Skocz do zawartości

Zestawienie GPU 3D max 2012 (Cena Wydajność )


Gość RafalPL

Rekomendowane odpowiedzi

Nadszedł czas aby rozwiać wszystkie wątpliwości w segmencie średnich kart graficznych. Prawda taka ze dzisiaj upolowałem trzy sztuki plus moja czwarta.

 

Platforma testowa nie będę się rozpisywał chyba ze kogoś to naprawdę interesuje napisze tylko ...

 

Intel I7 3930K @4.2ghz

32gb ddr3 1600mhz

 

W zasadzie do maxa to tyle najwazniejsze.

 

Karty (GPU)

 

Workstation

PNY Quadro 600

Nvidia Quadro FX4600

-------------------------

Gaming

Gigabyte Radeon 6850

PNY Geforce 550Tit

 

dscn4511large.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Sceny przygotowane do testow.

 

Spaceship | Planet Mars

 

Scena: Spaceship

 

wykres1d.png

 

Scena : Mars Planet

 

nitrous2.png

 

Wykres

Słabe karty Quadro wypadają blado na tle kart przeznaczonych do gier niestety nie jest tak fajnie jak by się chciało. Problem leży w sterownikach certyfikowanych, co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego a to ze, jeżeli cos będzie się wieszać albo działać nie tak jak powinno to niestety trudno tyczy sie to kart na rynek gier. Natomiast karty typu Quadro czy FirePro posiadają certyfikowane sterowniki, które maja pełne wsparcie dla tego typu programów.

 

Co zauważyłem

Karty z przeznaczeniem do gier

Błędy przycięcia (przycięcia przy obracaniu elementu), brak przeleczenia z Nitrous do Open GL, błąd przy zaznaczonej opcji (Ignore Backfacing po mimo zaznaczenia (nie działa), czasami max się wykszacza i wyskakuje błąd z jakimiś plikami DLL od sterowników.

 

Inne tryby

Direct3D, Open GL tutaj korona należy do Quadro po prostu deklasują karty do Gaming-u stabilnością i działaniem chociaż jestem ciekawy jak z FirePro.

 

UWAGI

Przewaga Quadro zaczyna się od 5mil Poly tutaj inne karty nie dają sobie rady.

 

 

Podsumowanie pierwszego testu

Jaka kartę wybrać do 3d max myślę ze po mimo karty do gier działają (niby) lepiej tak naprawdę nic nie rozstrzyga wystarczy mocniejsze Quadro np. 2000 i nawet GTX 580 mięknie, pozostaje jeszcze budżet każdego z was.

 

Wiec jak ?

Jeżeli był by to inny program poleciłbym FirePro w 3d max faworyzowane są karty od NVIDIA.

 

Polecane

Na pewno Geforce GTX 480 200 Dolarów US

Quadro 600/2000/4000 ceny 130/399/750 Dolarów US

FirePro V5900/W5000 430/--- Dolarów US

 

Wszystko zależy od sceny i od naszych umiejętności w optymalizacji jej, bo po przestawieniu na Direct3d na Quadro 600 mamy po 350FPS a na Geforce zaczynają się schody.

 

Dla czego Geforce GTX, 480 ponieważ oferuje najwyższa moc obliczeniowa dla 3D Max każda nowsza karta działa już wolniej (Najlepsza seria). GTX580 jest o ponad 160dol droższy dla tego nie będę polecał, bo wydajność ta sama.

 

Z kart, które testowałem polecam miejsce …

 

1 Quadro 600 błędy nie stwierdzam / w Direct3D rozwija skrzydła

2 Radeon 6850 Średnio 20/30 klatek mniej niż u NV/Brak Cuda/drobne błędy w działaniu sterowników.

3 Quadro FX4600 błędy nie stwierdzam / w Direct3D rozwija skrzydła. Jest wydajniejsza od Quadro 600 tylko ok3/6%.

4 Geforce 550Tit Najszybsza w teście ale błędy Ignore Backfacing /Czasami max się wykszacza i wyskakuje błąd z jakimiś plikami Direct3D itd. Znam to z Geforca 250/260.

 

 

Sterowniki wpływ na wydajność nowe nie oznacza lepsze.

Poprawa testu przybyło wydajności z czego jestem zadowolony ;)

 

MAX/MIN FPS

 

driverlt.jpg

 

 

Jeżeli chcemy cieszyć się pełna wydajności serii Quadro musimy wchodzić na stronę Autodesk i z stamtąd pobierać driver-y odpowiednie dla danej wersji Maxa.

 

Strona

 

http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/syscert?id=18844534&siteID=123112

 

Dodatkowo można sobie zobaczyć które karty przeznaczone do gier są wspierane dla trybu Nitrous + Direct.

 

[TABLE=class: cert_results_table results]

[TR]

[TH=class: ratting]Rating

[/TH]

[TH]Card

[/TH]

[TH=class: generation] Generation

[/TH]

[TH=class: memory]Memory (MB)

[/TH]

[TH=class: type]Type

[/TH]

[TH=class: last]Manufacturer

[/TH]

[/TR]

[TR]

[TD=class: first]cert_rec.gifcert_cert.gif

[/TD]

[TD]NVIDIA Quadro 2000

[/TD]

[TD] Fermi

[/TD]

[TD]1024

[/TD]

[TD]Workstatio

[/TD]

[TD] NVIDIA

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: first]cert_rec.gifcert_cert.gif

[/TD]

[TD]NVIDIA Quadro 4000

[/TD]

[TD] Fermi

[/TD]

[TD]2048

[/TD]

[TD]Workstation

[/TD]

[TD]NVIDIA

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: first]cert_rec.gifcert_cert.gif

[/TD]

[TD]NVIDIA Quadro 5000

[/TD]

[TD] Fermi

[/TD]

[TD]2560

[/TD]

[TD]Workstation

[/TD]

[TD]NVIDIA

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: first]cert_rec.gifcert_cert.gif

[/TD]

[TD]NVIDIA Quadro 600

[/TD]

[TD] Fermi

[/TD]

[TD]1024

[/TD]

[TD]Workstation

[/TD]

[TD]NVIDIA

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: first]cert_rec.gifcert_cert.gif

[/TD]

[TD]NVIDIA Quadro 6000

[/TD]

[TD] Fermi

[/TD]

[TD]6144

[/TD]

[TD]Workstation

[/TD]

[TD]NVIDIA

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: first]cert_rec.gifcert_cert.gif

[/TD]

[TD]NVIDIA Quadro FX 1800

[/TD]

[TD] Tesla

[/TD]

[TD]768

[/TD]

[TD]Workstation

[/TD]

[TD]NVIDIA

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: first]cert_rec.gifcert_cert.gif

[/TD]

[TD]NVIDIA Quadro FX 3800

[/TD]

[TD] Tesla

[/TD]

[TD]1024

[/TD]

[TD]Workstation

[/TD]

[TD]NVIDIA

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: first]cert_rec.gifcert_cert.gif

[/TD]

[TD]NVIDIA Quadro FX 4800

[/TD]

[TD] Tesla

[/TD]

[TD]1536

[/TD]

[TD]Workstation

[/TD]

[TD]NVIDIA

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: first]cert_rec.gifcert_cert.gif

[/TD]

[TD]NVIDIA Quadro FX 580

[/TD]

[TD] Tesla

[/TD]

[TD]512

[/TD]

[TD]Workstation

[/TD]

[TD]NVIDIA

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: first]cert_rec.gifcert_cert.gif

[/TD]

[TD]NVIDIA Quadro FX 5800

[/TD]

[TD] Tesla

[/TD]

[TD]4096

[/TD]

[TD]Workstation

[/TD]

[TD]NVIDIA

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: first][/TD]

[TD]NVIDIA GeForce 8800 GT

[/TD]

[TD] 8 Series

[/TD]

[TD]256

[/TD]

[TD]Consumer

[/TD]

[TD]NVIDIA

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: first][/TD]

[TD]NVIDIA GeForce GT 220

[/TD]

[TD]200 Series

[/TD]

[TD]1024

[/TD]

[TD]Consumer

[/TD]

[TD]NVIDIA

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: first][/TD]

[TD]NVIDIA GeForce GTS 250

[/TD]

[TD]200 Series

[/TD]

[TD]1024

[/TD]

[TD]Consumer

[/TD]

[TD]NVIDIA

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: first][/TD]

[TD]NVIDIA GeForce GTX 285

[/TD]

[TD]200 Series

[/TD]

[TD]1024

[/TD]

[TD]Consumer

[/TD]

[TD]NVIDIA

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: first][/TD]

[TD]NVIDIA GeForce GTX 295

[/TD]

[TD]200 Series

[/TD]

[TD]1792

[/TD]

[TD]Consumer

[/TD]

[TD]NVIDIA

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: first][/TD]

[TD]NVIDIA GeForce GTX 465

[/TD]

[TD]400 Series

[/TD]

[TD]1024

[/TD]

[TD]Consumer

[/TD]

[TD]NVIDIA

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: first][/TD]

[TD]NVIDIA GeForce GTX 480

[/TD]

[TD]400 Series

[/TD]

[TD]1536

[/TD]

[TD]Consumer

[/TD]

[TD]NVIDIA

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: first][/TD]

[TD]NVIDIA GeForce GTX 580

[/TD]

[TD]500 Series

[/TD]

[TD]1536

[/TD]

[TD]Consumer

[/TD]

[TD]NVIDIA

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

 

Jeżeli nie ma twojej karty na liście możesz, ale nie musisz mieć problemy z działaniem maxa oczywiście należy pobrać sterownik z tej strony, który został sprawdzony nie pobieramy sterowników ze stron producenta.

Edytowane przez RafalPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 27
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jak bedzie trzeba to moze i ja przylacze sie i zrobie jakis tescik, a w sumie mam na czym.

Tylko dokladnie musisz przedstawic sposob testowania.

Jesli praca w viewporcie to musisz podac dokladne ustawienia (proponuje defaultowe jak po zainstalowaniu maxa)

Jesli rendering to proponuje Iray, a takze vray.

Przy iray jestes w stanie zobaczyc jak skaluje sie dana grafa wraz z procesorem, bo mozna renderowac rownolegle lub tylko na gpu/cpu

Edytowane przez kitamo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcecie moge rzobic test Gefoca 8800GT przerobionego na Quadro FX3700 taki osobny porownawczy a do konca roku jeszcze bedzie pare testow

 

 

Test Quadro 600 zostanie poprawiony z powodu mojej winy mianowicie karta oferuje wydajnosc 10x wyzsza lecz ja niezauwazylem jednej mojej wpadki (Sterowniki) w sobote przekonacie sie co bylo nie tak

Edytowane przez RafalPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test ciekawy, ale czyta sie beznadziejnie: brak interpunkcji oraz powazne braki w znajomosci jezyka (pisownia).

 

Widzę i jestem świadomy tego w dodatku się odzwyczaiłem bo nie mieszkam w Polsce. Ale się nie poddaje.

 

- - - Updated - - -

 

@RafalPL czy jest szansa na wrzucenie sceny testowej dla porównania?

 

Która, mars czy statek?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafal,

 

Interesujacy test i chetnie sie przylaczam do tematu.

Mozna ktoras z tych scen skads sciagnac? Moze mailem moglbys przeslac?

Dobrze rozumuje, ze liczby na wykresach to klatki na sekunde (FPS)?

Czyli tak slaba karta jak 550ti wszystkich polozyla..ciekawe, ciekawe.

 

Sprawdzilbym u siebie i porownal z tym, co Ty tu przetestowales - sam stoje przed zakupem wlasnie jakiejs karty w tym przedziale cenowym (maksymalnie ati 7850), pytanie tylko na ile to ma sens wydawac tyle pieniedzy. Granie w gry mnie malo obchodzi, a juz szczegolnie na poziomie rozdzielczosci 2500x1900..bo to jakis marketingowy belkot. W full hd sie robi filmy i juz ludzie i tworcy narzekaja, ze jest obraz za ostry..

Edytowane przez kielbasa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze dwa pytania - polecasz gf480 jako najlepsza serie, ale nie ma go na wykresach. Daloby rade, zebys to uzupelnil?

Piszesz takze, ze dla quadro600 rekomendacja na 1 miejscu, a sposrod wszystkich wypadl najgorzej, jednoczesnie mowiac, ze w Direct3d rozwija skrzydla. Moze moglbys w takim razie test w trybie Direct3d tez zrobic?

No i w tym wszystkim najbardziej intrygujace jest to, ze nowa wersja karty Nvidii z segmentu entry level, odradzana przez innych jako Keplerowy szajs do Maxa, najlepiej sobie radzi jezeli chodzi o szybkosc wyswietlania viewportu...

Edytowane przez kielbasa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kepler to nie szajs, jesli chodzi oczywiscie o viewport bo tutaj wypada bardzo dobrze. Czego innego ludzie oczekiwali jestli chodzi o rendering bo tutaj kepler nie jest tak wydajny jak jego poprzednik. W tym wypadku taki 660Ti porownac mozna do gtx480 lub troche wyzej, a gtx680 jest nieco wolniejszy od GTX580

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale zeby az tak w tym przypadku pobijal Quadro 600... ? Karte, ktora jest do tego przeznaczona?

Taki watek bardzo by sie przydal, tylko w jeszcze bardziej szczegolowym wydaniu. Osoby ktore stoja przed faktem zakupu karty, mialyby czarno na bialym, czego sie po jakiej karcie spodziewac - byloby po prostu od razu wiadomo, na ile wydawanie wiekszej gotowki jest tu uzasadnione.

 

Poki co dziwnie to wyglada i wniosek z tego testu nasuwa sie taki: do 5mln polys plynnie dziala we vieportach w 3ds MAx tylko slaba karta i to przeznaczona do czego innego, natomiast karte profesjonalna sie kupuje, jak sie ma sceny powyzej 5mln polys, bo z mniejszymi scenami sobie nie radzi......12Fps Quadro vs 56 (550ti). Ile wiec mialaby Quadro w przypadku bardzo duzej sceny?

3 FPS, i znaczyloby, ze deklasuje inne karty, bo 550ti bedzie mial 0,5FPS ?

 

Chyba by dobrze bylo, gdyby autor uzupelnil test o tryb Direct3d, w ktorym rzekomo karta Quadro wymiata, wtedy mozna by porownac oba te tryby do siebie, i jeszcze dodatkowo to sprawdzic w wiekszych scenach, czyli powyzej tych 5mln.

Inaczej troche nie bardzo wiadomo, na podstawie czego takie podsumowanie i czemu q600, poza faktem, ze dobrze wyswiela obiekt z zaznaczonym 'ignore backfacing', jest na 1 miejscu (rozpatrujac oczywiscie taki przedzial cenowy i taki sposob testowania).

Zdaje sobie sprawe, ze wydajnosc we viewportach nie zalezy tylko od ilosci 'polys', ale jakas metodologie trzeba przyjac. Jezeli jest ta sama dla kazdej karty, mozna juz wtedy jakies obiektywne wnioski wyciagac.

Edytowane przez kielbasa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No racja, 550ti to jeszcze nie kepler, ale sens jest ten sam - to slaba karta do gier, ktora bije quadro na glowe.czemu?

Natomiast gdzie ja sie rozpisuje o wspanialosci quadro? Wrecz przeciwnie, ja raczej zapytuje na jakiej podstawie zasluzyla ona w tym tescie na az 1 miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość RafalPL

Wtrącę się nikt nie wziął mojej wpadki ze sterownikami pod uwagę dodałem tam takie dwa słupki i należy porównywać to ze GF 550.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co w tym dziwnego ze 550 bije na głowę, przeciez te quadro 4600 i 600 to już antyki...Do tego max śmiga w DX a quadro chyba najbardziej zoptymalizowane pod openGL. Co do chwilowego przycinania na GF to w maxie 2013 naprawili, u mnie nie przycina:)

Edytowane przez mafida
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość RafalPL

Sceny juz przerobilem bo bylem w trakcie trwozenia wiec nie mialem czasu zbytnio na to wszystko. Karty dostalem na jeden dzien a byla juz noc wiec mialem zasadniczo tylko z godzine na wkladanie kazdej karty.

 

Wszystko bylo robione bardzo szybko na kazdej karcie pracowalem przez 1h rozbudowywujac scene.

 

Nie mam maxa 2013 nie wiem jak tam dziala to wszystko w przyszym roku zaktualizuje maxa i karte to umieszcze tutaj nowe testy i dla wszystkich dostepne.

 

Karty przeznaczone do gier owszem dzialaja szybciej wyswietlaja wiecej FPS ale przy wiekszej ilosci Poly przegrywaja bo gora sa sterowniki dla kart Quadro.

 

przepraszam za brak pl znakow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, glownie wina sa sterowniki a nie wydajność samej karty. Owszem starsze quadro vs starsze gtxy zawsze dawaly lepsza wydajność przy uzyciu tych pierwszych ale nie we wszystkich przypadkach. Pod opengl quadro daje sobie rade znacznie lepiej bo ma lepiej zoptymalizowane sterowniki, w d3d owszem jest roznie na roznych kartach.

Wydajnosc quadro w niektórych zastosowaniach przy obliczeniach była wyzsza (sterowniki quadro odblokowują kilka istotnych funkcji) jednak taki choćby vray rt nie wykorzystuje ich i na gtxach wydajność jest wieksza bo maja wyższe taktowanie i wieksza przepustowość pamięci.

 

Jeśli idzie o keplera to jego wydajność przy wykorzystaniu podwojnej precyzji jest nizsza bo GTX to karta przystosowana do gier czyli przy obliczeniach pojedynczej precyzji. Teraz nvidia nie tylko blokuje sterownikami możliwości swoich ukladow po to by sprzedawac drożej karty do zastosowan profesjonalnych, teraz robia cale chipsety przeznaczone na rynek konsumencki i ten profesjonalny. Teraz obecnie w keplerze nie ma jako takiego odpowiednika dla quadro, jest tesla. Jak wyjdzie pelny kepler to pewnie pojawia się konkrety w postaci quadro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość RafalPL

Dla testu spaceship było cos koło tego 80/160 nie napisze dokładnie/ w iray ładnie renderująca bez problemowo i działa nawet mało problematycznie jeżeli ściągnie się sterowniki ze strony autodesk te które są dla tego modelu i wersji maxa z której korzystamy, one maja największy wpływ na działanie kart. Dziala jak Quadro 4000 +/-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki.

Ale to znaczy, ze pod 480 sa specjalne sterowniki dla 3ds MAxa? myslalem, ze tylko quadro jest tak wspierane..

 

Po przejrzeniu tych rosyjskich wynikow, niby widac pewna powtarzalnosc, ale np nie do konca sie potwierdza to, co wyszlo u Rafala, ze 550ti jest znaczaco lepsza w tym temacie od 6850. Tam 550ti wypada w ogole slabo.

Edytowane przez kielbasa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w tym tescie mogl 550ti wypasc tak dobrze, ja dzisiaj mam na sprawdzeniu 550ti i to w wersji fpb, i wlasciwie dziala tak samo jak moj 4670 512mb passive za 250zl. Z kolei poprosilem kolege, ktory ma 7770, zeby zainstalowal maxa i odpalil ta sama scene, to wyniki byly dwukrotnie lepsze niz na 550ti. dziwne to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozpruwacz,

 

chcesz potestowac to wejdz np tu

 

http://www.evermotion.org/vbulletin/showthread.php?t=72251

 

zgraj scene z pierwszego postu, sprawdz FPS i sobie zmierz czas. porownac mozesz do reszty wynikow, ktore tam sa. (ilosc FPS sprawdzisz, wlaczajac w opcjach okna 'viewport statistics', albo programem FRAPS)

a jak chcez testowac dalej, to wejdz w ten link

 

http://www.max3d.pl/forum/showthread.php?t=85740&page=2

 

poszukaj postu Sanserifa, i tam wejdz w pierwszy link.

Zdaje sie, ze w poscie #70 jest aktualny link do do zgrania sceny z 10mln polys (jezeli masz vraya zainstalowanego), i pozniej sobie przyrownaj to do tabelki, ktora tez zamiescil Sanserif w tym samym poscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności