Skocz do zawartości

fly3Dmap - mapy w 3D, wirtualne zwiedzanie


Gość Deith

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu w trakcie tworzenia i już w sumie wykończenia ma miejsce projekt o nazwie fly3Dmap.

 

http://fly3dmap.com/

 

Niedawno nawet pojawił się filmik promujący przedsięwzięcie:

 

Oczywiście jest on głównie skierowany do potencjalnych klientów, ale prezentuje co ma w ofercie fly3Dmap.

 

Ważniejsze jest jednak pytanie - co to jest? Jest to pomysł na stworzenie wirtualnych map zabudowanych budynkami w 3D. Dalej nic to nie mówi? Po co to? Projekt ma na celu stworzenie wirtualnych miast z naszego pięknego kraju, które wypełnione będą (zamówionymi) budynkami w 3D. Pozwoli to na wirtualne zwiedzanie ulic. Oczywiście lepiej zobaczyć coś na własne oczy, ale np. szukając jakiejś ulicy łatwo się zorientować czy trafiliśmy dowiadując się wcześniej dzięki stronie (lub stronie partnerskiej) jak dana ulica wygląda. Wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym. Nie jest to jakieś doczytywanie zdjęć jak na PKT, które nie pozwalają obejrzeć budynku z dowolnej strony, w krótkim czasie.

 

Myślę, że miejsce na informację o czymś takim jest wprost idealne, bo gdzie jak nie na forum o grafice komputerowej użytkownicy mają największą styczność z innowacyjnymi pomysłami oraz modelowaniem obiektów.

 

Odstrasza pewnie okienko proszące o instalację pluginu, ale Unity3D prowadzi już rozmowy m.in. z Googlami o natywne wbudowanie ich aplikacji w przeglądarkę Google Chrome. Chociaż na Max3D pewnie większość osób ma tą aplikację już od dawna zainstalowaną ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Unity odstrasza. I chodzi tu o przeciętnego usera a nie osobę która 3D się zajmuje. Poza tym rozumiem że niejako pomysł to zdublowanie google earth w celach komercyjnych. Nie bardzo rozumiem po co. Ale na tym się nie znam.

 

Reklamówka słaba - przeciętny klient kompletnie nie będzie wiedział o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reklamówka słaba - przeciętny klient kompletnie nie będzie wiedział o co chodzi.

 

przyznam ze mam podobne odczucie. Nie chodzi mi o samo wykonanie graficzne, tylko o tresc. Gdybys nie napisal tutaj w poscie co robi firma, to z tego filmu bym sie chyba nie domyslil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie przykłady. Widziałem już podobny pomysł na stronie developera gdzie można było zobaczyć osiedle 3d w googleearth, był do tego link.

Przykłady? Na stronie jest demo przykładowego fragmentu mapy. Poza tym osiedle w 3d w google earth to co innego niż miasta (miasto to kilka osiedli tak definiując ogólnie)

 

Unity odstrasza. I chodzi tu o przeciętnego usera a nie osobę która 3D się zajmuje. Poza tym rozumiem że niejako pomysł to zdublowanie google earth w celach komercyjnych. Nie bardzo rozumiem po co. Ale na tym się nie znam.

 

Reklamówka słaba - przeciętny klient kompletnie nie będzie wiedział o co chodzi.

Czemu Unity odstrasza? Pytanie z czystej ciekawości, bo ja tylko pytam ludzi co o tym sądzą.

 

Mam nadzieje, że nie wydaliście na to dużych pieniędzy :).

Jak wyżej, zostałem tylko poproszony o pozyskanie opinii ludzi co o tym sądzą, a najlepiej zbadać kilka środowisk poza np. fotką.pl ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unity odstrasza dlatego że to dość duży plugin, który trzeba zainstalować i nie daj boże skonfigurować. Ja nie mam zainstalowanego ponieważ nie będę sobie systemu zaśmiecał żeby obejrzeć jedno osiedle. To błędne koło, ale niestety tak to działa (nie instaluje bo jest niepopularne (dev), jest niepopularne(dev) bo nikt nie instaluje). Było już od groma narzędzi do obsługi 3D instalowanych jako pluginy pod przeglądarkami i niestety żadne się nie sprawdziło właśnie z tego powodu że ludzi odstręczało instalowanie dodatku który nie był rozpowszechniony. Dopóki nie pojawi się zunifikowana metoda realizowana przez przeglądarki albo flashowe, dobre 3D, to niestety dalej będziemy jechać na 2D.

 

Google earth zawiera modele 3D - szczególnie większych aglomeracji o ile się nie mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałaby się jakaś galeria bo obejrzałem film i nic nie zobaczyłem ciekawego ale z zainstalowałem jednak wtyczkę i powiem szczerze, że kiepsko to wygląda. Niby 3d ale płasko bo nie stosujecie cieniowania żadnego. Mało realnie. Różna skala tekstur i bardzo powtarzalna. Mi osobiście nie podoba się i nie widzę tu żadnej konkurencji dla googla. Poruszanie się po mapce nie jest za specjalnie dobre jak dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi też się to nie podoba i nie rozumiem, czemu nie robią tego dla googli tylko wybierają się z motyką na słonce tworząc jakiąś alternatywną aplikację wymagającą instalowania jakiś pluginów, ladującą się i do tego w ostateczności niczym nie zachwycającą. ja myślałem, że jak już, to bedzie wszystko, ulice, znaki, drzewa itd. to rozumiem, ale płaskie wektorowe mapy z kilkoma otexturowanymi boxami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jako że jestem twórcą (grafikiem i programistą niestety) fly3Dmap chciałby również zabrać głos :) Otóż:

 

1. Nie jesteśmy konkurencją dla GoogleEarth, bo GoogleEarth nie jest popularny w Polsce.

2. Google Earth nie działa w przeglądarce tak samo jak Unity bez instalcji wtyczki

3. Modele na Google Earth są wrzucane przez każdego i wymagają dosć długiej moderacji, my oferujamy modele w krótkim czasie.

4. Modele w demo są starymi modelami, majacymi juz poand rok, keidy to na max3d.pl była moda na robienie budynków low poly. I fakt, nie powalają. Ale to się zmieni. Piszę to sam i programuje już rok i szczerze rzygam tym już i wiem co trzeba dociągnąć. Dajcie nam czasu jeszcze.

5. Nie wiem czy słyszaliście o Molefill we Flashu? Flash będzie natywnie wspierał GPU, a Unity będzie mieć możliwość publikacji do Molehill pod Flasha. Unity stanie się tak jakby silnikiem pod Flasha. Co oznacza że 99% użytkowników internetu zobaczy nasze mapy.

6. "Google earth zawiera modele 3D - szczególnie większych aglomeracji o ile się nie mylę." Tak, ale nie Polskich. Ile budynków w GoogleEarth z Polski znacie? Owszem w USA są całe algomeracje, ale w Polsce?

7. "Unity odstrasza". Bzudra że Unity waży dużo. Waży mniej niz flash i krócej sie instaluje. Nie wymaga konfiguracji i nie wymaga przeładowania przeglądarki.

8. Zumi robi 3D? Chyba jednak Street View. Google w Polsce ma takie zaplecze, że jak zapytałem się ich pracowników o Google Static Maps API to nie wiedzieli nawet że maja taką usługę. Tak samo z Bing Maps API w polskich oddziałach Microsoftu.

9. Niestety wydaliśmy dużo pieniędzy i jeszcze wydajemy, ale mamy juz też pierwsze kontrakty z agencjami nieruchomości i prezydentami miast między innymi Katowice :)

10. "ja myślałem, że jak już, to bedzie wszystko, ulice, znaki, drzewa itd. to rozumiem, ale płaskie wektorowe mapy z kilkoma otexturowanymi boxami?" nie od razu Rzym zbudowano ;)

Edytowane przez Pilot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czemu Unity odstrasza? Pytanie z czystej ciekawości, bo ja tylko pytam ludzi co o tym sądzą.

 

 

Nie podzielam tej opinii, że Unity odstrasza. Sam ostatnio wysłałem do różnych klientów około 10 wizualizacji, które zamiast tradycyjnie w postaci obrazków statycznych, tym razem zrobiłem w postaci interaktywnych animacji (walkthrough/walkaround/orbit) w Unity3d. Ku mojemu zaskoczeniu nie tylko miałem żadnej reklamacji i nikt nie miał problemów z odtworzeniem, a wszyscy byli raczej pozytywnie zaskoczeni. Technologia Unity rozpowszechnia się obecnie bardzo szybko. Od dłuższego już czasu Google Chrome ma natywnie wbudowane pluginy do Unity, podobnie jak do Flasha. Z kolei mnie zajęło to naprawdę niewiele więcej czasu niż przy podejściu tradycyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności