Skocz do zawartości

Scena 3d: drewniana podłoga - brak bumpa i rozmazanie


ladypoison

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie robienia sceny wewnętrznej i jak zwykle zaczęłam bawić się ujęciami z bliska przedmiotami ze sceny.

 

Problem jest taki, że nie wychodził mi ani bump ani displacement na podłodze przy ustawieniach materiału i environement:

ustawieniadrewna.png

 

ustawieniaenvironement.png

 

 

Poza tym, podłoga na pierwszym planie jest jakby rozmazana, co wcześniej nigdy mi się nie zdarzyło. Co może być przyczyną?

 

 

68374734.jpg

 

 

@Vega: proszę o wybaczenie, więcej się to nie powtórzy ;)

Edytowane przez ladypoison
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 20
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Poprawiłam i blur i dodałam światło kierunkowe (tak by obejmowało tylko podłogę). Podkręciłam światło, jednak zastanawiam się czy nie za słabo, przy Daylightcie powinnam chyba mega podkręcić. Poprawiłam też postałe rzeczy, dodałam ściereczko-podobne-coś, jednak podłoga chyba jest jak była :(

 

8gamma22filtr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że mam źle przygotowany bump i displace jest wysoce prawdopodobne, ponieważ nie do końca wiem, jak to się robi.

 

CHcę tylko pokazać, że na innym ujęciu (poza dziwną falą na lewej desce) podłoga wydaje się być ok. Jedynie z bliska się rozmazuje, z pewnego kąta kamery.

 

9forum.jpg

 

I przy okazji, zna ktoś ciekawszy sposób na zrobienie dywanika włochatego niż displacement? Czy po prostu mam tu zły disp i trzeba trochę pogrubić ziarno (?)

 

Bump i disp do drewna (jak tak teraz na to patrzę to faktycznie zły ten disp, znacie dobry tutorial do tego?)

 

bumpgn.jpgdispn.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę na opak Ci to wyszło - disp powienien byc zdecydowanie bardziej kontrastowy. Pamiętaj: co jaśniejsze to wyżej i odwrotnie. Twoja mapka jest mało kontrastowa więc w rezultacie płaska i to widać na renderach. W kolorowej teksturze przerwy pomiędzy deskami powinny wyraźnie(lepiej lub gorzej) odznaczać się od reszty. Pozaznaczaj je, zrób czarne, resztę natomiast wyciągaj w górę (rozjaśnij) nawet do całkowitego białego.

 

Jeśli masz problem ze zrobieniem zaznaczeń, po prostu stwórz czarny wąski prostokąt, a następnie poprzez kopiowanie porozmieszczaj go tam gdzie powinny być szpary (+lekki blur bo to stare deski).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz dwa pakiety tekstur podłogi które zrobiłem które mozesz wypróbowac mapy dif , bump i ref bumpa mozesz wsadzic do displa http://www.fileserve.com/file/rmu3ZgV/tekstury.rar najwyzej pokoloruj mapy dif jak ci bedzie pasowac. A wogóle przerzuc sie na vraya tam jeszcze bedzies miałmodyfikator vraydisplcement i nie bedziesz musiała wsadzac displa w materiał tylko w powierzchnie przedmiotów

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na displacemencie możesz odwzorować realną geometrię a na bumpie nie. Dlatego robiąc mape displacement bierz pod uwagę realny wygląd materiału jaki chcesz stworzyć bo każdy odcień szarości to inna rzędna wysokości. W Twoim przypadku przyjmując np. że deski są grube na 2,5cm to szczeliny między deskami powinny być czarne a miejsca koło sęków aby były lekko zniekształcone powinny być najwyżej w odcieniu szarości około 220-tu. Da ci to zagłębienie w tym miejscu na 0,3 cm. Pooglądaj mapy displacement dachówek to bardziej będziesz wiedziała o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, wiem, autocada mam opanowanego, nawet dziergam projekty dla leniwych studenciaków ;)

 

Nałożyłam Twój materiał, kombinowałam z różnymi ustawieniami, najlepszy efekt jaki udało mi się osiągnąć to:

 

10gc.jpg

 

Twój materiał jest za ciemny do tej sceny i mało widać, ale jak na mój gust już nie rozmazuje. Więc to ja mam coś źle w mapie displ. No i wyszło przy okazji że chyba źle jest ustawione światło (?) bo są takie refleksy brzydkie na podłodze... Chyba, że bym całkiem usunęła glossines ale wtedy będzie taki matowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności