Skocz do zawartości

Animacja 3D: Kwiecisty bezkres


Gość Tommy_TGCG

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Tommy_TGCG

Witam!

 

Grafikiem 3d jestem od dość dawna, ale jak dotąd utrzymywałem minimalny poziom aktywności na forach :). Postanowiłem jednak nadrobić nieco stracony czas i zaprezentować kilka rzeczy, które dotąd zrobiłem.

 

Pierwsza, mniej więcej z połowy 2009 roku, to 2-minutowa sekwencja do spektaklu dla dzieci "Świat Bastiana" wystawianego w warszawskim teatrze Rampa, w reżyserii Teresy Kurpias, ze scenografią Ilony Zajączkowskiej i muzyką Marcina Kuczewskiego. Fabuła przedstawienia oparta była na powieści "Niekończąca się historia" Michaela Ende.

 

Moim zadaniem było stworzenie 2 projekcji - planu zerowego, wyświetlanego na tiulu przed sceną, oraz właściwej projekcji wyświetlanej na ścianie za sceną i aktorami. Schemat w załączniku.

 

Pod linkiem główna projekcja:

 

 

Całość zrobiona w 3ds max Particle Flow z rozszerzeniami Pflow Tools 1 i 3. Materiałami wyjściowymi był fragment scenariusza z dialogiem rozpisanym co do sekundy i muzyka.

 

Ograniczenia Pflow zmusiły mnie do napisania kilku skryptów, m. in. tworzących i przemieszczających światła, losujących rodzaj kwiatów i zapamiętujących w pliku wyniki, numerujących i grupujących cząsteczki oraz paru innych.

 

Była to moja pierwsza praca w pflow, programistą maxscript jestem też okazjonalnym = szybko okazało się, że zagadnienia techniczne nie pozwalają mi dopracować efektu estetycznego tak, jak by chciał. Ale ostatecznie byłem zadowolony z wyników, klienci również.

 

Jest "trochę" artefaktów - aliasing na niektórych kwiatach, post-produkcyjny DOF niezupełnie dał radę... ale charakter projekcji w teatrze ukrył te niedoróbki.

 

Swojego czasu myślałem o Making of, przestrzegającym przed paroma zasadzkami w Pflow, na które wpadłem w trakcie produkcji. Miałby się nazywać "Jak NIE robić kwiatów w Maxie" ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

wyglada koszmarnie. ale technika sceniczna pokazywana tak po prostu na ekranie nie robiła nigdy wrazenia. Natomiast w teatrze mysle ze widok był interesujący i dodawał magii. Duzy plus za rozwijanie tego elementu. Rozmawiałem ostatnio z wlascicielem teatru w Wawy i wiem, ze jest naprawde niezły renesans dla spektakli, zaistniało wiele prywatnych scen pokazujących alternatywne podejście do sztuki dramatycznej i jej oprawy audio wizualnej i co ciekawe bilety wyprzedają się na kilka mies przed spektaklem (moze nie wszędzie a tylko oni tak mieli). Ogólnie mowiąc duży plus za pracę w ciekawym tworzywie jakim jest scena, żałuję ze nie można tego zobaczyć na żywo. Tym 'koszmarnie' sie nie przejmuj - nie da sie tego pokazac ludziom przed monitorem, to jak tlumaczyc daltoniscie ze nie ulozyl kostki Rubika w 6sekund.

Edytowane przez olaf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka.

 

Efekt koncowy calkiem calkiem. Szczegolnie ze to projekcja do teatru i nie ma co oceniac strony kolorystyczno-wizualnej na ekranie monitora. Szacun za poradzenie sobie z aspektem technicznym, bo PFlow pozostawia wiele do zyczenia. Gratulacje ukonczenia calosci i zamkniecia tematu z zadowoleniem obu stron. Lekki flickering na kwiatkach pewnie nie przeszkadzal na tiulu.

Napisz w jakiej rozdzielczosci docelowo to jest wyswietlane. Projekcja przednia czy tylna? Ciekaw tez jestem jakim dysponuja projektorem w tym teatrze.

Ja robilem projekcje do Teatru Roma i Wielkiego, wiec wiem jak ciezko dopasowac wszystkie czesci ukladanki (szczegolnie wizje artystyczna).

Ciesze sie ze temat sie rozwija i animacja wkrada sie do sztuki klasycznej jaka jest teatr :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Tommy_TGCG

Dziękuję za komentarze!

 

@ola-f - fakt, oglądane tak na monitorze to może broni się pierwsze 45 sekund, potem jest gorzej, ale na żywo było fajnie, efekt głębi działał. Pocieszam się, że dla dzieci taka naiwna estetyka jest do przyjęcia, dziatwa na próbach wykazywała entuzjazm. Zastosowana technika - Pflow - minimalizował możliwości kompozycji kadru - losowy kształt kwiatów.

 

@TuF - Rozdzielczość tylko DVD, sprzęt którym dysponował teatr był bardzo skromny. Do tego całość była oglądana na tiulu/ przez tiul, więc jeszcze traciło na ostrości. Co do Pflow - najpierw wydawał mi się świetnym rozwiązaniem, a potem okazał się przeszkodą, następnym razem modelowałbym te łodygi i animował wzrost, a partikli użył tylko do efektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość baastyan

Fajna animacja. Początek ma fajny agrarno-baśniowy klimat :) no i muza naprawdę dobrze współgra z obrazem. pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności