Skocz do zawartości

skalowanie obiektów - max 2011


Yarek68

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Mam problem ze skalowaniem. Chciałbym przeskalować boxa i raz \nie wiem czemu i dlaczego\ skalując po osi x skalowanie jest symetryczne\zmienia się wymiar po prawej i lewej stronie po równo\ a innym razem skalując po boku x zmienia się tylko jedna strona, druga jest niezmienna?

 

Przykład : Mam dwa, jednakowe boxy obok siebie, zsunięte ze sobą. Chciałbym wydłużyć \przeskalować\ prawego boxa w prawo, ale żeby lewy jego bok ciągle dotykał tego lewego. Proszę o pomoc.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Skalowanie czasem działa w jednej osi, gdyż jak właczysz skalowanie (klawisz R) i klikniesz w jedną z osi, to skalowanie odbedzie się po tej osi. Jak klikniesz w środek między osiami to skalowanie będzie po wszystkich, popróbuj klikać w różne miejsca na znaczniku osi i zobacz co się dzieje.

Tak samo jest z rotacją i move.

 

Jeszcze jedna rzecz, jak klikniesz klawisz R kilka razy pod rząd, zauważ, że ikona skalowania na górze na pasku się zmienia, to znaczy że są różne tryby skalowania, np skalując po osi x w górę, względem osi y skalowanie następuje w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt skalowany jest względem pivota. Kliknij w górnym menu Hierarchy (ikonka z jednym większym kwadracikiem i trzema mniejszymi) następnie affect pivot only, i za pomocą narzędzia move przesuń go, teraz kliknij Pivot. Poeksperymentuj z tym, a poczujesz jak to działa.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ten pomysł ze zmianą pivota jest chyba rozwiązaniem problemu ze skalowaniem. Jeszcze mało go czuję, ale parę razy udało mi się już odpowiednio przeskalować/zmieniąjąc położenie pivota/ obiekt w odpowiednim kierunku.

 

dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności