nie trzeba sie uczyc wszystkiego a juz z pewnoscia nie renderingu czy pisania shaderow zeby byc animatorem, prawda? Mysle ze skupic sie na animacji a kiedy wystapia problemy zwiazane z dziedzina pokrewna - poglebic wiedze na tyle na ile potrzeba. Glowny nacisk na to co chce sie robic - to chyba oczywiste :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda lezy gdzies po srodku pewnie. Swietny animator bedzie wiedzial jaka potrzebuje topologie zeby to wszystko ladnie sie zginalo. A topologia juz zahacza o modelowanie. Ale nie trzeba sie uczyc wszystkiego a juz z pewnoscia nie renderingu czy pisania shaderow zeby byc animatorem, prawda? Mysle ze skupic sie na animacji a kiedy wystapia problemy zwiazane z dziedzina pokrewna - poglebic wiedze na tyle na ile potrzeba. Glowny nacisk na to co chce sie robic - to chyba oczywiste :/

 

Tak też napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... różnie można. Bez uczenia się modelowania też można.

Tylko widzisz.... żeby animować musisz model mieć :)

A darmowe modele _nie_zawsze :) pasują do tego co sobie wymyślisz.

No i oczywiście rigowanie Cie nie minie :) (też chciałem od tego uciec,

ale zostało zacisnąć zęby i dłubać :) )

 

Powodzenia... :)

 

Mariusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale przecież - wracając do tematu - animacja jest tak rozległą i trudną dziedziną, że człowiek, który chce poświęcić się wyłącznie animacji, będzie miał naprawdę ciężka harówkę. Nie mówimy o przypadkach, kiedy coś robione jest na odwal się, bo akurat w przeszłości, kiedyś tam kolega ruszył nogą czy ręką i dlatego weźmiemy go do zaanimowania postaci... Mam na myśli człowieka pokroju Pawła Lipki, który oddaje się pasji. Rozumiem, że większość z Was rozumuje na zasadzie rigu, siatki itp. gdzie animator musi mieć rozeznanie. Moim zdaniem, lepiej dla niego byłoby szlifować warsztat, a na późniejszym etapie, dowie się kilku ważnych rzeczy, już nie bezpośrednio związanych z animacją. Niech na ten temat wypowie się ktoś kompetentny najlepiej.

 

no ale przecież, są rigi chociażby z Animation Mentor, na których można z powodzeniem uczyć się animacji i nie trzeba ich wcale tworzyć samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadzac po liczbie postow autora tego tematu stwierdzilem ze autor nie mial wczesniej do czynienia z grafika - jakos sobie nie wyobrazam animatora ktory nie potrafi zbudowac chociac prostego obiektu no ale pewnie Chrupek ma racje ja jestem tylko skromnym studentem grafiki, animacji i efektow specjalnych wiec sie nie znam.

Edytowane przez Lukasz_D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość nightowl

Po pierwsze, nie spodziewałem się tylu odpowiedzi w tak krótkim czasie :). Lukasz_D to że nie mam 704 postów na max3d.pl nie znaczy że nie miałem styczności z grafiką, już trochę przerobiłem z modelowania, renderowania itd. ale wiem, że to nie będzie moją najmocniejszą stroną, wiem również że w jakimś stopniu trzeba mieć jakieś doświadczenie i umiejętności we wszystkim. Nie miałem na myśli całkowitego porzucenia, czy odłączenia się od np. modelowania, bo każde z wymienionych przeze mnie dziedzin są na tyle ciekawe i przydatne, żeby również je zgłębiać. Jednak głównie chciałbym się zająć animacją, bo to mnie najbardziej jara ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak głównie chciałbym się zająć animacją, bo to mnie najbardziej jara ;p

 

Widzisz,na forach już tak jest,że nas(czyt.osoby z małą ilością postów) się traktuje jak się traktuje,ale Twoje podejście jest jak najbardziej zdrowe,sam mam podobnie zresztą,animacja przede wszystkim,samochodu czy krzesła nie zamierzam robić,chyba,że będę miał życzenie i użyję tego w animacji:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadzac po liczbie postow autora tego tematu stwierdzilem ze autor nie mial wczesniej do czynienia z grafika - jakos sobie nie wyobrazam animatora ktory nie potrafi zbudowac chociac prostego obiektu no ale pewnie Chrupek ma racje ja jestem tylko skromnym studentem grafiki, animacji i efektow specjalnych wiec sie nie znam.

 

a gdzie ja napisałem, że sie nie znasz? Zapytałem tylko skąd bierzesz takie informacje.

Sam rzucasz stwierdzenie, że początkujący są nie lubiani... a np. ja lubie początkujących i dobrze, że pytają. Na dodatek wyskakujesz z tym weekendem...

Po drugie napisałeś, że trzeba umieć modelować, żeby animować... co nie jest prawdą, ale pewnie się nie znam, bo nie jestem studentem grafiki ani animacji.

Teraz chcesz udowodnić, że to ja jestem wszystkiemu winien, bo m. in napisałem, żeby chłopak zamknął wątek... i pewnie miałem rację, bo sam jak widzisz zaczynam pisać dziwne rzeczy :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak. Na rynku grafiki 3d się nie znam nie załapałem się, bo jestem za słaby. Załapałem się za to w media interaktywne i tutaj sprawa wygląda tak...

Szukam ogłoszeń o pracę i co mam: "Poszukiwany grafik kreatywny wymagana znajomość PS, Flash, PHP, Java i html mile widziane DTP i język koreański." Oczywiście z koreańskim przesadziłem. Chodzi mi tylko o realia naszej rzeczywistości na rynku pracy. Zamykając się na jedną umiejętność w tym kraju skazujesz się na bezrobocie, no chyba że będziesz zajebiście zajebisty. Zatem z mojego punktu widzenia lepiej liznąć wszystkiego i to dość solidnie liznąć a w międzyczasie rozwijać swojego konika i bez skojarzeń proszę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeech... powoli, powoli... Animacja jest najczęściej bardzo skomplikowanym procesem, rzadko kiedy jedynie skomplikowanym, a łatwa jest tylko gdy kluczujesz ruch boxa z punktu A do B. Im więcej umiesz z zakresu modelowania,teksturowania i oświetlenia, tym lepsze rendery Ci wyjdą po zrobieniu animacji.

 

To tak jak z jeżdżeniem na rowerze: niby sama umiejętność jazdy wystarczy, ale umiejętność regulacji i napraw około rowerowych, jak np założenie łańcucha lub zmiana dętki okazuje się z deczka niezbędna co jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z drugiej strony jak gosc bedzie super zaj**isty z jednej dziedziny to moze poszukac pracy za granica, tam takich potrzebuja, a nie tutaj gdzie poszukuja 19 latkow z 40 letnim doswiadczeniem w zawodzie i znajomoscia 5000 fachow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu ciężko nie znać się choć troszkę na modelowaniu, jeśli jest się animatorem :)

nawet etap nauki,chcesz zaanimować worek, kota, czy skakającą zapałkę - musisz to wszystko wymodelować, chyba że będziesz prosił o to innych, jeśli siatka będzie nie dokońca zadowalająca i będziesz miała problemy z zaanimowaniem takim jakie byś chciał, musisz ją poprawić, zresztą jedna z ważnych metod animacji czyli morfing, polega na zmianie siatki, animator musi umieć manipulować nią całkiem sprawnie, np. przy morfingu twarzy, ale z drugiej strony nie trzeba umieć modelować nie wiadomo jak, wystarczą podstawy i znajomość siatki :) a oświetlenie warto umieć choćby tak, aby w miarę ładnie wyrenderować postać, np. poruszającą się na szarej powierzchni, umiejętnośc renderowania pięknym wizualizacji architektonicznych jest zdecydowanie nie potrzebna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

matizlob: ja się po części z tym zgadzam, ale sam zauważ, że piszesz "animator powinien umieć manipulować siatką"... a przecież nasz kolega, nie jest jeszcze "animatorem" :-) O to mi dokładnie chodzi, jak będzie animatorem, to się będzie uczył manipulowania siatką, ale na razie to niech on się uczy bycia animatorem ;)

Edytowane przez Chrupek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa. Przecież pytanie brzmiało:

 

czy osoba zajmująca się animacją musi równie dobrze znać się na modelowaniu, oświetleniu i renderingu ?

 

Nie, osoba która zajmuje się animowaniem nie musi dobrze znać się na modelowaniu, oświetleniu i renderingu. Ważne by znała podstawy. Jak będzie dobrym animatorem to pracę jako specjalista znajdzie bardzo szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość nightowl

Dzięki, każda Wasza wypowiedź daje mi do myślenia. Grafik pewnie uczy się całe życie, a jeśli chodzi o 3D to jest się czego uczyć, jednak ja chciałbym być naprawdę dobry w jednej chociaż dziedzinie. Żeby się porządnie wszystkiego nauczyć życia by nie starczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, każda Wasza wypowiedź daje mi do myślenia. Grafik pewnie uczy się całe życie, a jeśli chodzi o 3D to jest się czego uczyć, jednak ja chciałbym być naprawdę dobry w jednej chociaż dziedzinie. Żeby się porządnie wszystkiego nauczyć życia by nie starczyło.
to zależy czy masz do tego talent i smykałke jeden się nauczy w poł roku a drugi nie da rady przez całe życie. Zainwestuj w ksiązke animacja :) na froncie nie dawno była jakaś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności