Skocz do zawartości

karty do grafiki 2d i 3d do 700zł (gtx550ti, gtx560, quadro 600)


elemeledutky

Rekomendowane odpowiedzi

Przeznaczenie: głównie obróbka zdjęć PS, GIMP, MAX, AUTOCAD, BLENDER

 

 

Biorę pod uwagę parę kart:

 

Gigabyte GeForce GTX560 OC 1GB DDR5 (256-bit) (PCI-E)
lub
Asus GeForce GTX560 1GB DirectCu (256-bit) (PCI-E)
- różnią się właściwie chyba tylko chłodzeniem, szerokość interfejsu pamięci to
256 bitów
, nie wiem która lepsza - ok
690zł

 

Gigabyte GeForce GTX550 Ti OC WF2 1GB DDR5 (192-bit) (PCI-E)
- szerokość interfejsu pamięci to
192 bity
, ok
480zł

 

QUADRO 600
- najniższe taktowanie rdzenia - 640 MHz, najmniej rdzeni CUDA - 96, szyna pamięci
128 bit
, - najniższa wartość z rozważanych kart, plusem są zoptymalizowane pod grafikę sterowniki. Cena porównywalna do gtx-ów 560 ~
690zł

 

Teraz moje pytania:

-w jakim stopniu
szerokość szyny pamięci, taktowanie rdzenia oraz ilość cuda cores
wpływają na wydajność, komfort pracy w w/w programach?

-czy jeżeli na stronie nvidii przy gtx 550ti i 560 widnieje informacja: "Konstrukcja dwuslotowa" to płyty jak
asrock z77 pro3
lub msi
z77a-g43
które posiadają 2 sloty PCI-e x16, ale tylko jeden w standardzie 3.0 (działa z pełną prędkością x16), drugi w standardzie 2.0 (czyli x4) będą w jakiś sposób spowalniały pracę karty?

-jak to jest, że taktowanie rdzenia w tańszym
GTX550ti
(970mHz) jest wyższe o ok 140 mHz w porównaniu do wyższych modeli jak 560?

 

Zdaje sobie sprawę, że istnieją rankingi kart itd. i że gtx550ti wypada słabiej od 560 (np. ten który podał mi floo:
http://www.benchmark.pl/strefa/ranking-kart-graficznych
), ale nie wiem czy ta wydajność w grach itd. ma bezpośrednie przełożenie na wydajność w programach graficznych.

 

 

Edytowane przez elemeledutky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Dales dosc szeroki przekroj programow. Do niedawna w Maxie kompletnie sie nie oplacalo miec Quadro, teraz szaleja z nowymi enginami w viewporcie - ja osobiscie nie mialem okazji testowac quadro w nowszych maxach wiec sie nie wypowiem. Z tego co kojaze to Autocad byl optymalizowany walsnie pod karty quadro. Jak dla mnie bardzo ciezko jest uzasadnic koszta quadro w porownaniu do wydajnosci, ale (jak to zwykle bywa) zdania są podzielone.

 

Co do Konstrukcji dwuslotowej - to oznacza ze karta jest szeroka i zajmuje miejsce 2 slotow, ale wpinasz ją tylko do jednego PCI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mirach poruszył dobry temat co do kart Quadro. Dodam tylko, że oprócz wzrostu wydajności w Maxach plusem jest także redukcja podobno dość znacznej liczby wysypów programu. W wielu miejscach już o tym czytałem i słyszałem, ale sam nie miałem okazji tego testować. No i oczywiście dodatkowo dużo lepiej działają takie opcje jak "Ignore Backfacing". Mówiąc "dużo lepiej" mam na myśli, że działają dużo dokładniej. W zwykłych kartach do gier często można doświadczyć naprawdę wielu błędów. Oczywiście wszystko tyczy się nowych Maxów (Nitruos).

Tyle ode mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wieczorem u was jutro będzie poprawa mojego testu dla Quadro bo zrobiłem byka :P i mi ucięło 60FPS hehe ale i tak pod koniec roku wymieniam Q600 sam jeszcze nie wiem na co ale na pewno na Quadro bo na GTX się sypie max o czym pisałem w teście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnych, testów i obserwacji wyłonił mi się jeden zwycięzca - GTX 285

Dużo na ten temat można poczytać i niestety jest to wiedza sprawdzona namacalnie - GTX 285 to ostatnia porządna karta z serii GTX na której można pracować w Maxie (później Nvidia poleciała w kulki). Jakiś czas temu w robocie miałem problem z wyświetlaniem obiektu w Maksie (w realistic nie wyświetlał poprawnie tekstur) zarówno na GTX 460 jak i GTX 560ti. Przyniosłem w końcu domowego 285 i wszystko było cacy.

 

W sklepie tego już się nie dostanie ale na Allegro latają w granicach 300-450 pln.

 

Tyle ode mnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@floo

No teraz to Ci dokładnie nie powiem bo to czas jakiś temu było.

Scenka była prosta - Ipad z teksturą video (avi nieskompresowane) do tego wszystko zamknięte wewnątrz kuli oteksturowanej od wewnątrz. Tekstury kuli nie wyświetlał (gtx460, gtx 560ti), a teksturka na wyświetlaczu Ipada (avi) dzieliła się na dwie płaszczyzny - fioletową i zieloną (z tego co pamiętam)

 

Czy przełączałem się na OpenGL? - nie pamiętam. Generalnie to na OpenGl przełączam się dopiero wtedy gdy działam na animowanych siatkach (postać zriggowana) .Wyłączam wtedy wszystkie cuda i mam 40-47 fps :D (dodatkowo włączony plugin AnimBoost).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na maxie nie pracowałem wcale ale tańsze quadro w przypadku majki i 3d coat to pomyłka. Pracowałem na wielu workstacjach della i psikusy jakie się działy w temacie grafiki oraz crashe zmarnowały mi w skali 2 lat dziesiątki godzin pracy. Na obecnych quadrosach za 3 tysie pewnie wszystko śmiga pięknie ale na tych tańszych z 2010 roku to była tragedia. Na pewno mój gforce 8800gt sprawował się wiele lepiej. O przewadze gtx460 nawet nie ma co gadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mirach za uświadomienie odnośnie slotów, nurtowało mnie to w ostatnim czasie :)

 

Strzyg, w moim przypadku używana karta raczej odpada z powodu braku gwarancji (lub krótkiego okresu jej obowiązywania)..

 

Quadro dzięki waszym opiniom (floo, Monio i RafalPL) odrzucam, przeżyję drobne błędy w wyświetleniu (chyba opcją jest również zmiana silnika na openGL), byleby viewport, ps itd chodziły płynnie.

 

Prawdopodobnie zdecyduję się na którąś 560. Naczytałem się sporo wypowiedzi użytkowników tych dwóch gtx-ów 560 i oba zbierają pozytywne opinie, więc pewnie wybiorę co akurat będzie w sklepie ;)

 

Dzięki za pomoc, temat oczywiście nadal otwarty na opinie, bo myślę, że jeszcze przez dłuższy czas będzie pomocny dla osób planujących zakup karty w podobnym budżecie.

 

Aaa, bym zapomniał, zastanawia mnie to, dlaczego gtx-y wyświetlają takie błędy a maxie, a np stary laptopowy 8600gt na którym działałem, oraz obecnie Radeon z serii HD4500 niczego takiego nie powodują? (inna sprawa, że do najwydajniejszych nie należą :P)

Edytowane przez elemeledutky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności